Powieści Hilary Mantel na małym ekranie

LubimyCzytać LubimyCzytać
17.11.2014

Hilary Mantel całkowicie zawojowała brytyjski rynek książki swoimi powieściami o epoce Tudorów. W komnatach Wolf Hall zostało nagrodzone Bookerem w 2009 roku. Trzy lata później ukazała się część druga, Na szafocie, przynosząc autorce drugiego Bookera. Tym samym Mantel stała się pierwszą kobietą, która zdobyła nagrodę Bookera dwukrotnie i pierwszą osobą, która dostała tę nagrodę za dwie kolejne części jednego cyklu. Całość planowana jest jako trylogia, ostatnia część ukaże się prawdopodobnie dopiero w 2016 roku.

Powieści Hilary Mantel na małym ekranie

Liczni wielbiciele tego cyklu z pewnością ucieszą się na wieść, że trwają prace nad przeniesieniem go na mały ekran. Brytyjska BBC Two i amerykańska PBS wspólnie wyprodukuj sześcioodcinkowy miniserial, oparty na pierwszej części. W roli Tomasza Cromwella wystąpi Mark Rylance, zaś Henryka VIII zagra Damian Lewis. Aktor znany jest przede wszystkim z roli Nicholasa Brody'ego w serialu „Homeland”.

Serial jest kręcony w Wielkiej Brytanii, zaś amerykańska stacja właśnie podała do wiadomości datę premiery pierwszego odcinka – będzie to 5 kwietnia 2015 roku.

Hilary Mantel współpracowała z filmowcami przy tworzeniu scenariusza, poza tym jednak nie ingeruje w produkcję serialu. Na festiwalu literackim w Cheltenham powiedziała jednak, że dobrze rozumie się z twórcami serialu i że mają podobne podejście, które zakłada, że możliwe jest stworzenie dobrego serialu, który byłby rzetelny pod względem historycznym. Mantel odniosła się przy tym do serialu „Dynastia Tudorów”, którego twórcy zdecydowali, że połączą postać dwóch sióstr Henryka VIII w jedną, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji i ułatwić widzowi odbiór. W dodatku wymyślili fikcyjnego króla Portugalii jako męża dla niej. Zdaniem pisarki widzowi nie trzeba niczego ułatwiać. Lepiej zaufać jego inteligencji. Być może twórcy „Dynastii Tudorów” nie chcieli mieć kolejnej bohaterki o imieniu Mary, jednak w tamtej epoce, tak samo zresztą jak w czasach obecnych, wiele osób nosiło takie samo imię. Popularnym imieniem męskim było imię Tomasz, a w książce Mantel jest scena, w której kłóci się pięciu Tomaszów.

Powieść Mantel została już przeniesiona na scenę teatralną i wkrótce będzie grana na Broadwayu. BBC i PBS planują także ekranizację drugiej części cyklu, a także mają wykupione prawa do tomu trzeciego, który jeszcze nie powstał.

Źródło: telegraph.co.uk


komentarze [2]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
allison  - awatar
allison 17.11.2014 19:33
Czytelniczka

Obie powieści są rewelacyjne. Film chętnie obejrzę, ale mam obawy, że okaże się on produktem komercyjnym, w którym na ekranie będą królować 3 elementy, nakręcające ostatnio większość historycznych seriali (władza, seks, pieniądze - w dowolnej kolejności:)).

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 17.11.2014 12:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post