Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/9869/nie-zyje-lidia-ostalowska

Nie żyje Lidia Ostałowska

1 wartościowy tekst

W niedzielę rano Wojciech Tochman poinformował, że zmarła Lidia Ostałowska - dziennikarka, pisarka i reportażystka przez wiele lat związana z „Gazetą Wyborczą”. Miała 64 lata.

Ostałowska urodziła się w 1954 roku w Warszawie. Przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w czasopismach „Przyjaciółka" oraz „ITD", zaś po upadku komunizmu związała się z „Gazetą Wyborczą". 
Była autorka reportaży o mniejszościach narodowych i etnicznych, kobietach i o młodzieży z tzw. subkultur (reportaże publikowane m.in. w „Wysokich Obcasach”, „Dużym Formacie" i „Kontynentach").
Była jednym z fundatorów Fundacji ITAKA, jedynej polskiej organizacji pozarządowej zajmującej się na poważnie problemami zaginięć.

Ukazały się jej trzy książki: Cygan to Cygan (2002, 2012), Farby wodne (2011) i Bolało jeszcze bardziej (2012) wszystkie w Wydawnictwie Czarne. Ostałowska publikowała również w zbiorach reportaży Cała Polska trzaska, Made in Poland, Pierony.  Wspólnie z Anną Cieplak napisała też książkę dla młodzieży Zaufanie. Za „Farby wodne” była nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2012, do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Gwarancji Kultury.

W recenzji „Cygan to Cygan” Monika Długa pisała:

Po Ostałowską warto sięgnąć. Jej reportaże to kolejna, całkiem niezła lekcja pokory dla nas wybitnie „nieomylnych” Europejczyków, a poza tym to nieprzeciętne doświadczenie obcowania z tekstem naprawdę niebagatelnym.

źródło zdjęcia: Wydawnictwo Czarne.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 5  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2059
LubimyCzytać
22-01-2018 10:35
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 69
Mavia2033
22-01-2018 12:09
Wielki żal i smutek... Lubiłam czytać reportaże w WO i GW.... Bedzie mi Pani brakować na łamach i na półkach.
książek: 710
Kasjopeja
22-01-2018 13:04
Smutna wiadomość. Pamiętam doskonale "Farby wodne", byłam zaskoczona a jednocześnie zachwycona jej sposobem opowiadania rzeczywistości, nawet tej najsmutniejszej - obozowej. Pozostaje tylko wierzyć, że podobnie jak Królewna Śnieżka obudzi się w lepszym świecie :(
książek: 1253
5000lib
22-01-2018 13:50
Przykra wiadomość, młody wiek. Choć książek autorki jeszcze nie czytałam.
Do zamieszczenia pod tekstem skłoniła mnie refleksja.
Czy tylko mnie pod wydaje się być nie na miejscu komentarz:
"Zapraszamy do dyskusji"?
Rozumiem, że jest/może być on automatyczny,co nie zmienia faktu, że dla mnie jest on nie na miejscu (w takiej formie) a osoba, która będzie chciała, a będzie taka możliwość to...
Przykra wiadomość, młody wiek. Choć książek autorki jeszcze nie czytałam.
Do zamieszczenia pod tekstem skłoniła mnie refleksja.
Czy tylko mnie pod wydaje się być nie na miejscu komentarz:
"Zapraszamy do dyskusji"?
Rozumiem, że jest/może być on automatyczny,co nie zmienia faktu, że dla mnie jest on nie na miejscu (w takiej formie) a osoba, która będzie chciała, a będzie taka możliwość to zamieści komentarz (jeśli będzie taka możliwość) nawet bez komentarza.
pokaż więcej
książek: 513
zaczytana
22-01-2018 16:03
Pani Lidio, dziękuję, że pojawiła się Pani na mojej drodze czytelniczej...

Moje zadanie polega na tym, żeby pisać prawdę, a rzetelność dziennikarska każe sprawdzać informacje w wielu źródłach. Są sytuacje, kiedy to bardzo trudne. Dlatego przychodzę do bohaterów z dobrą wolą i pewną pulą ufności. Rozmawiamy, poznajemy się. W którymś momencie akt zaufania staje się niezbędny. Rozmówcy muszą mi...
Pani Lidio, dziękuję, że pojawiła się Pani na mojej drodze czytelniczej...

Moje zadanie polega na tym, żeby pisać prawdę, a rzetelność dziennikarska każe sprawdzać informacje w wielu źródłach. Są sytuacje, kiedy to bardzo trudne. Dlatego przychodzę do bohaterów z dobrą wolą i pewną pulą ufności. Rozmawiamy, poznajemy się. W którymś momencie akt zaufania staje się niezbędny. Rozmówcy muszą mi zaufać, bo inaczej nie powiedzą. A ja muszę zaufać, że mówią prawdę. I chcę wam powiedzieć, że niewiele razy się zawiodłam.
pokaż więcej
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Siostry

Już dawno tak dobrze się nie bawiłam z bohaterem. Książka dobra, mocna, trzyma w napięciu. Czasem zaskakuje. Autor z pewnością nie spoczywa na laurach...

zgłoś błąd zgłoś błąd