Kłamstwo w Polsce. Debata w Poznaniu

LubimyCzytać LubimyCzytać
15.05.2012

Kłamstwo jest słowem używanym i nadużywanym – w pracy dziennikarza, historyka, prawnika, filozofa. Kłamstwo stało się dziś pojęciem niejasnym, utożsamianym z mitem czy ideologią. Oskarżenie o nie jest stałym – często najważniejszym, bywa że jedynym – argumentem w walce światopoglądowej, w polemice publicystycznej i politycznej. Wszyscy kłamią? Warto o tym porozmawiać.

Kłamstwo w Polsce. Debata w Poznaniu

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Świat przedstawiony":

KŁAMSTWO W POLSCE

debata z udziałem: Marka A. Cichockiego, Tomasza Jasińskiego, Piotra Zaremby
prowadzenie: Anna Gruszecka

22.05.12 godz. 18.00 Sala pod Zegarem Centrum Kultury „ZAMEK”/ wstęp wolny

Marek A. Cichocki – germanista, doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Specjalista w zakresie współczesnych idei politycznych, w szczególności myśli konserwatywnej. Zajmuje się także aktualną problematyką polityczno-społeczną, stosunkami polsko-niemieckimi. Współprowadzący programu „Trzeci punk widzenia” (TVP Kultura). Od 2003 r. wydawca i redaktor naczelny rocznika „Teologia Polityczna”.

Tomasz Jasiński – profesor historii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, mediewista, specjalizuje się w badaniach średniowiecznych dziejów Europy Środkowej. Badania naukowe prof. Jasińskiego koncentrują się wokół źródłoznawstwa (dyplomatyka, paleografia, kodykologia, annalistyka), edytorstwa (średniowieczne dokumenty łacińsko- i niemieckojęzyczne) oraz dziejów Europy Środkowej w średniowieczu (początki Polski, stosunki polsko-niemieckie, dzieje zakonu krzyżackiego, socjotopografia, najazdy Mongołów na Europę Środkową). Jest autorem i współautorem stu kilkudziesięciu publikacji, w tym wielu książek.

Piotr Zaremba – dziennikarz, publicysta, komentator aktualnych wydarzeń na polskiej scenie politycznej. Publikuje m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Polska. The Times” i „Uważam Rze”. Współautor książek-wywiadów z polskimi politykami „Marcinkiewicz. Kulisy władzy”, „O dwóch takich, Alfabet braci Kaczyńskich” , „Czas na akcję”, biografii Jarosława Kaczyńskiego „O jednym takim....” i innych.
Anna Gruszecka – dziennikarka radiowa (Radio Merkury), laureatka nagrody im. bp. Jana Chrapka "Ślad" za popularyzowanie tematyki kulturalnej, historycznej i religijnej oraz rzetelną pracę dziennikarską.

Program „Świat przedstawiony. Literatura - nauka – media”, którego kuratorem jest prof. Piotr Śliwiński, skupiony jest na problematyce przedstawiania, modelowania, preparowania rzeczywistości. Czy prawda – a za nią poczucie zobowiązania wobec świata – nieodwołalnie przepadły, czy też jedynie skryły się w różnych, relatywnych interpretacjach?

W każdej z ośmiu zaplanowanych w ramach cyklu części (składającej się z otwartej debaty, warsztatu/seminarium i lekcji w poznańskich liceach) uczestniczyć będą literaci, dziennikarze, naukowcy, wybitne osobowości nie tylko w swoich dziedzinach, autorzy ważnych książek.
Dyskutować będą o fundamentalnych pytaniach współczesności, stawianych z różnych perspektyw, odmiennymi językami i wobec innych odbiorców. Próba dobrego postawiania takich problemów, wykraczających poza język ideologii politycznych i kultury masowej, wydaje się kluczowym zadaniem kultury, a literatury w szczególności.

Podstawowym celem projektu „Świat przedstawiony” jest konfrontacja różnych języków, narracji, strategii komunikacji społecznej wobec ważnego problemu współczesności.
Gdzie jest rzeczywistość, która dla Czesława Miłosza była zadaniem artysty? Jakie są jej najważniejsze problemy, jakim językiem się o nich mówi?

Lubimyczytać.pl jest patronem medialnym cyklu "Świat przedstawiony".


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 15.05.2012 12:17
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post