Znalezione w Ninatece: Śladami Carmen, Don Juana i Cyrulika

LubimyCzytać LubimyCzytać
23.07.2015

”Kto nie widział Sewilli, nie widział cudu”. W dzisiejszym odcinku cyklu przenosimy się do Hiszpanii i wędrujemy w spiekocie andaluzyjskiego słońca śladami Carmen, Don Juana, Cyrulika, Corteza i Kolumba. Trasę wędrówki wyznaczają Elżbieta i Andrzej Banachowie, autorzy ”Dziennik podróży po Hiszpanii”.

Znalezione w Ninatece: Śladami Carmen, Don Juana i Cyrulika

Dzisiejszy fragment jest pierwszym odcinkiem cyklu poświęconego Hiszpanii, jaki został zrealizowany na potrzeby audycji Polskiego Radia. Wyimki z książki Banachów są w nim poprzedzone wstępem iberystki Marzeny Adamczyk, która mówi o XVI-wiecznej Europie, kiedy Polska i Hiszpania należały do krajów najbardziej znaczących w ówczesnym zachodnim świecie. Poza tym opowiada o politycznych podobieństwach łączących oba państwa, o ówczesnym polskim strachu przed hiszpańską inkwizycją i ogromnej nieufności wobec hiszpańskich jezuitów, ale jednocześnie o przejmowaniu przez polską arystokrację hiszpańskiej mody.

Dalszą część audycji tworzy relacja Elżbiety  i Andrzeja Banachów podróżujących po Andaluzji spisana w książce ”Dziennik podróży po Hiszpanii’.

Kto nie widział Sewilli, nie widział cudu. Wstępem do niej będzie podróż autobusem między polami przez środek miasta, wzdłuż miejskich domów, bez cienia drzew figowych, koralowych pomarańczy, krzewów agaw.

Autorzy dziennika przemierzają południe Hiszpanii w poszukiwaniu miejsc, które pojawiły się w tle historii Carmen, Don Juana, Cyrulika, Corteza i Kolumba.
Na zakończenie Jacek Kiss czyta fragment artykułu Michała Mońki z tygodniak ”Kultura” na temat sceny kulturalnej Hiszpanii, jej wielobarwności i rozkwitu sztuk plastycznych. W tle słychać muzykę flamenco - Narciso Yepes gra na gitarze kompozycję Manuela de Falla.

Posłuchajcie fragmentu audycji:


Fragment audycji „Finezje literackie”; prod. Polskie Radio S.A.; więcej na ninateka.pl

Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znakomitych twórców, słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków. Tym razem poznamy bliżej Hiszpanię, jej dzieje, kulturę i powiązania z Polską.

ilustracja: Hiszpania, fot. SantiMB, Flickr, CC BY-NC-ND

Za udostępnienie materiałów serdecznie dziękujemy serwisowi Ninateka.pl.

Zachęcamy do lektury wcześniejszych odcinków cyklu „Znalezione w Ninatece”:
Wojenne lato z Bobkowskim
Śródziemnomorski zegar Herlinga-Grudzińskiego


komentarze [2]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
nook  - awatar
nook 23.07.2015 22:08
Czytelnik

“Kto nie widział Sewilli, nie widział cudu” - a w Krużewnikach był, aaaaa? ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 23.07.2015 15:20
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post