Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/4926/ksiazka-roku-polskiej-sekcji-ibby

Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY

  wartościowy tekst

Znamy już wyniki dorocznego konkursu  „Książka Roku ”, którego partnerami są Narodowe Centrum Kultury oraz Instytut Książki, a dofinansowano go z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jury literackie (Krystyna Zabawa, Małgorzata Kąkiel, Ewa Gajcy) wyróżniło Lilianę Bardijewską za książkę "O czym szumią muszle", Jarosława Mikołajewskiego za Wiersze z kąpieli oraz Tomasza Trojanowskiego za Stroiciela.

Tegorocznymi laureatkami głównych nagród literackich zostały debiutujące w konkursie Dorota Kassjanowicz za książkę dla dzieci Cześć, wilki! oraz znana ze swoich wierszy Anna Piwkowska za książkę dla młodzieży Franciszka

Jury graficzne (Małgorzata Cackowska, Krystyna Rybicka i Anita Wincencjusz-Patyna) w kategorii książka obrazkowa wyróżniło Małgorzatę Gurowską za projekt graficzny książki "Lokomotywa / IDEOLO" oraz Ewę Kozyrę-Pawlak za autorską książkę  Ja, Bobik, czyli historia o kocie, który myślał, że jest królem, zaś w kategorii ilustracje Agatę Królak za ilustracje do książki Mateusza Wysockiego "Skrytki" i Mariannę Sztymę za ilustracje do książki Iwony Wierzby Metryka nocnika.

Nagrodę dla ilustratorów Książka Roku 2014 otrzymały Maria Ekier za autorską książkę obrazkową Złotouste zero w zenicie oraz Marta Ignerska za projekt graficzny i rysunki do książki Anny Czerwińskiej-Rydel Którędy do gwiazd? Opowieść o Elżbiecie Heweliusz, pierwszej kobiecie astro...

Nagrodę za upowszechnianie czytelnictwa przyznano równorzędnie dla Olchy Sikorskiej, inicjatorki i wieloletniego komisarza Poznańskich Spotkań Targowych "Książka dla Dzieci i Młodzieży" oraz dla Magdaleny Kalety, prowadzącej portal Polska Ilustracja dla Dzieci.

Tegoroczny konkurs wyłonił wiele ciekawych debiutów (Dorota Kassjanowicz, Marta Dzienkiewicz, Paulina Krajewska i Agnieszka Antoniewicz), powróciła tryumfalnie do grona laureatów „Nasza Księgarnia”, umocniła swoją niekwestionowaną pozycję ilustratorską Marta Ignerska, pojawiły się nowe wydawnictwa („Poławiacze Pereł”, „Fundacja Zeszytów Literackich”). Niektóre teksty literackie mają walory biblioterapeutyczne,  co cieszy szczególnie, bo PTB jest nowym partnerem Polskiej Sekcji IBBY.

---

IBBY (International Board on Books for Young People) – jest międzynarodową organizacją non-profit, zajmującą się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej. Została założona w Zurychu w 1953. Obecnie składa się z 70 sekcji działających w różnych państwach na świecie. Polska sekcja istnieje od 1974 roku.

Nagroda polskiej sekcji IBBY "Książka roku"

Celem konkursu, zgodnie ze statutem międzynarodowego stowarzyszenia IBBY, jest promocja wartościowej literacko i artystycznie książki dla dzieci. Konkurs realizowany jest co roku. Nagradzani są współcześnie żyjący rodzimi twórcy. Polska edycja konkursu to odpowiednik podobnych, realizowanych przez narodowe sekcje IBBY. Konkurs nie dotyczy podręczników oraz literatury popularno-naukowej. Odnosi się wyłącznie do książek opublikowanych w Polsce.

źródło: materiały prasowe


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 2  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2033
LubimyCzytać
10-12-2014 16:16
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 81
Rafał
10-12-2014 23:27
Nigdy nie słyszałem o IBBY. Stowarzyszenie jak widzę godne pochwały. Czy organizują również konkursy literackie dla dzieci?
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Smok z czekoladowym sercem

Aventurine to młoda smoczyca marząca o samodzielnych łowach. Zafascynowana biżuterią i złotymi monetami, które składają się na łupy z ludzkich domostw...

zgłoś błąd zgłoś błąd