Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/3055/angelus-2013-dla-oksany-zabuzko

Angelus 2013 dla Oksany Zabużko

4 wartościowy tekst

Autorka „Muzeum porzuconych sekretów”, Oksana Zabużko, otrzymała w sobotę Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus 2013, przyznawaną pisarzom pochodzącym z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności.

Natalia Gorbaniewska, przewodnicząca jury Angelusa, tak uzasadniła wybór laureatki:

W tym roku postanowiliśmy nagrodzić książkę niezwykłą, w której przenikają się historia i dzień dzisiejszy, rzeczywistość i magia, miłość, zdrada i śmierć.

Za książkę „Muzeum porzuconych sekretów” Oksana Zabużko otrzymała nagrodę w postaci czeku na 150 tys. zł oraz statuetkę autorstwa wrocławskiej rzeźbiarki Ewy Rossano. Od czwartej edycji nagrodzie towarzyszy wyróżnienie dla tłumacza nagrodzonej książki, ufundowane przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Angelusa Silesiusa z Wałbrzycha w wysokości 20 tys. zł. Tym razem powędrowała ona do tłumaczki zwycięskiej książki - Katarzyny Kotyńskiej. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu.

Wśród ścisłej finałowej siódemki znalazły się w tym roku aż cztery tytuły polskich prozaików: Dom pod Lutnią Kazimierza Orłosia, Dziennik Jerzego Pilcha (książka wydana pod patronatem LC), Grochów Andrzeja Stasiuka i Morfina Szczepana Twardocha. Obok nich o nagrodę walczyły: W gąszczu metropolii austriackiego pisarza Karla-Markusa Gaussa, Jest noc autorstwa rosyjskiej prozaiczki Ludmiły Pietruszewskiej oraz zwycięskie Muzeum porzuconych sekretów ukraińskiej pisarki Oksany Zabużko. 

Organizatorem i fundatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, przyznawanej od 2006 roku, jest miasto Wrocław. Nagroda przyznawana jest co roku za najlepszą książkę prozatorską opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim. Laureatem może zostać pisarz pochodzący z Europy Środkowej, z jednego z 21 krajów: Albanii, Austrii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Macedonii, Mołdawii, Niemiec, Polski, Rosji, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Ukrainy i Węgier.

W poprzednich latach Angelusa otrzymali Miljenko Jergović, Swietłana Aleksijewicz, Gyorgy Spiro, Josef Skvorecky, Peter Esterhazy, Martin Pollack oraz Jurij Andruchowycz.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 2  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2102
LubimyCzytać
21-10-2013 09:20
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 6755
allison
21-10-2013 13:06
Bardzo się cieszę!
I może ten tekst zmobilizuje mnie, by wreszcie przeczytać "Muzeum...", bo książka stoi na półce od kilku tygodni:)
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Przygody TinTina 7 - Czarna wyspa

Historia bardziej skupiona na samej intrydze i charakterystyka regionu (Szkocji) jest bardziej w tle. Szkocja przedstawiona ciekawie i bez...

zgłoś błąd zgłoś błąd