Amos Oz w Polsce

LubimyCzytać LubimyCzytać
18.03.2013

Najpopularniejszy izraelski prozaik, pretendent do literackiej Nagrody Nobla przyjedzie do Polski, aby odebrać doktorat honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. Z tej okazji Wydawnictwo Rebis przygotowało specjalną ofertę na jego książki.

Amos Oz w Polsce

Uroczystość nadania tytułu odbędzie się w środę 20 marca na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Tym samym Amos Oz dołączy do zaszczytnego grona uhonorowanych przez tę uczelnię, wśród których znajdują się m.in.: Julian Tuwim, Tadeusz Kotarbiński, Karl Dedecius, Leszek Kołakowski, Jan Karski, Andrzej Wajda, Kazimierz Dejmek, Lady Margaret Thatcher, Władysław Bartoszewski, Jose Manuel Barroso.

Inicjator wniosku o nadanie pisarzowu tytułu doktora honoris causa prof. Piotr Stalmaszczyk, Dziekan Wydziału Filologicznego UŁ mówi:

- Może zabrzmi to banalnie, ale dla mnie jest to pisarz, który przywraca wiarę w prawdziwą literaturę. W jego powieściach każdy znajdzie coś o sobie. Pytania, które sobie często sami zadajemy. Oz pisze o miłości, młodości, śmierci…Osadza swych bohaterów w konkretnych miejscach i sytuacjach, a jednocześnie jego twórczość ma wymiar uniwersalny. I choć często tłem jego powieści jest konflikt izraelsko-palestyński to Oz nie staje po żadnej ze stron, jest etycznym obserwatorem życia, prowokującym nas - czytelników, do własnego osądu.

W piątek, 22 marca Amos Oz odwiedzi Warszawę, gdzie w studiu nagrań im. Agnieszki Osieckiej spotka się ze swoimi czytelnikami. Spotkanie będzie rejestrowane, a jego emisja będzie miała miejsce na antenie Trójki 31 marca o godzinie 21:05. Pisarz będzie promował swoją najnowszą powieść Wśród swoich. Jak podaje Wydawnictwo Rebis, nakładem którego ukazała się książka:

To lektura przejmująca i hipnotyzująca. Przedstawione sytuacje i postacie są niezwykle realistyczne, dzięki czemu pozwalają zajrzeć za zasłonę czasu i kultury, a zarazem, jak zwykle u Oza, dotykają doświadczeń uniwersalnych i ważnych spraw, o których zazwyczaj się nie rozmawia. Akcja ośmiu opowieści rozgrywa się w kibucu pod koniec lat pięćdziesiątych, to jest w miejscu i czasie, w których Amos Oz przeżywał młodość i dojrzewał do pierwszych literackich kroków. Są to portrety postaci snujących intymne marzenia i doznających bolesnych doświadczeń - lęku, niespełnionych nadziei i tęsknot, poczucia straty - pozostających w cieniu tyleż śmiałego, ile naiwnego marzenia syjonistycznych pionierów o stworzeniu nowego człowieka i społeczeństwa. Spod sielankowego obrazu wyłania się ułomna ludzka natura, przewijają się charakterystyczne dla Oza motywy - osamotnienie, niemożność nawiązania autentycznych więzi. 

Z okazji wizyty Amosa Oza w Polsce Wydawnictwo Rebis przygotowało specjalną ofertę: wszystkie tytułu, które ukazały się nakładem poznańskiej oficyny zostały przecenione o 30%. Oferta jest ważna do 24 marca i obejmuje tylko wydania papierowe.


źródło zdjęcia: Wikipedia/ Wikimedia Commons; fot. Mariusz Kubik


komentarze [3]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
jutrzenka  - awatar
jutrzenka 19.03.2013 10:31
Czytelnik

bardzo ciekawy autor - na pewno wart rozważenia i oczywiście przeczytania, chociaż jednej pozycji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
BIETKA  - awatar
BIETKA 18.03.2013 16:32
Czytelniczka

Podoba mi się styl pisania tego Autora, którego sobie cenię!
Pociąga mnie uniwersalność jego twórczości. Z krótkiej notki o jego nowej powieści pt." Wśród swoich" wnoszę, że są to te same klimaty, a jednak wnoszą coś nowego, niepowtarzalnego:-))

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 18.03.2013 12:06
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post