Stanisław Lem skończyłby dziś 91 lat

LubimyCzytać LubimyCzytać
12.09.2012

Pisarz, filozof, wizjoner. Pasjonat motoryzacji, koneser marcepanu, chałwy i muzyki klasycznej. Dziś przypada rocznica urodzin Stanisława Lema, polskiego klasyka science fiction. Gdyby żył, skończyłby 91 lat.

Stanisław Lem skończyłby dziś 91 lat

Stanisław Lem urodził się 12 września 1921 we Lwowie. Zmarł w wieku osiemdziesięciu pięciu lat w Krakowie. Z wykształcenia lekarz i teoretyk nauki, wśród jego szerokich zainteresowań znajdowały się między innymi cybernetyka, fizyka, astronomia i literaturoznawstwo.

Po tematykę fantastyczną Lem sięgnął z powodu silnej w latach 40. cenzury stalinowskiej – pod otoczką science fiction przemycał swoje poglądy na świat, których nie mógłby wyrazić wprost. Sukces powieści Lema tkwi właśnie w połączeniu tematyki science fiction z rozważaniami filozoficznymi oraz wnikliwą analizą społeczną. Ludzka tożsamość, natura myślenia, rola przypadku i konieczności, etyczne problemy stojące przed rozwijającą się w błyskawicznym tempie nauką, kontakt z Innym – to niektóre z poruszanych w jego powieściach kwestii. Podziw budzi dbałość o naukowe szczegóły w budowanych przez niego literackich światach, umiejętność tworzenia niebanalnych bohaterów oraz trzymający w napięciu, mistrzowski styl, niejednokrotnie ocierający się o groteskę.

Lem debiutował powieścią Szpital przemienienia, książką niby inną od pozostałych, bo dziejącą się we współczesności, poruszającą jednak tematy charakterystyczne dla całej późniejszej twórczości pisarza. Już tutaj pojawiają się typowe dla jego powieści zamknięta przestrzeń (szpital psychiatryczny) i bohater – borykający się z problemami egzystencjalnymi outsider.

Najbardziej znane utwory Lema to dwukrotnie zekranizowana powieść Solaris, przedstawiająca jedną
z najoryginalniejszych w literaturze wizji obcego, groteskowe, stylizowane na ludowe baśnie Bajki robotów czy Opowieści o pilocie Pirxie.

Oprócz beletrystyki, Lem pisał również liczne eseje i felietony (opublikowane np. w zbiorze Dialogi czy Okamgnienie), z których w pełni wyłania się jego postawa filozoficzna. W centrum zainteresowań pisarza znajdował się człowiek, jednak bynajmniej nie był on traktowany z sympatią, Lem widział go raczej jako zniewolony przez instynkty przypadkowy produkt ewolucji. Stąd też jego głęboka krytyka społeczeństwa.

Książki Lema przetłumaczono na ponad czterdzieści języków, swego czasu był najbardziej poczytnym nieanglojęzycznym pisarzem science fiction. Nazwiskiem pisarza nazwano planetoidę oraz pierwszego polskiego sztucznego satelitę.


komentarze [2]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
awatar
konto usunięte
12.09.2012 13:02
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 12.09.2012 12:38
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post