Solaris

Stanisław Lem Wydawnictwo: Agora Seria: Dzieła Stanisława Lema fantastyka, fantasy, science fiction
Agora
myślący ocean sobowtóry klasyka sf
fantastyka, fantasy, science fiction
Dzieła Stanisława Lema
myślący ocean sobowtóry klasyka sf

Kolejny raz przeczytałem (przesłuchałem) tę powieść i kolejny raz jestem pod wrażeniem. Wielopoziomowe dzieło. Mistrz raczy nas powieścią sensacyjną z fantastycznymi głównymi bohaterami i skomplikowanymi problemami etycznymi i egzystencjalnymi które ich dotykają. Traktatem filozoficznym o poznaniu świata i samych siebie w kontakcie z nieodgadnioną acz wysoce rozwiniętą obcą...

Kolejny świetny Lem. Moim zdaniem warto przeczytać go, a nie sięgać po którąś adaptacje filmową.

TO KSIĄŻKA Z MOJEJ LISTY "MUST SEE" POLECAM KAŻDĄ KTÓRA NA NIEJ JEST

„Solaris” odsłuchiwałam jako superprodukcję Audioteki.
Pozycję zdecydowanie zaliczam do moich ulubionych powieści. Zachwycił mnie absolutnie wszystko: zróżnicowane szkice osobowości bohaterów, pomysł na fabułę, napięcie i emocje towarzyszące podróży przez kolejne rozdziały, mądrość płynąca z przesłania, filozoficzny i psychologiczny wymiar opowieści, a wreszcie i malownicze...

Kiedyś usłyszałem, że jeśli istnieje gdzieś jakaś inna forma życia to byłoby to zbyt proste gdyby była właściwie naszą kopią obleczoną w zieloną skórę... Nieograniczona wyobraźnia Lema daje nam na to przykłady.
Mi osobiście bardziej podobał się pomysł z niezwyciężonego, ale myślę, że lektura Solaris też jest obowiązkowa, jeśli ktoś lubi takie tematy.
Oprócz tego to...

Niesamowita! Pozycja obowiązkowa dla osób lubiących sci-fi. Sama jestem w szoku, że tak długo odkładałam tą książkę na później.

Niestety słabo! . Na plus to oczywiście historia, całkiem dobra, sporo psychologicznej analizy postaci miksowanej z treścią fantastyczną, jednak wiadomo, że to pisarz SF, a nie obyczajowy, więc max 8/10.

Na minus sposób pisania, trudny, niekończące się np. abstrakcyjne opisy abstrakcyjnej planety - na dobrą sprawę tak męczące, że nie da się tego czytać! - 2/10.

Słaba...

Arcydzieło mistrza!

Stanisław Lem stworzył coś niepowtarzalnego. Można się na nim wzorować, pisać ciekawie o gwiazdach, planetach i szukać odpowiedzi na pytanie, czy jesteśmy sami w kosmosie, ale nie da się stworzyć tak niesamowitych wizji, jak to robił Lem.

Solaris to historia, w której NIEZNANE igra z ludzką wyobraźnią, niekoniecznie mając świadomość czynienia dobra...

Dostałam w prezencie listę 100 książek do przeczytania, na której znajduje się ta pozycja. Gdyby nie ta lista, to na pewno bym nie sięgnęła po "Solaris". I dużo bym straciła!
Byłam nastawiona negatywnie, po tym jak w szkole zmuszani byliśmy do czytania "Bajek robotów", moją jedyną myślą było to, że znów czeka mnie jakaś kosmiczno-techniczna nowomowa. A otrzymałam od...

Dla mnie najlepsza w tej książce jest cudowna wyobraźnia i klimat.
Nie umiałam zrozumieć zawiłości fizyczno-technicznych, ale też nie starałam się specjalnie, wiedząc, że to pomysły sf i nie są niezbędne do smakowania reszty.
Nie zgłębiłam teorii filozoficznych/teologicznych (na to przyjdzie czas w drugim czytaniu).
Pozwoliłam się za to ponieść relacjom między...

Niezwykła opowieść osadzona w jeszcze bardziej niezwykłej scenerii. Pomysł Lema na ujęcie kwestii "kontaktu" oraz obcych form życia jest pomysłowy, barwny, ambitny i niezwykle pochłaniający.
Książka jest pięknym przykładem jak nie potrzeba wcale wielu bohaterów do stworzenia barwnej historii, jednak w tej zalecie kryje się również wada ponieważ tak naprawdę barwnych...

Dyskusje

14 666