Solaris

Stanisław Lem Wydawnictwo: Agora Seria: Dzieła Stanisława Lema fantastyka, fantasy, science fiction
Agora
myślący ocean sobowtóry klasyka sf
fantastyka, fantasy, science fiction
Dzieła Stanisława Lema
myślący ocean sobowtóry klasyka sf

Wstyd się przyznać, ale to pierwszy kontakt, jaki nawiązałem z Lemem. Jednakże udany, ponieważ od pierwszych stron Solarisa, złapałem sygnał! Niekiedy, tu będę szczery, musiałem się posiłkować ponownym przeczytaniem strony lub pozyskaniem dodatkowych informacji z innych źródeł, by móc pozostać w kontakcie z myślą Lema, wszakże tyle lat świetlnych między nami. Mimo tego...

Czuje pewien niedosyt po przeczytaniu tego. Mogło by być ciut dłuższe.

„ Człowiek nie stwarza sobie celów. Narzuca mu je czas w którym się urodził. Może im służyć albo buntować się przeciw nim, ale przedmiot buntu lub służby dany jest z zewnątrz. Aby doświadczyć całkowitej wolności poszukiwania celów musiałby byc sam. To nie może się stać, gdyż człowiek nie wychowany wsród ludzi nie może stać się człowiekiem. ”

Książka ta zawiera bardzo interesujący "obiekt" który wykracza poza ludzkie rozumienie, wokół którego toczy się fabuła. w skrócie można by na jej podstawie nakręcić bardzo ciekawy horror psychologiczny.

Sztos. Lem zawarł tu moje mniej lub bardziej świadome dylematy. To sci-fi z kategorii najbardziej ludzkich, zresztą Lema chyba właśnie człowiek i ziemskie zasady najbardziej interesują. Polecam audiobook z Więckiewiczem i Woronowiczem, wprowadził mnie do tej książki, świetnie zbudowana atmosfera i aktorska uczta.

Arcydzieło.

Ponadczasowa, o uniwersalnym przesłaniu. Niekiedy nużąca, no i niektóre wątki czy postaci dzisiaj budzą sprzeciw, jednak zdecydowanie pozycja do polecenia nie tylko fanom sf, do których zdecydowanie nie należę.

Stykałam się w życiu z samymi zachwytami twórczością Lema, więc z wielkimi oczekiwaniami sięgnęłam po "Solaris". Były one chyba jednak zbyt wielkie, przez co czuję lekki zawód.
Powieść wypełniona jest opisami planety, przesiąknięta słownictwem fizycznym, chemicznym, astronomicznym, w którym miesza się nazewnictwo rzeczywiste i to wymyślone przez Lema na rzecz fabuły....

Nie potrafiłabym podejść do poważnej dyskusji o tej książce.

Po pierwsze nie byłam w stanie wyobrazić sobie wszystkiego, o czym pisał Lem. No moja wyobraźnia się zawieszała całkowicie.

Po drugie czytałam ją w trudnym dla mnie okresie życia, być może skupiłam się na nieco innych aspektach fabuły niż większość ludzi.

Ale książka pozostawiła niezatarte wrażenie i...

Ogromne rozczarowanie. Lem, najsłynniejszy polski pisarz sf dwudziestego wieku, legenda niemalże. "Solaris" - pełna pseudofilozoficznego słowotoku, którego w ostatniej części książki nie dało się już czytać. Bardzo ciekawie zaczęta, nijak zakończona. Szkoda.

Dyskusje

15 824