Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/11484/105-ksiazek-zgloszonych-do-nagrody-angelus

105 książek zgłoszonych do nagrody Angelus

1 wartościowy tekst

Do tegorocznej Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus zakwalifikowano aż 105 tytułów – dwa razy więcej niż rok temu. Na liście znalazły się m.in. książki Masłowskiej, Myśliwskiego, Szczerka oraz Andrija Lubka i Christopha Ransmayra. Laureata poznamy w październiku.

Dorota Masłowska, Ziemowit Szczerek, Mariusz Szczygieł, Zyta Rudzka, Wiesław Myśliwski, Manuela Gretkowska – nazwiska tych autorów znalazły się na liście zakwalifikowanych do tegorocznej nagrody Angelus, przyznawanej corocznie za najlepszą książkę prozatorską opublikowaną w języku polskim. Oprócz Polaków zakwalifikowano również dziewiętnastu autorów z innych krajów Europy Środkowej – pięciu z Rosji, czterech z Ukrainy, po dwóch z Austrii i Czech oraz po jednym z Bułgarii, Łotwy, Macedonii, Rumunii i Węgier.

W tym roku, w wyniku zmiany w regulaminie, do konkursu zgłoszono aż 105 publikacji, gdyż każdy wydawca może od teraz zgłaszać nie dwa, a cztery tytuły. Z pełną listą zgłoszeń można zapoznać się tutaj

Organizatorzy w czerwcu ogłoszą listę czternastu książek zakwalifikowanych do półfinału, we wrześniu – nazwiska finalistów, a w październiku – laureata Literackiej Nagrody Europy Środkowej. W zeszłym roku Polak wygrał po raz pierwszy – Maciej Płaza dostał zarówno Angelusa, jak i Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej (pierwszej przewodniczącej jury), przyznawaną przez czytelników w internetowym głosowaniu.

Laureat Angelusa otrzymuje statuetkę projektu Ewy Rossano oraz nagrodę pieniężną w wysokości 150 tysięcy złotych. W przypadku, gdy nagrodzony zostanie zagraniczny pisarz, tłumacz książki za swój przekład otrzymuje dodatkową nagrodę – 20 tysięcy złotych.

Organizatorem i fundatorem nagrody jest Miasto Wrocław.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 2  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2157
LubimyCzytać
19-02-2019 11:06
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 3129
tree
22-02-2019 13:13
Powiem ci coś Powiem ci coś Piotr Adamczyk Piotr Adamczyk - bardzo mocno trzymam kciuki
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Zabójcza sprawiedliwość

„Wybierz cel, zrób jeden krok, a potem następny. Nigdy nie było inaczej.” Książka zdobyła wiele prestiżowych nagród, moje oczekiwania były spore, ale...

zgłoś błąd zgłoś błąd