Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/10665/genialna-przyjaciolka-jesienia-w-hbo

„Genialna przyjaciółka” jesienią w HBO

7 wartościowy tekst

„Genialna przyjaciółka”, czyli pierwszy tom cyklu neapolitańskiego Eleny Ferrante, coraz bliżej swojej filmowej premiery. Dwa pierwsze odcinki serialu zadebiutują na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Natomiast jesienią serial będzie można obejrzeć w HBO.

Elena Ferrante to chyba obecnie najbardziej intrygująca pisarka na świecie. Od momentu publikacji debiutackiej powieści w 1991 roku jej tożsamość pozostaje zagadką – Ferrante nie udziela wywiadów, nie angażuje się w promocję swoich książek. Dziennikarze za wszelką cenę próbują ustalić, kim naprawdę jest Elena Ferrante.

Cykl neapolitański (Genialna przyjaciółka, Historia nowego nazwiska, Historia ucieczki, Historia zaginionej dziewczynki) tej włoskiej powieściopisarki cieszy się ogromną popularnością nie tylko w rodzinnym kraju autorki, ale również na świecie – czwarta część cyklu wkrótce po ukazaniu się na amerykańskim rynku trafiła na listę 10 najlepszych książek 2015 roku „New York Timesa”. Nic więc dziwnego, że jej powieści zostaną przeniesione na mały ekran.

Serial jest wspólną produkcją HBO, Rai i TIMvision. Reżyserem wszystkich odcinków został Saverico Constanzo. Serial realizowany był we włoskim mieście Caserta. Casting do serialu trwał osiem miesięcy, a do udziału zgłosiło się około 9 tysięcy dzieci i 500 dorosłych. Scenarzystką została sama autorka, chociaż należy nadmienić, że aby nie ujawniać swojej tożasmości, kontaktowała się z reżyserem wyłącznie mailowo.

O książce:
Sześćdziesięcioletnia Elena Greco dowiaduje się, że Lila, jej przyjaciółka z czasów dzieciństwa, zniknęła bez śladu. Elena przypuszcza, że przyjaciółka wprowadziła w życie swoje odwieczne pragnienie zniknięcia ze świata, w którym żyła, usunąwszy przedtem wszelkie ślady swego istnienia. Chcąc znaleźć wytłumaczenie dla tego gestu, Elena postanawia opowiedzieć niezwykłą historię ich przyjaźni. I tu rozpoczyna się podróż w przeszłość, która przeniesie czytelnika w lata 50. ubiegłego wieku, na przedmieścia Neapolu.
Niezwykła opowieść o przyjaźni i dążeniu do wyrwania się z rzeczywistości zdominowanej przez biedę, ciemnotę i przemoc.

 

Szacuje się, że w serialu zagra ponad 150 aktorów i 5 tysięcy statystów. Dodatkowo, aby odtworzyć specyficzny klimat z książki, 150 osób budowało przez ponad sto dni dekoracje. W ten sposób powstało czternaście domów mieszkalnych, wnętrza apartamentów, makieta kościoła i tunel. Natomiast kostiumolodzy zgromadzili około półtora tysiąca strojów – większość z nich została zaprojektowana specjalnie na potrzeby serialu.

W rolach Eleny i Lili z okresu dzieciństwa wystąpią debiutantki: Elisa Del Genio i Ludovica Nasti. W kolejnych odcinkach młode aktorki zostaną zastąpione przez dwie nastolatki: Margheritę Mazzucco, która wcieli się kilkunastoletnią Elenę, oraz Gaię Girace, odtwórczynię roli jej rówieśniczki, Lili.

Pierwsze dwa odcinki serialu będą miały swoją premierę na 75. Festiwalu Filmowym w Wenecji, który odbędzie się w dniach 29 sierpnia – 8 września. Natomiast jesienią serial ma zadebiutować na antenie HBO.

Czytaliście książki Eleny Ferrante?

Powiązane treści:
Powstanie serial na podstawie „Genialnej przyjaciółki“

Ta wiadomość ucieszy zapewne wielu fanów twórczości Eleny Ferrante. HBO we współpracy z RAI przenosi „Genialną przyjaciółkę” na mały ekran. Zdjęcia do pierwszego sezonu mają ruszyć już tego lata!więcej
Dobrze wyjść z pisarzem: Elena Ferrante

Czyżbyśmy nie przeżywali naszej historii, a tylko ją powielali?  Dziś – nie wiem, dlaczego tak długo zwlekałam, widocznie musiałam do tego dojrzeć – o włoskiej pisarce, która ostatnio robi furorę na rynku literackim na całym świecie. O tajemniczej, uparcie demaskowanej Elenie Ferrante, autorce m.in. tetralogii neapolitańskiej „Genialna przyjaciółka”.więcej
Znamy prawdziwą tożsamość Eleny Ferrante?

Włoska pisarka, która zasłynęła dzięki serii neapolitańskiej o dwóch przyjaciółkach „Genialna przyjaciółka”, jest obecnie jedną z najbardziej intrygujących autorek na świecie. Nie tylko dlatego, że napisała porywającą tetralogię, ale również dlatego, że ukrywa swoją prawdziwą tożsamość przed mediami. Dziennikarze za wszelką cenę próbują ustalić, kim tak naprawdę jest.więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 3  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2102
LubimyCzytać
30-07-2018 13:06
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 6755
allison
31-07-2018 19:24
Przeczytałam i cykl "Genialna przyjaciółka" i "Córkę".
Chętnie obejrzę serial, bo książka zrobiła na mnie spore wrażenie i świetnie mi się ją czytało.
"Córka" jest zupełnie inna, uważam, że nawet nie powinno się porównywać tych jakże różnych powieści.
książek: 1179
Iza
04-08-2018 14:48
Na pewno będę oglądać. Trylogię przeczytałam z przyjemnością, mam nadzieję, że film tylko utrwali mi bohaterki w pamięci.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Niezwyciężony

Trudno nie napisać czegoś o książce od ,której zaczęła się moja trwająca do dziś przygoda z Science Fiction obecnie zresztą nie koniecznie Science :-)...

zgłoś błąd zgłoś błąd