Nastolatki na rozdrożu. Jak się nie zagubić, wspierając swoje dorastające dziecko

Okładka książki Nastolatki na rozdrożu. Jak się nie zagubić, wspierając swoje dorastające dziecko Aleksandra Milczarek
Okładka książki Nastolatki na rozdrożu. Jak się nie zagubić, wspierając swoje dorastające dziecko
Aleksandra Milczarek Wydawnictwo: Sensus poradniki dla rodziców
Kategoria:
poradniki dla rodziców
Wydawnictwo:
Sensus
Data wydania:
2024-05-01
Data 1. wyd. pol.:
2024-05-01
Język:
polski
ISBN:
9788328902282
Średnia ocen

9,0 9,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,0 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
268
260

Na półkach: ,

"Zrozum świat nastolatków razem z doświadczona psychoterapeutką i konsultantką telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży"

"Nastolatki na rozdrożu. Jak się nie zagubić, wspierając swoje dorastające dziecko" Aleksandry Milczarek to książka, po którą warto sięgnąć mając dorastające dzieci. Autorka w swojej pracy z pewnością wielokrotnie mierzyła się z zaskakującymi i trudnymi przypadkami, więc spojrzenie na różne przypadki okiem specjalistki uważam za bardzo wartościowe źródło pomysłów, a zarazem wskazówek, jak rozmawiać z nastolatkami, i na co zwrócić uwagę - kiedy trzeba być stanowczym, a kiedy warto odpuścić.

Książka jest podzielona na trzy części. Pierwsza z nich zawiera informacje na temat zadań rozwojowych w czasie nastoletniości, druga obejmuje analizę konkretnych przypadków (problemy oraz sposób wsparcia dziecka będącego w danej sytuacji),a ostatnia wyposaża rodzica/opiekuna w wiedzę na temat najważniejszych umiejętności, które sam powinien posiadać.

Każda z przywołanych historii jest w dalszej części dokładnie analizowana. Znajdują się wskazówki, co w danej sytuacji można zrobić, a czego lepiej unikać.

Poradnik jest napisany przystępnym językiem. Nie ma w nim fachowego słownictwa, które mogłoby odstraszyć przeciętnego czytelnika, a informacje podawane są w uporządkowany sposób. Przykłady poruszają przypadki, o których słyszy się, że dość często mają miejsce, a które to mogą zaskoczyć każdego rodzica, np. przemoc rówieśnicza, problemy z identyfikacją płci, zachowania ryzykowne (w tym okaleczanie, a nawet te dotyczące zagrożenia życia).

"Chciałabym, aby rodzice, ale też inne osoby pracujące z nastolatkami, po przeczytaniu książki trochę lepiej rozumieli język zachowań nastolatków, żeby wiedzieli, jakich "miejsc" młody człowiek w swojej podróży przez dorastanie nie może pominąć, aby dobrze i satysfakcjonująco przejść ten etap i żeby wiedzieli, jak zachować się w sytuacjach, w których wsparcie osób dorosłych jest konieczne. Chciałabym, żeby czytelnicy tej książki poczuli się choć trochę bezpieczniej w roli towarzysza podróży przez dorastanie i żeby sami stali się najlepszymi przewodnikami dla nastolatków, które są pod ich opieką."

Czy autorce udało się osiągnąć wyznaczony cel? Moim zdaniem świetnie sobie poradziła z tym jakże ambitnym zadaniem. Szczególnie ważna jest w tym kontekście ostatnia część książki, co też Aleksandra Milczarek tłumaczy na konkretnych i obrazowych przykładach.

"Zrozum świat nastolatków razem z doświadczona psychoterapeutką i konsultantką telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży"

"Nastolatki na rozdrożu. Jak się nie zagubić, wspierając swoje dorastające dziecko" Aleksandry Milczarek to książka, po którą warto sięgnąć mając dorastające dzieci. Autorka w swojej pracy z pewnością wielokrotnie mierzyła się z zaskakującymi i trudnymi...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
2
2

Na półkach:

Od razu zaznaczę, że nie musisz być rodzicem nastolatka, żeby sięgnąć po tę książkę. Jeśli idąc ulicą i i widząc zachowanie młodzieży, które nie do końca spotyka się z Twoją aprobatą, zdarza Ci się myśleć „moje pokolenie było inne, lepsze”, potrzebujesz tej lektury.
Autorka bardzo trafnie pokazuje, że dzisiejsze dzieciaki wcale nie różnią się tak mocno od tych, które dorastały dekady wcześniej. Każdy człowiek, czy to mały, czy to większy potrzebuje autonomii, przestrzeni do rozwoju, ale jednocześnie mentoringu ze strony mądrego dorosłego. Jesteśmy dla nich trochę jak drogowskazy, które powinny pokazywać, w którą stronę należy się kierować, ale przy okazji nie zmuszać do wkroczenia na tę ścieżkę.
Książka uczy, że młodzi ludzie przede wszystkim szukają w tym świecie siebie. Wśród otaczających ich wzorców, wybierają te, które sprawiają, że czują się sobą i właśnie je zachowują, kształtując etapowo swoją osobowość.
Dowiadujemy się też, że rodzicielstwo, choć zawsze okazuje się wyzwaniem to tak naprawdę niesamowity dar, który pozwala nam oddać społeczeństwu nowe, cudowne osoby, które noszą w sobie cząstkę nas samych. Nie ma nic piękniejszego niż sukces w wychowaniu dziecka tak, aby było niezależne, odpowiedzialne i empatyczne.
To sztuka, zgadzam się, ale okazuje się, że istnieją mechanizmy, których zrozumienie ułatwi nam radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych i sprawi, że cały ten trud zaowocuje w postaci szczęśliwego młodego człowieka, który będzie potrafił zadbać o siebie i o innych, nie rezygnując przy tym z marzeń i nie poddając się przy napotkanych przeszkodach.
Uwielbiam poradniki, które pokazują nam schematy działania, nawyki, stereotypy i błędy. Są to zazwyczaj bardzo wartościowe pozycje i dziękuję Oli za wspaniałe treści, do których będę wracać, gdy moje dzieci wkroczą w wiek nastoletni.

Od razu zaznaczę, że nie musisz być rodzicem nastolatka, żeby sięgnąć po tę książkę. Jeśli idąc ulicą i i widząc zachowanie młodzieży, które nie do końca spotyka się z Twoją aprobatą, zdarza Ci się myśleć „moje pokolenie było inne, lepsze”, potrzebujesz tej lektury.
Autorka bardzo trafnie pokazuje, że dzisiejsze dzieciaki wcale nie różnią się tak mocno od tych, które...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
11
5

Na półkach:

Praktyczna, potrzebna, wartościowa

Książka - poradnik - zawiera w sobie wskazówki - drogowskazy - które pomagają odnaleźć się na drodze budowania relacji i komunikacji z nastolatkami.

Propozycja ta podzielona jest na trzy części: pierwsza zawiera zadania rozwojowe w okresie nastoletniości, druga poświęcona jest problemom nastolatków i wskazówkami związanymi ze wsparciem w nich, trzecia natomiast stanowi propozycję wsparcia skierowaną do samego rodzica.

Książkę napisana jest przystępnym językiem i oparta o konkretne przykłady - co lubię najbardziej!

Zdecydowanie polecam tę książkę rodzicom nastolatków oraz tym, którzy pracują z osobami w wieku dojrzewania! Warto wyruszyć w drogę ku budowaniu lepszych relacji i komunikacji.
Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Sensus.

Praktyczna, potrzebna, wartościowa

Książka - poradnik - zawiera w sobie wskazówki - drogowskazy - które pomagają odnaleźć się na drodze budowania relacji i komunikacji z nastolatkami.

Propozycja ta podzielona jest na trzy części: pierwsza zawiera zadania rozwojowe w okresie nastoletniości, druga poświęcona jest problemom nastolatków i wskazówkami związanymi ze...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
132
131

Na półkach:

Czas dorastania jest trudny - dla samego nastolatka, ale i dla jego rodziców. Na szczęście powstał poradnik, który jest nawigacją po skomplikowanym świecie dorastającego człowieka. Napisany przez doświadczoną i praktykującą psycholożkę, zapewni konkretne sugestie. Jego celem jest między innymi to, aby czytelnicy poczuci się bezpiecznej w roli towarzysza podróży przez dorastanie i żeby sami stali się najlepszymi przewodnikami dla nastolatków, które są pod ich opieką.

Książka podzielona jest na trzy części.
Pierwsza dotyczy zadań rozwojowych w okresie nastoletniości. Znajdziemy w niej wiedzę, jak może przebiegać rozwój młodego człowieka i co jest normalne, a co powinno niepokoić. Podstawową sprawą w okresie dojrzewania jest to, aby z dziecka stać się osobą dorosłą.

W drugiej, opisane są konkretne historie z życia młodzieży wraz z wyjaśnieniem, o co w nich chodzi i poradami, co w takich sytuacjach mogą zrobić rodzice. Między innymi o aktywiźmie, pierwszych związkach, czy samodzielnych wyjazdach, przemocy rówieśniczej, seksualności, higienie cyfrowej, a nawet okaleczaniu i zagrożeniu życia.

Trzecia, najkrótsza, ale bardzo ważna to spis najważniejszych umiejętności rodzica dorastającego dziecka, składających się na dbanie o siebie. Budowanie swojego życia niezależnie od roli rodzica, dbanie o codzienne chwile dla siebie, sięganie po wsparcie i jeszcze kilka innych ważnych kwestii.


Niech ta podróż przez dorastanie Twojego dziecka będzie niezwykłą przygodą!

Czas dorastania jest trudny - dla samego nastolatka, ale i dla jego rodziców. Na szczęście powstał poradnik, który jest nawigacją po skomplikowanym świecie dorastającego człowieka. Napisany przez doświadczoną i praktykującą psycholożkę, zapewni konkretne sugestie. Jego celem jest między innymi to, aby czytelnicy poczuci się bezpiecznej w roli towarzysza podróży przez...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
298
188

Na półkach:

Aleksandra Milczarek pracowała w telefonie zaufania fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, i ta fundacja objęła patronat nad publikacją. Nie ukrywam, że patronat fundacji był również czynnikiem, który wpłynął na moją decyzję „musze mieć”. Po książkę sięgnęłam z ciekawości, która zamieniła się w swoiste poczucie ulgi, że w końcu ktoś pokazał mi punkty zapalne, przystępnie wytłumaczył, o co w tym chodzi i jak sprostać sytuacjom nastoletnich kryzysów, by minimalizować straty, a nawet czasem zamienić je w plusy dla wszystkich. „Nastolatki na rozdrożu” to prawdziwy travelbook, do którego wrócę nie raz. W moim odczuciu jest to książka, która wygrywa z dotychczasowymi poradnikami, które trafiły na moją półkę. Nie mówię, że tamte są gorsze, jednak ta jest po prostu przystępna, prosta i zrozumiała. A przecież wszyscy chcemy, by życie nasze z nastolatkiem i nastolatka z nami, takie właśnie było.

Aleksandra Milczarek pracowała w telefonie zaufania fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, i ta fundacja objęła patronat nad publikacją. Nie ukrywam, że patronat fundacji był również czynnikiem, który wpłynął na moją decyzję „musze mieć”. Po książkę sięgnęłam z ciekawości, która zamieniła się w swoiste poczucie ulgi, że w końcu ktoś pokazał mi punkty zapalne, przystępnie...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    5
  • Chcę przeczytać
    2
  • Posiadam
    1
  • Rodzicielstwo
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także