„Wiedźmy Kijowa. Miecz i krzyż” – magia i folklor Ukrainy. Bestsellerowy cykl Łady Łuziny

Marcin Waincetel Marcin Waincetel
12.10.2022

Aura tajemnic i sekrety nie z tego świata. Wypełnianie własnego przeznaczenia i szukanie miejsca w świecie. „Wiedźmy Kijowa. Miecz i krzyż” to nieszablonowa książka fantasy, która okazała się prawdziwym hitem na ukraińskim rynku wydawniczym. Łada Łuzina, autorka bestsellerowej powieści, z całą pewnością powinna zaistnieć również w świadomości polskich miłośników fantastyki. Książka, która ukazała się za sprawą oficyny Insignis, otwiera zupełnie nowy cykl, w którym magia łączy się z dawnymi wierzeniami, a słowiańskie duchy z uniwersalnymi emocjami.

„Wiedźmy Kijowa. Miecz i krzyż” – magia i folklor Ukrainy. Bestsellerowy cykl Łady Łuziny Materiały wydawnictwa

[Opis wydawcy]Masza, nieśmiała i inteligentna studentka historii, mieszka z rodzicami i zaczytuje się w „Mistrzu i Małgorzacie”. Dasza, ekscentryczna piosenkarka z nocnego klubu, żywiołowa i nieco naiwna artystka: mało co ją dziwi, prawie wszystko cieszy. Katia, bizneswoman z sukcesami, samotna, zimna, lecz w głębi serca przepełniona pragnieniem miłości.

Trzy młode mieszkanki współczesnego Kijowa spotykają się po raz pierwszy niby przypadkiem… w chwili śmierci kijowskiej wiedźmy. Niespodziewanie przejmują jej moce, co całkowicie odmienia życie każdej z nich.

Zaczynają się czary i loty na miotłach nad kopułami kijowskich cerkwi. W żyłach buzuje gorąca krew. Jednak gdy w mieście dochodzi do rytualnych mordów, a podejrzenie pada na ojca Maszy, zabawa się kończy.

Do Kijowa powrócił demon. Trzy początkujące wiedźmy muszą stawić mu czoła: uchronić miasto przed jego klątwą i zapobiec kolejnemu morderstw

Nowy świat fantasy – ukraińska magia, folklor i sekrety historii

„Wiedźmy Kijowa. Miecz i krzyż” to piękna, wielowątkowa i bardzo niestandardowa historia utrzymana w konwencji fantasy. Magiczna jest już forma, opowieść rozpisana została bowiem na trzy niezależne bohaterki. Bardzo poetycka jest także wymowa, która wiąże się z poszukiwaniem własnego miejsca w świecie. Powieść Łady Łuziny pozostaje równocześnie rozrywką najwyższej próby, oddającą emocjonalne stany bohaterek. Arcyciekawy jest też motyw związany z magią i folklorem, jak również zobrazowanie historii i kultury słowiańskości. „Wiedźmy Kijowa” zawierają w sobie prawdziwą magię, która sprawia, że na chwilę możemy zapomnieć o rzeczywistości – albo przyjrzeć się jej z nowej perspektywy. I to wielka wartość opowieści spisanej piórem Łuziny.

Dziennikarka, humanistka, osobowość telewizyjna – autorka „Wiedźm Kijowa”

Łada Łuzina to jedna z najpopularniejszych ukraińskich pisarek. Ceniona publicystka, osobowość i prezenterka telewizyjna, komentująca i tłumacząca rzeczywistość. Łuzina pozostaje też autorką wszechstronnie wykształconą. Po ukończeniu nauki w architektonicznej szkole zawodowej pracowała jako konserwatorka, dbając o utrzymanie piękna zabytków Kijowa. Fascynacja kulturą materialną ukraińskiej stolicy widoczna jest zresztą w powieści „Wiedźmy Kijowa”. Książka otwierająca nowy cykl fantasy to panoramiczny obraz miasta, w którym zapisano pradawne sekrety. Bo historia współczesnych wiedźm to równocześnie opowieść o zmieniającej się kulturze, fascynującej historii i ludzkich emocjach.

Łuzina, urodzona w 1972 roku w Kijowie, znana jako liderka opinii, w końcu postanowiła sięgnąć do lokalnej historii, baśniowych podań, słowiańskich mitów, ukraińskich legend oraz szczególnego rodzaju folkloru, w którym elementy magiczne łączą się z ludzkimi wyborami. „Wiedźmy Kijowa. Miecz i krzyż” to fantastyka w stanie czystym, podana w bardzo zajmujący sposób – napisana ze świadomością, wyczuciem i pasją, spełniająca wszystkie najważniejsze zasady gatunku urban fantasy. To bardzo specyficzny podgatunek powieści, których akcja rozgrywa się w wielkomiejskich realiach. Pozorna sprzeczność, która łączy się ze współistnieniem dwóch światów – realnego i magicznego – sprawia, że książka pozostaje wielowątkowym przeżyciem dedykowanym nie tylko fanom fantastyki.

„Wiedźmy Kijowa. Miecz i krzyż” – opowieść o magii i potędze człowieczeństwa

Powieść „Wiedźmy Kijowa. Miecz i krzyż” odnosi się do wątków magicznych, jak również do historii cywilizacji. Łada Łuzina przekonuje, że Kijów właściwie od zawsze pozostawał miastem symbolicznym, funkcjonował na przecięciu różnych tradycji, wierzeń i kultur. Autorka książki podkreśla, że wiara w magię stanowi bardzo ważny aspekt lokalnej tożsamości, która definiowała dawne wierzenia, określoną obyczajowość i rytuały. Kijów został zobrazowany jako fantastyczne miejsce związane z prawosławną religią, jak również z czarnoksięstwem, urokami, potęgą przeznaczenia.
„Wiedźmy Kijowa” to opowieść o magii, która płynie w ludzkich żyłach, jednak źródło niesamowitości znajduje się również tak naprawdę w sercach bohaterek. Bo magia łączy się z określoną wrażliwością, wiarą w to, co niemożliwe. Łuzina opisała niezwykle fascynujący świat, który poznała podczas własnych badań.

Wrażliwe, niepokorne, samoświadome – bohaterki „Wiedźm Kijowa”

Świat widziany oczami różnych bohaterek. Odmienny temperament, inne wrażliwości, a także osobista historia – intymny kontekst, który sprawia, że książka pozostaje interesująca dla bardzo różnych odbiorców. Łada Łuzina sportretowała trzy niezależne postacie, wokół których koncentrują się najważniejsze wydarzenia „Wiedźm Kijowa”. I tak też Masza to nieśmiała i inteligentna studentka historii, która mieszka z rodzicami i zaczytuje się w „Mistrzu i Małgorzacie”. Dasza z kolei to ekscentryczna wokalistka z nocnego klubu, żywiołowa i nieco naiwna artystka, natomiast Katia jest charakteryzowana jako bizneswoman z sukcesami, samotna, zimna, lecz w głębi serca przepełniona pragnieniem miłości. Łuzina ukazała odmienne wzorce postaci, dzięki czemu można identyfikować się z różnymi bohaterkami. Każda z nich nieco inaczej definiuje Kijów, miasto historii i magii.

„Wiedźmy Kijowa. Miecz i krzyż” to historia o poszukiwaniu siebie – przekraczaniu granic rzeczywistości, odkrywaniu tajemnic świata, a wreszcie konfrontacji z własnymi demonami, jak również z bardzo realnym zagrożeniem. Trzy młode mieszkanki współczesnego Kijowa spotykają się po raz pierwszy niby przypadkiem… w chwili śmierci kijowskiej wiedźmy. Niespodziewanie przejmują jej moce, co całkowicie odmienia życie każdej z nich. Punkt wyjścia wydaje się zaskakujący, ale z każdym rozdziałem historii – właściwie od pierwszych stron powieści – coraz bardziej wierzymy w prawdziwość świata. Łada Łuzina w niezwykle umiejętny sposób określiła ramy panoramicznego świata, który tętni życiem. To też tak naprawdę bardzo sugestywny przewodnik po historycznej metropolii, jak również fantastyczna rozrywka związana z magią i ukraińskimi wierzeniami.

„Wiedźmy Kijowa”, czyli podróż w nieznane – początek niesamowitego cyklu fantasy

Debiutująca na polskim rynku Łada Łuzina przedstawia nam unikalny świat magii i czarodziejstwa. „Wiedźmy Kijowa. Miecz i krzyż” to powieść będąca początkiem cyklu – prawdziwa podróż w nieznane dla wszystkich czytelników, którzy w literaturze poszukują gatunkowej niejednoznaczności. Fantasy łączy się tutaj bowiem z historią, romans z dramatem, a horror z emocjonalną powieścią obyczajową.

Czary i rytuały, dawne wierzenia i folklor, a jednocześnie świat wypełniony współczesnymi wartościami. W żyłach bohaterek – Daszy, Maszy i Katii – buzuje gorąca krew. Bo każda z nich musi na nowo zdefiniować własne życie, podejmowane wybory. Jednak gdy w mieście dochodzi do rytualnych mordów, a podejrzenie pada na ojca Maszy, zabawa się kończy, a rozpoczyna się prawdziwy moment próby. „Wiedźmy Kijowa” to historia walki. Bo do Kijowa powrócił demon. Trzy początkujące wiedźmy muszą stawić mu czoła: uchronić miasto przed jego klątwą i zapobiec kolejnemu morderstwu.

Aura tajemnic i sekrety nie z tego świata. Wypełnianie własnego przeznaczenia i szukanie miejsca w świecie. „Wiedźmy Kijowa. Miecz i krzyż” to nieszablonowa książka fantasy, która okazała się prawdziwym hitem na ukraińskim rynku wydawniczym. Polscy czytelnicy powinni równie chętnie sięgnąć po historię Łady Łuziny.

O autroce

Łada Łuzina urodziła się w 1972 roku w Kijowie.

Po ukończeniu nauki w architektonicznej szkole zawodowej pracowała jako konserwator w wydziale
zabytków architektury w Kijowie. Studiowała w Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Teatru, Kina i
Telewizji, co umożliwiło jej pracę krytyka teatralnego dla gazety „Bulwar Gordona”.

Pod koniec lat 90. otrzymała nie tylko wyróżnienie dla najlepszej ukraińskiej dziennikarki, ale także
zwróciła na siebie oczy całego kraju jako skandalistka. Przez rok produkowała swoją własną audycję
dla kanału pierwszego ukraińskiej telewizji, zanim – po długiej chorobie – przerwała karierę
dziennikarską, by stać się najpopularniejszą pisarką Ukrainy (otrzymała nagrodę „Złoty Feniks” dla
najlepszej pisarki). Jej studia nad magią, religią i historią Kijowa wpłynęły zarówno na twórczość
literacką, jak i na autorską kolumnę prasową „Seks w wielkim mieście Kijowie”. Okrzyknięta przez
prasę ukraińską jedną z najpiękniejszych kobiet w Ukrainie, Łada Łuzina mieszka w Kijowie.

Przeczytaj fragment książki „Wiedźmy z Kijowa”:

Wiedźmy z Kijowa

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

Książka „Wiedźmy z Kijowa” jest dostępna w sprzedaży

Artykuł sponsorowany


komentarze [2]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Marcin Waincetel - awatar
Marcin Waincetel 12.10.2022 15:30
Oficjalny recenzent

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post