rozwiń zwiń

Jak zabić drozda?

LubimyCzytać LubimyCzytać
19.10.2017

Chyba nie ma na świecie czytelnika, która nie kojarzyłby Zabić drozda. Czy to z bestsellerowej powieści Harper Lee, która przyniosła autorce niebywałą sławę i nagrodę Pulitzera, czy z filmowej adaptacji z 1962 roku, która otrzymała trzy Oscary, w tym dla Gregory'ego Pecka za rolę Atticusa Fincha. Książka jest uznawana za jedno z najważniejszych dzieł współczesnej amerykańskiej prozy. I wciąż budzi kontrowersje.

Jak zabić drozda?

W jednej z amerykańskich szkół w stanie Missisipi dyrekcja zdecydowała się na wycofanie powieści z listy lektur szkolnych. Wicedyrektor szkoły Kenny Holloway w rozmowie z „The Sun Herald” wyjaśnił, że były liczne skargi dotyczące tej konkretnej pozycji.

Jest w tej powieści taki język, który sprawia, że ludzie czują się niekomfortowo, a te same lekcje możemy prowadzić na podstawie innych książek. Powieść pozostanie w naszej bibliotece, ale zniknie z programu dla ósmych klas.

Całą sytuacje skrytykował były sekretarz edukacji Stanów Zjednoczonych Arne Duncan na swoim Twitterze.

Powieść „Zabić drozda” wielokrotnie była zakazywana. Często na prośbę czarnoskórych rodziców i uczniów ze względu na rasistowskie epitety występujące w powieści. W zeszłym roku „Zabić drozda” i „Przygody Hucka” zostały tymczasowo usunięte ze szkolnej biblioteki w stanie Virginia z powodu skargi rodzica dziecka o podwójnym pochodzeniu etnicznym, który uważał, że język używany w powieściach ma sporny charakter.

„Zabić drozda” jest debiutem Harper Lee. Akcja skupia się w małym miasteczku w latach trzydziestych XX wieku, gdzie prawnik Atticus Finch podejmuje się obrony czarnoskórego mężczyzny oskarżonego o zgwałcenie biednej, białej dziewczyny. Powieść od czasu pierwszego wydania (1960) sprzedała się na całym świecie w nakładzie ponad 40 mln egzemplarzy i przetłumaczona na ponad 40 języków. W 2015 roku ukazała się druga książka Harper Lee, zatytułowana Idź, postaw wartownika. Jej akcja rozgrywa się w połowie lat pięćdziesiątych XX w. i opowiada o losach wielu postaci znanych z „Zabić drozda” dwadzieścia lat później. Scout (Jean Louise Finch) powraca z Nowego Jorku do rodzinnego Maycomb, by odwiedzić swojego ojca, Atticusa. Musi się zmierzyć z kwestiami osobistymi i politycznymi, próbując zrozumieć postawę swojego ojca i otaczającej go społeczności oraz swój stosunek do miejsca, w którym przyszła na świat i spędziła dzieciństwo. W Polsce wydało ją Wydawnictwo Filia.


komentarze [6]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Truscaveczka 11.02.2018 20:09
Czytelnik

"Ludzie czują się niekomfortowo" - przepraszam, ale czy nie jest to nadrzędnym celem tej powieści? Ludzi trzeba pobudzać do myślenia, wybijać z utartych torów, inaczej książka byłaby zwykła papką.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
allison 20.10.2017 08:23
Czytelniczka

"Jest w tej powieści taki język, który sprawia, że ludzie czują się niekomfortowo..."

Cóż za idiotyczne stwierdzenie!
A poza tym - kto powiedział, że przy każdej lekturze czytelnik musi czuć się komfortowo?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Bociek 19.10.2017 19:19
Czytelnik

Będę musiał przeczytać "Zabić drozda" raz jeszcze, bo zupełnie nie pamiętam języka, jakiego używała autorka. W każdym razie czytałem tę powieść jako "już-nie-nastolatek", bądź jak kto woli "młody dorosły" i nic mnie w kwestii językowej nie zaszokowało.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
konto usunięte
19.10.2017 19:18
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

konto usunięte
19.10.2017 16:03
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

LubimyCzytać 19.10.2017 14:02
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post