Jak czytać więcej książek? Kilka łatwych sposobów

Ewa Cieślik
04.07.2019

Jak we współczesnym świecie, pełnym rozpraszaczy w postaci Netflixa czy social mediów, wciąż dużo czytać? Reżyser Max Joseph szuka porad wśród ekspertów, by w swoim krótkometrażowym filmie dokumentalnym przedstawić ich najlepsze na to sposoby. Jak wiele z nich możemy zastosować we własnym życiu, począwszy od dziś?

Ile książek można przeczytać w ciągu całego życia? Odpowiedzi na to pytanie szuka Max Joseph – amerykański filmowiec i osobowość telewizyjna (nominowany m.in. do nagrody Teen Choice Awards). Przede wszystkim jest on jednak także zapalonym czytelnikiem – choć, jak sam przyznaje, czyta mniej, niż by chciał. W trakcie dnia po prostu nie może znaleźć spokojnej chwili na lekturę, wskutek czego w ubiegłym roku przeczytał tylko… jedną książkę. Max wyrusza więc z kamerą w odwiedziny do czytelniczych ekspertów. Pragnie dowiedzieć się, jak zmienić sytuację, w której – zakładając, że dożyje 90 lat – przeczyta jeszcze 75 książek (czyli tylko tyle, co na średniej wielkości półce).

Pół godziny dziennie

W filmie dokumentalnym „Bookstores: How to Read More Books in the Golden Age of Content” widzimy, że autor odwiedza najpierw Tima Urbana – założyciela bloga Wait But Why. Ten, za pomocą dokładnych matematycznych kalkulacji (uwzględniających szybkość czytania, przewidywalną długość życia czy średnią liczbę stron, jaką mają książki), dochodzi do konkluzji, że wystarczy czytać tylko 30 minut dziennie, by zamiast 75 książek Max przeczytał ich jeszcze tysiąc. Jak zaznacza bloger, kluczowa jest tu zmiana nawyków i wykorzystywanie każdej okazji do spotkania z lekturą. Podczas porannej toalety czy śniadania można słuchać audiobooka, czytać kilka rozdziałów przed snem, a w weekend wychodzić do kawiarni z książką. Łatwe!

Pokrzepiony tą nadzieją reżyser udaje się na Stary Kontynent, by zobaczyć najpiękniejsze europejskie księgarnie – w Brukseli podziwia umieszczoną w aż ośmiu budynkach księgarnię Cook&Book, w Maastricht zajmującą przestrzeń gotyckiego kościoła Boekhandel Dominicanen, paryską Shakespeare & Co., Lello w Porto, Ler Devagar w Lizbonie, a także księgarnie w niedużym miasteczku Óbidos. Wraz z reżyserem odwiedzamy także Livraria Cultura w São Paolo oraz El Ateneo w Buenos Aires.

Lifehacki na czytanie

W międzyczasie analizie zostaje poddany także czas, jaki spędzamy on-line. Już kilkanaście minut dziennie poświęconych czytaniu wiadomości i sprawdzaniu treści w social mediach można przeliczyć – w wypadku reżysera filmu – na trzydzieści książek. Eric Barker, założyciel popularnego bloga Barking at the Wrong Tree, na którym dzieli się z czytelnikami tzw. lifehackami, czyli prostymi sposobami na lepsze życie, podkreśla, że efektywnie spędzony czas w internecie wymaga pewnej dyscypliny. Sam sprawdza newsy tylko 3 razy dziennie, poza tym odinstalował z telefonu aplikacje, takie jak Facebook, Twitter i pocztę. Znów wracamy więc do kluczowej kwestii nawyków. Jak się okazuje, steruje nimi nasz mózg – aby go wytrenować, wystarczy odrobina sprytu. Chcemy czytać regularnie? Zacznijmy od jednej strony dziennie. Nie jednego rozdziału czy całej godziny spędzonej na czytaniu – lecz tylko jednej strony. Już po dwóch tygodniach stanie się to naszym nawykiem, a sukces ośmieli nas do stopniowego wydłużania liczby przeczytanych kartek. Dobrze też, jak podkreśla Eric Barker, czytać więcej niż jedną książkę w tym samym czasie – jeśli znudzi nas romans, przenieśmy się do świata fantasy, a gdy zmęczą nas czary i smoki, sięgnijmy po literacki reportaż. Wszystko po to, by nie stracić zainteresowania samą czynnością czytania.

Co jeszcze zrobić, by czytać więcej? Howard Berg – najszybciej czytający człowiek świata (wpisany do „Księgi rekordów Guinnessa”) – dzieli się z widzami filmu sposobami na podkręcenie tempa lektury. Z drugiej strony dr Ruth J. Simmons, stojąca na czele Prairie View A&M University w Teksasie, podkreśla, że czytanie książki może niekiedy umożliwić doświadczenie medytacji. Uczona zwraca uwagę na to, że umiejętność pełnego skupienia na lekturze wzbogaca nasze życie wewnętrzne – szczególnie jeśli będzie jej towarzyszyła refleksja.

A jakie są wasze sposoby, aby czytać więcej? Podzielcie się nimi w komentarzach.

Reklama

komentarze [89]

Sortuj:
36
1
31.07.2020 21:30

Kiedyś lubiłam czytać kilka książek w tym samym czasie, ale teraz tak bardzo wchodzę w świat książki, że nie potrafiłabym zacząć czytać następnej. Już i tak wystarczy że jest dla mnie drugim życiem, a prowadzenie kilku żyć jest ciężkie 😂


1964
143
10.07.2019 18:57

Ilość jest naprawdę nieważna, liczy się sam fakt czytania. Kiedyś stwierdziłabym inaczej, ale to wynikało z zazdrości, bo jak to tak, ja przeczytałam tylko 100 książek w ciągu roku, a ktoś 150?! Obecnie nie liczy się dla mnie ilość tylko jakość.


360
147
08.07.2019 10:53

Żeby czytać więcej, trzeba czytać lepsze książki. Wtedy sami szukamy chwili, żeby wrócić do lektury. Czytanie kilku książek naraz osobiście średnio mi podchodzi, raczej skupiam się na jednym tytule, dodając ewentualnie jakieś czytadło - kryminał bądź książkę podróżniczą.


Reklama
722
81
08.07.2019 02:04

Nie podoba mi się założenie tego artykułu. Wg mnie nie jest ważnym ilość, a jakość. Nie lubię patrzeć na czytanie w ten sam sposób jak na np robienie przysiadów. Mi czytanie sprawia przyjemność, jeśli uda mi się sięgnąć po książkę która trafi do mego serca to przeczytam kilkaset stron dziennie nawet, ale jeśli trafię na coś nie w moim guście to trudno, będę czytać po mniej...

więcej

159
122
08.07.2019 09:54

Czytasz w moich myślach.


448
136
08.07.2019 15:03

Czytnik to świetna sprawa. Mam go od kilku lat i jestem baaaardzo zadowolona. Zawsze jechałam na wakcje z książką, brałam ze sobą trzy, wracałam z sześcioma. Dziś mam ze sobą wszystkie swoje książki. Drugi plus to miejsce w domu. Mam małe mieszkanie i nie mam szans mieć dużo książek, a ebooki nie zajmują wiele miejsca. W wersji papierowej mam tylko ulubione.


722
81
11.07.2019 01:45

"Zawsze jechałam na wakacje z książką, brałam ze sobą trzy, wracałam z sześcioma."
Dlaczego to tak bardzo opisuje mnie i moje wakacje ;D Choć ostatnio staram się hamować, bo jednak biedny regał już się buntuje. Dla mnie ta mobilność to to co najbardziej przemawia do mnie, nie raz podróżując chcę coś czytać, ale trochę niewygodnie brać opasłe tomisko albo w przypadku lotu...

więcej

1
1
07.07.2019 23:36

1. Po pierwsze dobrej jakości czytnik z podświetleniem.
Dobry, bo nie są to urządzenia doskonałe a kiepski ma spore szanse, żeby zrazić czytelnika do czytników. Najlepiej wodoodporny.
2. Czytanie w wannie - kiedy leżymy sobie te 20 minut
3. Czytanie choć kilku stron przed spaniem, dzięki podświetleniu można bez włączania światła
4. Czytnik łatwo ze sobą nosić, więc...

więcej

1861
247
07.07.2019 09:35

Tak samo jak moi poprzednicy nie mam od lat 8 nawet telewizora, wiadomości w radiu i na portalach całkowicie mi wystarczają. Zamiast oglądać wolnę uruchomić wyobraźnię i sama stwarzać wizerunek bohaterów.
Czytam kilka książek jednocześnie, kryminał, obyczajówka, saga. Na każdy moment dnia się coś znajdzie. Czytam w każdej wolnej chwili, nawet tuż przed wyjazdem do pracy....

więcej

957
937
06.07.2019 19:05

Zacząć czytać z czytnika! Zaczęłam wczoraj. Tak czy siak dużo czytam, szybko czytam, ale na czytniku czytam dwa razy szybciej, mogę czytać, kiedy mąż śpi, a światło jest zgaszone. Wydawałam na książki majątek, a teraz mam zwyczajnie abonament i mogę czytać ile chcę.

Wydaje mi się jednak, że to nie jest coś, do kogo można kogoś zachęcić. Się lubi albo się nie lubi, ja nie...

więcej

407
16
06.07.2019 17:39

Moje życie i kompleksy związane ze zbyt wolnym tempem czytania książek zrewolucjonizowały aplikacje z abonamentem na audiobooki:) słucham gotując,sprzątając,jadąc do pracy... A tradycyjnie czytam jedynie wieczorami. Wiele osób jest do audiobookow zrażonych od samego początku,ale naprawdę można się szybko przyzwyczaić. Zdecydowanie wszystkim polecam!


431
382
09.07.2019 16:10

Całkowicie się z tobą zgadzam , ale na pewno spotkałaś się z zarzutem , że ty nie czytasz , tylko słuchasz . Ja też to słyszałem . Ci którzy to mówią , mówią to z wyczuwalną wyższością . Ja tak jak ty nie lubię marnować czasu i słucham wszędzie , gdzie podzielność uwagi mi na to pozwala : Spacerując , gotując i kopiąc w ogródku , czy robiąc zakupy . Jakość obcowania z...

więcej

0
1509
10.07.2019 15:54

Tak, nie potrafią inaczej.
Spróbuj klepać się po głowie jedną ręką, a drugą w tym samym czasie robić kręgi na brzuchu... nie każdy ma takie zdolności.

Audiobooki dla słuchowców to raj.
Ja mam problem z uwagą słuchową - bardzo się rozpraszam.
Dla wzrokowców to kiepskie rozwiązanie
:(


8
7
06.07.2019 09:59

Kocham książki, ale nie sięgnę po byle bzdet, a zdaje mi się, że większość tytułów powstaje na siłę. Fabuła byle jaka, masa wulgaryzmów, pseudoneokultura, tworzenie nowych topów a ogólnie beznadzieja. Weźmy np. tytuł "Ślepnąc od świateł" tak okrzyczany a nawet sfilmowany. Po reklamach w mediach postanowiłem obejrzeć film. Efekt taki , że po 30 min. wyłączyłem. Chamstwo,...

więcej

1406
1336
05.07.2019 19:38

Myślę, że mają rację Ci, którzy piszą, że nie ilość, ale jakość.
Z drugiej strony, wiem to po sobie, ukazuje się tak dużo książek, że chciałoby się je wszystkie " wciągnąć ".
Ten kto chce czytać, na pewno znajdzie na to czas.


157
0
06.07.2019 00:09

Dokładnie. Lepiej w ciągu roku przeczytać nawet tylko jedną wartościową książkę, niżeli srylion autobiografii gwiazd tańczących na lodzie. A kto jest książkoholikiem ten każdą sekundę wolnego czasu przeznaczy na ten cudowny nałóg.


zgłoś błąd