Brandon Sanderson odpowie na Wasze pytania!

LubimyCzytać LubimyCzytać
16.03.2017

Brandon Sanderson urodził się w grudniu 1975 roku w Lincoln, w stanie Nebraska. Jako dziecko bardzo lubił czytać, ale w pewnym momencie stracił zainteresowanie lekturą ze względu na to jakie książki były mu sugerowane w szkole. Ten stan trwał kilka lat, aż w końcu trafił na nauczycielkę (Mrs. Reader), która dała mu do przeczytania powieść Zguba smoków Barbary Hambly. Książka bardzo mu się spodobała i zaczął szukać czegoś podobnego. Odkrył wtedy m.in. Roberta Jordana, Melanie Rawn, Davida Eddingsa, Anne McCaffrey i Orsona Scotta Carda. Przez następne lata swojej edukacji był bardzo aktywnym czytelnikiem. Polubił epickie fantasy tak bardzo, że zaczął próbować swoich sił w pisaniu – jak sam przyznaje jego pierwsze próby były mocno nieudane.

Brandon ukończył biochemię i literaturę angielską. W trakcie sudiów podjął pracę jako nocny recepcjonista w hotelu ze względu na to, że mógł w tym czasie pisać. W ciągu dnia się uczył, a nocami pracował, żeby się utrzymać i pisał ile tylko mógł. Zaniedbał w tym czasie swoich znajomych, ale napisał aż siedem powieści. Rozsyłał je do wydawnictw, ale pomimo otrzymywania samych odmownych listów nie przestawał pisać.

Sporo dała mu praca w magazynie „The Leading Edge” - nawiązał wtedy sporo nowych, wartościowych znajomości. Brał też lekcje pisania u Davida Farlanda, autora cyklu Władcy runów. To Farland zasugerował mu, że powinien jak najczęściej jeździć na konwenty, aby poznać środowisko i wyrobić sobie znajomości w branży.

W 2003 roku Sanderson odebrał telefon od Moshe Federa z wydawnictwa Tor, które chciało kupić prawa do Elantris. W maju 2005 roku Brandon Sanderson trzymał w ręce swój debiut literacki! Od tamtej pory jego kariera ciągle nabiera rozpędu. 

Brandon Sanderson odpowie na Wasze pytania!

Od dziś do 20 marca będziemy zbierać propozycje pytań do pisarza. Najciekawsze wybierzemy i zadamy autorowi, a jego odpowiedzi opublikujemy w serwisie.

Autorom trzech najciekawszych pytań przekażemy książki Piasek Raszida

Piasek Raszida

Nagrodę ufundowało Wydawnictwo IUVI



Pytania zadawajcie jako komentarze w tej dyskusji.


komentarze [33]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 28.03.2017 14:30
Administrator

Wywiad przeprowadzony przez Marcina Waincetla możecie przeczytać tutaj: http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/rozmowy/8506/pisarz-to-scenarzysta-czyte...

Spośród wszystkich pytań przesłanych przez Was wybrał pytania: Oli, Veroniki1997 oraz Poli. Gratulujemy! Skontaktujemy się z Wami przez serwis.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 22.03.2017 12:43
Administrator

Dziękujemy za wszystkie propozycje pytań.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anna 20.03.2017 23:59
Czytelniczka

1.Ile czasu zajmuje Panu napisanie pierwszego rozdziału książki?
2. Czy lubi Pan krytykę negatywną?
3. Za co lubi Pan swój zawód?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
karol zd 20.03.2017 23:20
Czytelnik

1. Czy trudno jest pisać tak wiele serii rozgrywających się w tym samym uniwersum? Czy ma Pan to już wszystko rozplanowane, czy musi się zastanawiać, jak połączyć wątki, aby niczego nie pomieszać?

2. Czy tworząc światy i społeczeństwa wzoruje się Pan na istniejących kulturach, czy też wszystko powstaje w Pana głowie od zera?

3. Bez czego nie wyobraża sobie Pan życia i...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
konto usunięte
20.03.2017 19:33
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

kosz1 20.03.2017 19:05
Czytelnik

1. Czy zaczynając serię zakłada Pan ile będzie tomów i stara się tego trzymać wiedząc z góry jakie będzie zakończenie? Czy może podejmuje Pan decyzję w trakcie pisania, rozwijając akcję, a zakończenie dopiero się tworzy w miarę rozwoju fabuły?

2. Czy pisząc książkę i tworząc nowe światy rozrysowuje Pan podstawowe informacje nt. tego świata w formie wykresów, tabel itd,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Patrycja 20.03.2017 10:22
Bibliotekarka

Ja z kolei chciałabym się dowiedzieć co inspiruje Brandona Sandersona? George R.R. Martin przy pracy nad swoim uniwersum bardzo dużo wydarzeń i postaci wyjął z kart historii i tylko dostosował na potrzeby swoich książek. Czy w Pańskich książkach można dostrzec pewne analogie do wydarzeń lub postaci historycznych/literackich?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Obywatel_Śliwka 19.03.2017 23:30
Bibliotekarz

Moja praca licencjacka dotyczy uniwersum fantastycznego, i, co oczywiste, bazuję również i na Pańskich książkach, stąd pytanie - jaka jest według Pana definicja uniwersum? Czym jest Cosmere z teoretycznego punktu widzenia? Zawsze uważałem uniwersum za system światów przedstawionych, ale to chyba zbyt mało.

Jakiś czas temu opublikował Pan swoje plany pisarskie na przyszłość...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
konto usunięte
19.03.2017 12:03
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

kwantyfikator 18.03.2017 20:13
Czytelnik

1) Czy ma Pan jakieś szczególne miejsca, lub czynności które pomagają Panu w chwilach gdy brakuje inspiracji?

2) Uważa Pan że da się nauczyć sztuki pisania, czy raczej jest to kwestia talentu?

3) Z którą postacią z pańskich powieści najbardziej się Pan utożsamia?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post