Opinie użytkownika

Filtruj:
Wybierz
Sortuj:
Wybierz

Na półkach: ,

Bardzo dobrze mi się czytało, akurat chyba trafiła u mnie "na swój czas". Dużo wiadomości i historii z badań, poza tym, jeśli ktoś siedzi dłużej w klimatach, to pewnie o co najmniej połowie eksperymentów już słyszał. Dla niecierpliwych, mogłaby się wydawać zbyt długa momentami, ale, no, mi przypasowała. Moim zdaniem autor potrafi zaciekawić. Zresztą, nie jest to aż tak zaskakujące - autor jest dziennikarzem New York Times, a nie naukowcem, ma to taką zaletę, że faktycznie umie pisać i zaciekawić czytelnika. Świetny wgląd w tematykę nawyków. Na plusik zasługuje krótkie howto z nawykami na końcu książki, choć nie ma co ukrywać, każdy nawyk a i każda osoba jest inna, więc trudno znaleźć jedną idealną i krótką receptę na sukces dla każdego, co też sam autor zaznacza. Pewnie będę wracał nieraz, jeśli będę miał w swoim życiu jakiś szkodliwy nawyk do przepracowania.

Bardzo dobrze mi się czytało, akurat chyba trafiła u mnie "na swój czas". Dużo wiadomości i historii z badań, poza tym, jeśli ktoś siedzi dłużej w klimatach, to pewnie o co najmniej połowie eksperymentów już słyszał. Dla niecierpliwych, mogłaby się wydawać zbyt długa momentami, ale, no, mi przypasowała. Moim zdaniem autor potrafi zaciekawić. Zresztą, nie jest to aż tak...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach:

Wcześniej przeczytałem "JavaScript Application Design: A Build First Approach" (niestety, nie wydane po polsku) - właściwie to chyba niecałą ^^ - i zmieniła moje myślenie o JavaScripcie i programowaniu w tym języku, aplikacji webowej. Znaczy, to pewnie głównie dlatego, że wiedzę o JS miałem na poziomie podstawowym, ot, wiedziałem, z grubsza, jak zaimplementować jakiś algorytm (rzecz jasna, z posiłkowaniem się dokumentacją, tutorialami lub, ewentualnie, Stack Overflow) - ale nie miałem na swoim koncie żadnego napisanego od zera projektu. Od przeczytania jej (połowicznego) minęło trochę czasu, trochę poszperał w necie - rok 2015 (a więc ES6 dopiero wchodził) - mamy 2019, 4 lata, i trochę trąci już myszką (jeśli chodzi o narzędzia, ale koncepty chyba nadal są aktualne).

"Modularny JavaScript dla zaawansowanych" jest trzecią książką autora, drugiej, "Nowoczesny Javascript. Poznaj ED6 i praktyczne zastosowania nowych rozwiązań", wyd. pol. Helion 2018, (jeszcze) nie przeczytałem; trochę również śledziłem blog autora na ponyfoo.com . Jest to, powiedziałbym, zbiór esejów (choć jednocześnie - warto przeczytać go "longiem", od początku do końca) o inżynierii oprogramowania i tworzeniu dobrego, skalowalnego i - przede wszystkim - modularnego, oprogramowania w JS. Faktycznie, tak jak NB zaznaczył we wstępie, brakuje takiej książki na rynku, która traktuje o tym temacie w odniesieniu do JavaScriptu. Jest to na pewno książka dla tych, którzy już nieco liznęli temat, nie polecam początkującym - sam nadal uważam się za "JS Nooba", i parę zagadnień muszę doczytać gdzie indziej, poszperać w necie, w dokumentacji JS, API, czy narzędzi. Jednocześnie, może paradoksalnie, tym, którzy chcą się więcej pobawić w JS, polecam lekturę książki jak najszybciej - JS jest jednym z tych języków, w których łatwo można zakodzić źle zaprojektowane projekty (moim zdaniem, jeszcze gorsze projekty niż niesławny PHP) - bez odpowiedniej wiedzy. Trochę żałuję, że przeczytałem tak późno, i że tak późno również zajrzałem do "Javascript Application Design: Build First Approach".
Jeszcze uwagi różne - czytało się dobrze. Zaletą jest mała objętość książki - 160 stron (przeczytałem w jeden dzień - pytanie, jaki poziom zrozumienia ^^'). Jest to jednocześnie małą wadą, moim zdaniem, przydałoby się więcej reprezentatywnych przykładów, może jakichś odniesień do istniejących projektów. Również, miałem nadzieję, na więcej dobrych porad odnośnie samego front-endu, tutaj, mam wrażenie, autor więcej uwagi poświęcił back-endowi i bibliotekom "użytkowym" (z założeniem, że z naszego wytworu programistycznego korzystać będą inni developerzy JS; nota bene, NB jest wielkim fanem i propagatorem idei Open Source, i zaleca korzystanie z niektórych praktyk, czy metodyk, również w wytwarzaniu zamkniętego oprogramowania).

Tłumaczem jest Tomasz 'Comandeer' Jakut, programista webowy z.. wykształceniem polonisty. Ale - w przeciwieństwie do jego autorskiej książki, "JavaScript. Programowanie zaawansowane" (Helion 2016) - pan Tomasz trzymał się raczej ściśle pierwowzoru, bez swojego charakterystycznego, luźnego stylu (Nicolas Bevacqua również ma dość fajny, dość luźny styl pisania, moim zdaniem) - no, chociaż nie wiem, czy gdzieś jeszcze w literaturze polskojęzycznej używana jest "obiecanka" jako tłumaczenie nowego javascriptowego mechanizmu Promises :D albo ci koszmarni "siecio-robociarze"...

Warto wspomnieć, że na stronie Nicolasa Bevacqua, https://ponyfoo.com/books/practical-modern-javascript#toc można przeczytać jego książkę za darmo - bądź w miarę wygodnym formacie a la blog Ponyfoo - za drobną "opłatą" w postaci udostępnienia informacji na serwisie Twitter, bądź w mniej wygodnym, ale nadal czytalnym, formacie na publicznym repozytorium git książki -> https://github.com/mjavascript/practical-modern-javascript . Ja sam na pewno będę wracał do książki w czasie moich zabaw z JS, jak będę chciał przypomnieć sobie poszczególne koncepty.

Ogólnie, polecam. Tą niszę, jaką są dobre praktyki programowania w tym obrzydliwym, nieświętym języku, jakim jest JavaScript, hehe, ta pozycja Nicolasa Bevacqua świetnie wypełnia. Czekam z niecierpliwością na kolejne ksiązki z serii Modularny JavaScript (o czym wspomniał NB w książce gdzieś, pewnie na blogu), a tych co chcą więcej (lub nie są pewni, czy zacząć czytać "Modularny JavaScript i chcą zapoznać się z autorem) zachęcam do śledzenia jego bloga Ponyfoo.com.

Wcześniej przeczytałem "JavaScript Application Design: A Build First Approach" (niestety, nie wydane po polsku) - właściwie to chyba niecałą ^^ - i zmieniła moje myślenie o JavaScripcie i programowaniu w tym języku, aplikacji webowej. Znaczy, to pewnie głównie dlatego, że wiedzę o JS miałem na poziomie podstawowym, ot, wiedziałem, z grubsza, jak zaimplementować jakiś...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Dawno czytałem, więc nie pamiętam tak dokładnie, wiem, że mi się spodobała, czytało się w miarę przyjemnie i szybko, ciekawe koncepcje i spostrzeżenia, w tym na temat religii, na ewolucję postrzegania Boga, i na pierwiastki męski i żeński w wychowaniu dzieci (o ile, to była ta książka xD)

Dawno czytałem, więc nie pamiętam tak dokładnie, wiem, że mi się spodobała, czytało się w miarę przyjemnie i szybko, ciekawe koncepcje i spostrzeżenia, w tym na temat religii, na ewolucję postrzegania Boga, i na pierwiastki męski i żeński w wychowaniu dzieci (o ile, to była ta książka xD)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to