Patrycja

Profil użytkownika: Patrycja

Nie podano miasta Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 1 rok temu
2
Przeczytanych
książek
4
Książek
w biblioteczce
1
Opinii
2
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Kobieta
Dodane| Nie dodano
Ta użytkowniczka nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

"Broń Matematycznej Zagłady" Cathy O'Neil to prowokująca do myślenia książka, która zagłębia się w ukryte uprzedzenia i dyskryminację wbudowane w modele matematyczne wykorzystywane w różnych branżach.

O'Neil z pewnością ma ogromną wiedzę w dziedzinie matematyki i informatyki oraz doświadczenie w wielu sektorach. Jest badaczką danych i autorką popularnego bloga mathbabe.org. Autorka zdobyła Euler Book Prize i znalazła się na długiej liście National Book Award. Ukończyła doktorat z matematyki na Harvardzie i pracowała w finansach, IT i środowisku akademickim. Uruchomiła program Lede dla dziennikarstwa danych na Uniwersytecie Columbia oraz założyła ORCAA, firmę zajmującą się audytem algorytmicznym. O'Neil jest stałym współpracownikiem Bloomberg View.

“Broń Matematycznej Zagłady” opisuje, jak organizacje projektują algorytmy, nie zwracając uwagi na ich wpływ na ludzi. Jednym z efektów takich algorytmów jest to, że zwiększają one dysproporcje majątkowe w naszych społeczeństwach. Zawsze będą istnieć ci, którzy mają i ci, którzy nie mają. Jednak zepsute modele, których systemy używają do przewidywania recydywy, oceny zdolności do zatrudnienia lub zdolności kredytowej i kierowania ludzi do niskiej jakości edukacji, skutkują uwięzieniem ludzi w coraz gorszych okolicznościach, podczas gdy twórcy tych modeli gromadzą coraz większy kapitał poprzez skalowanie ich zastosowania.

Kiedy organizacje stosują te modele wobec jednostek i społeczeństwa, broń masowego rażenia nie przewiduje wyników — skazuje na nie ludzi. Pewne jest to, że algorytmy niszczą życie i ostatecznie zmniejszą możliwości społeczeństwa, ponieważ uniemożliwia ludziom realizację ich potencjału.

Książka zawiera liczne przykłady z życia wzięte, jak te modele wpływają na różne aspekty społeczeństwa, w tym na edukację, zatrudnienie, ocenę zdolności kredytowej i wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych. Książka podkreśla również brak przejrzystości i odpowiedzialności tych modeli oraz potrzebę odpowiedzialnych praktyk w zakresie danych i etycznego podejmowania decyzji przy ich tworzeniu i wdrażaniu. Autorka apeluje o potrzebę tworzenia i wdrażania modeli opartych na etycznych i odpowiedzialnych praktykach, aby zapobiec dalszemu pogłębianiu nierówności i zagrożeniom dla demokracji.

Publika i naukowcy są zgodni co do tego, że książka ta jest ważna i potrzebna w obecnych czasach, gdy coraz więcej danych jest zbieranych i używanych do podejmowania ważnych decyzji. Wiele osób doceniło autentyczne doświadczenie autorki w branży i jej zdolność do przedstawienia skomplikowanych koncepcji w sposób przystępny dla szerszej publiczności.

Moje jedyne obawy związane z książką dotyczą tego, że nigdy tak naprawdę nie zostało wyjaśnione, że matematyka, jako obiektywna nauka, nie może być sama w sobie obwiniana za przyczynianie się do nierówności społecznych. W rzeczywistości organizacje nastawione na maksymalizację zysków mogą niewłaściwie wybrać niewłaściwe wykorzystanie modeli matematycznych, ale big data i/ algorytmy nie są z natury predysponowane do utrwalania nierówności. To nie narzędzie jest winne, tylko jego użytkownik.

Ogólnie rzecz biorąc, "Broń Matematycznej Zagłady" to wartościowa lektura dla każdego, kto interesuje się wpływem technologii i danych na społeczeństwo. Styl pisania autora jest jasny i wciągający, dzięki czemu złożone koncepcje są dostępne dla szerszej publiczności. Książka służy jako sygnał ostrzegawczy o potencjalnych zagrożeniach związanych z modelami matematycznymi oraz o potrzebie zachowania ostrożności i regulacji w ich stosowaniu.

"Broń Matematycznej Zagłady" Cathy O'Neil to prowokująca do myślenia książka, która zagłębia się w ukryte uprzedzenia i dyskryminację wbudowane w modele matematyczne wykorzystywane w różnych branżach.

O'Neil z pewnością ma ogromną wiedzę w dziedzinie matematyki i informatyki oraz doświadczenie w wielu sektorach. Jest badaczką danych i autorką popularnego bloga...

więcej Pokaż mimo to

Aktywność użytkownika Patrycja Ulińska

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


statystyki

W sumie
przeczytano
2
książki
Średnio w roku
przeczytane
0
książek
Opinie były
pomocne
2
razy
W sumie
wystawione
1
ocenę ze średnią 7,0

Spędzone
na czytaniu
11
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
0
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]