„Problem trzech ciał“: Netflix wyprodukuje serial. Rekordowa umowa opiewa na 200 mln dolarów

LubimyCzytać LubimyCzytać
02.09.2020

Za adaptację trylogii Cixina Liu „Wspomnienie o przeszłości Ziemi”, której pierwszym tomem jest „Problem trzech ciał”, odpowiedzialni będą showrunnerzy pracujący przy „Grze o Tron”: David Benioff i DB Weiss. Umowa na produkcję filmu opiewa na zawrotną sumę 200 mln dolarów.

„Problem trzech ciał“: Netflix wyprodukuje serial. Rekordowa umowa opiewa na 200 mln dolarów

Do zespołu tworzącego serial dołączyli również reżyser filmu „Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi” Rian Johnson, Bernadette Caulfield (producentka „Gry o Tron”) oraz scenarzysta nagradzanego serialu „Czysta krew” Alexander Woo. Sam autor książek, Cixin Liu (którego nazwisko można również zapisywać jako Liu Cixin) wraz tłumaczem jego powieści na angielski, Kenem Liu, będą pracować jako konsultanci.

O randze książek chińskiego pisarza i o tym, jak będzie to ważny dla jego sieci serial, wypowiedział się Peter Friedlander, wiceprezes ds. seriali oryginalnych Netlifa:

Kiedy po raz pierwszy przeczytałem „Problem trzech ciał” (cykl „Wspomnienie o przeszłości Ziemi”) na zawsze zmieniłem swoje podejście do science fiction.

Choć pomysł wydaje się mało odkrywczy — jest to opowieść o pierwszym spotkaniu z obcą cywilizacją — to sposób, w jaki Liu Cixin przeplata naukę z fikcją sprawia, że jego wizja przyszłości i kontaktu z przybyszami spoza Ziemi jest o wiele bardziej realistyczna niż inna literatura z gatunku science fiction, z jaką miałem do czynienia. Jednocześnie wciągnęła mnie historia o całej ludzkości narażonej na to samo zewnętrzne zagrożenie, które zarazem jednoczy i dzieli ludzi.

Od samego początku pracy w firmie Netflix przy serialach takich jak „Czarne lustro” czy „Sense8” skupiałem się na poszukiwaniu historii, które są jedyne w swoim rodzaju. Ta historia wydawała się wyjątkowa, można się z nią szczególnie mocno identyfikować.  Dlatego z przyjemnością mogę ogłosić, że uhonorowany nagrodą Hugo „Problem trzech ciał” i jego dwa sequele wkrótce pojawią się na Netflix jako serial.

W informacji prasowej, podanej przez Netflix możemy również przeczytac krótkie oświadczenie Benioffa i Weissa:

Trylogia Liu Cixina to najambitniejsza seria science fiction, jaką mieliśmy okazję przeczytać. Czytelnicy przemierzają drogę od lat 60. XX wieku po kres czasu, od życia na naszym bladoniebieskim punkciku, aż po odległe rejony Wszechświata. Oczekujemy z niecierpliwością najbliższych lat, które spędzimy ożywiając tę historię dla widzów z różnych zakątków globu.

Szczegóły dotyczące premiery, obsady, ani nawet daty wejścia na plan filmowy nie są jeszcze znane.

Cixin Liu i „Problem trzech ciał”

Cixin Liu Problem trzech ciałCixin Liu jest jedną z najjaśniejszych gwiazd chińskiej i światowej fantastyki naukowej. Opublikował ponad 20 antologii i powieści z gatunku hard science fiction. Jego najbardziej znana książka to właśnie „Problem trzech ciał”, będącą początkiem trylogii „Wspomnienie o przeszłości Ziemi”. Za „Problem trzech ciał” urodzony w Yangquan autor otrzymał nagrodę Hugo; był to pierwszy raz w historii, gdy nagrodzona została książka przetłumaczona na język angielski, a nie oryginalnie w nim napisana. Na rynku amerykańskim Cixin Liu jest bardzo popularny. Jego książkami zachwycają się między innymi Barack Obama i Mark Zuckerberg.

Wobec szaleństwa racjonalność jest bezradna.

– Cixin Liu, „Problem trzech ciał”

Powieść „Problem trzech ciał” była nominowana do Nebuli, Locusa i Prometeusza; została również uhonorowana licznymi chińskimi nagrodami dla twórców SF. Również w serwisie lubimyczytać.pl książki Cixina Liu mają bardzo wysoką ocenę. Drugi tom „Wspomnienia o przeszłości Ziemi”, czyli „Ciemny las”, użytkownicy ocenili średnio na 8.0.

Cykl Cixina Liu jest epicki sam w sobie, ale idea „Ciemnego Lasu”, czyli wrogiego wszechświata, jest przewspaniale filozoficzna. Piękne SF.

Sebastian o „Ciemnym lesie”

Jestem zachwycona! Rewelacyjna powieść. Nigdy nie sądziłam, że tematyka inwazji obcych może zostać przedstawiona w taki sposób, że pochłonie mnie bez reszty. Wprost oderwać się nie mogłam. Zawiłość sytuacji, złożoność tego wszystkiego, skomplikowane teorie przedstawione jednak w wyraźnie zrozumiały sposób, łączący ze sobą fragment po fragmencie... Coś niebywałego.

Sylwia o „Problemie trzech ciał”

Fabuła „Problemu trzech ciał” zaczyna się w czasach chińskiej Rewolucji Kulturalnej, gdy tajna baza wojskowa Czerwony Brzeg wysyła sygnały w kosmos w poszukiwaniu inteligentnego życia pozaziemskiego. Do prac zostaje włączona Ye Wenjie, córka wybitnego fizyka zamordowanego przez czerwonogwardzistów, i dzięki niej badacze w końcu nawiązują kontakt z obcą cywilizacją stojącą u progu zagłady. Powieść jest zręcznym połączeniem sci-fi, thrillera, historii oraz licznych spekulacji naukowych i tych z pogranicza spisków. Nazywana jest jednym z największych wydarzeń w światowej fantastyce naukowej, porównywalnym z opublikowaniem „Diuny” Franka Herberta i „Fundacji” Isaaca Asimova.

Czy to możliwe, że między ludzkością i złem istnieje taki związek jak między oceanem i górą lodową pływającą po jego powierzchni? Zarówno ocean, jak i góra lodowa są z tego samego materiału. To, że góra lodowa wydaje się czymś odmiennym, wynika tylko stąd, że ma inny kształt. W rzeczywistości jest tylko drobną częścią ogromnego oceanu… Nie można oczekiwać od ludzkości moralnego przebudzenia, tak jak nie można się spodziewać, że ludzie uniosą się nad ziemię, ciągnąc się za włosy. Moralne przebudzenie wymaga interwencji siły spoza rodzaju ludzkiego.

–  Cixin Liu, „Problem trzech ciał”

Produkowany przez Netflixa serial nie będzie pierwszą próbą ekranizacji dzieła chińskiego powieściopisarza. Jeszcze w 2016 roku reżyser Fanfan Zhang rozpoczął pracę nad filmem 3D „The Three-Body Problem: I”. W głównych rolach mieli wystąpić popularni chińscy aktorzy: Shaofeng Feng i Jingchu Zhang. W zeszłym roku pisaliśmy zo to, że „Problem trzech ciał” miał zostać zaadaptowany jako 24-odcinkowy serial przez szanghajskie studio YooZoo Pictures. Jak dotąd ani jeden, ani drugi projekt nie został ukończony. Mamy nadzieję, że tym razem obejdzie się bez przeszkód i trylogia autorstwa Cixin Liu zostanie przeniesiona na ekran. Do tej pory udało się to tylko ze zbiorem opowiadań „The Wandering Earth”. Film „Wędrująca ziemia” jest dostępny na platformie Netflix.

Dlaczego trzeba ratować tylko ludzi? Dlaczego uważa się, że ratowanie innych gatunków nie jest ważne? Kto dał ludziom taką uprzywilejowaną pozycję? Nie, ludzie nie potrzebują ratunku. I tak już żyją dużo lepiej, niż na to zasłużyli.

–  Cixin Liu, „Problem trzech ciał”


komentarze [2]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
falka_19  - awatar
falka_19 03.09.2020 08:57
Czytelnik

O! Na pewno sięgnę po ten serial, ale nie jestem do końca przekonana czy fabuła książki (na razie przeczytałam tylko Problem Trzech Ciał) jest taka super do adaptacji filmowej. Pożyjemy, zobaczymy.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 02.09.2020 14:09
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post