Polski kandydat do Oscara i „książkowe” produkcje nagrodzone w Gdyni

Anna Sierant Anna Sierant
26.09.2023

W najnowszym artykule z cyklu „Najpierw książka, później film” piszemy o wyborze polskiego kandydata do Oscara, a także o związanych z książkami filmach i twórcach nagrodzonych na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Wspominamy również o nadchodzącej premierze prequela pewnego fantastycznego bestsellera.

Polski kandydat do Oscara i „książkowe” produkcje nagrodzone w Gdyni Materiały prasowe NextFilm

Złote Lwy w Gdyni i ich książkowi laureaci

23 września odbyła się Gala Zakończenia 48. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Jednym z wyróżnionych na Festiwalu filmów jest „Doppelgänger. Sobowtór”, inspirowany książką Andrzeja Gołdy i Katarzyny Rygiel (Wydawnictwo Agora) pod tym samym tytułem. Twórcy powieści inspirowali się z kolei historiami działających w czasie PRL-u agentów, którzy kradli cudzą tożsamość, budując na jej bazie fałszywe relacje i swoją karierę wywiadowczą. W filmie i w powieści poznajemy przeplatające się losy Jana i Hansa – jeden chce odkryć swoją tożsamość, drugi prowadzi niebezpieczną szpiegowską grę. W Gdyni nagrodę indywidualną otrzymało kilkoro twórców filmu: Jan Holoubek (reżyser), Bartłomiej Kaczmarek (autor zdjęć), Marek Warszewski (autor scenografii), Weronika Orlińska (autorka kostiumów), Tomasz Schuchardt (drugoplanowa rola męska).

Zobaczcie zwiastun „Doppelgängera. Sobowtóra”!

Kolejnym z wyróżnionych tytułów jest „Święto ognia”, czyli film nakręcony na podstawie tak samo zatytułowanej powieści Jakuba Małeckiego (wyd. Sine Qua Non). W Gdyni nagrodzono, za drugoplanową rolę kobiecą, Kingę Preis, a także Paulinę Pytlak – za profesjonalny debiut aktorski. Powieść Jakuba Małeckiego przedstawia losy trzyosobowej rodziny – taty Poldka (Tomasz Sapryk) i dwóch córek, mającej porażenie mózgowe (lub, jak sama woli mówić, „poroże”) Nastki (Paulina Pytlak) i świetnie zapowiadającej się młodej baletnicy Łucji (Joanna Drabik). Pewnego dnia w ich życie niemało pozytywnych zmian wnosi przebojowa sąsiadka Józefina (Kinga Preis). Reżyserką filmu „Święto ognia” jest Kinga Dębska.

Zobaczcie zwiastun tego filmu!

Podczas tegorocznego Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni wyróżniono również „Chłopów”. Film otrzymał Nagrodę Publiczności, przyznawaną przez widzów w kinach festiwalowych. Reżyserów produkcji – DK Welchman (dawniej Dorota Kobiela) i Hugh Welchmana wyróżniono również Nagrodą specjalną Festiwalu za „unikalną formę filmową”. O samym filmie więcej piszemy poniżej, ponieważ w tym tygodniu pojawiła się kolejna ważna i dotycząca tej produkcji informacja.

„Chłopi” polskim kandydatem do Oscara

Większość z nas nie miała jeszcze okazji zobaczyć „Chłopów” – ich oficjalna premiera odbędzie się 10 października 2023 roku, ale już wiadomo, że film ten, inspirowany nagrodzonym Noblem dziełem Władysława Stanisława Reymonta, będzie polskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy film międzynarodowy. Zdecydowało o tym polskie oscarowe jury, któremu przewodniczy Ewa Puszczyńska, producentka filmowa. „Chłopów” doceniono za to, że jednocześnie przedstawia niemałą część dawnej polskiej, chłopskiej kultury oraz porusza tematy, które nadal są aktualne, jak przemoc wobec kobiet. Puszczyńska nazwała również „Chłopów” „imponującym filmem animowanym”.

Reżyserzy filmu – DK i Hugh Welchmanowie – pracowali razem również przy „Moim Vincencie”. Tym, co wyróżnia tę produkcję wśród innych, jest fakt, że pracowało przy niej, w czterech studiach, ponad stu malarzy w Polski, Serbii, Ukrainie i na Litwie. Twórcy namalowali kilkadziesiąt tysięcy (około 80 000) obrazów na klatkach taśmy filmowej, na której wcześniej nakręcono sceny z udziałem aktorów. Inspirację stanowiła dla nich twórczość młodopolskich artystów, m.in. Leona Wyczółkowskiego, Józefa Chełmońskiego i Ferdynanda Ruszczyca. A jeśli o samych aktorów chodzi, to na ekranie zobaczymy: Kamilę Urzędowską (Jagna), Mirosława Bakę (Boryna), Roberta Gulaczyka (Antek), Sonię Mietielicę (Hanka) i Ewę Kasprzyk (Dominikowa).

Zobaczcie trailer „Chłopów”!

Nowy polski zwiastun prequela słynnej trylogii

„Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży” (Wydawnictwo Media Rodzina) pojawi się w kinach już tej jesieni – 17 listopada. W filmie poznamy wcześniejsze dzieje Coriolanusa Snowa, który nie jest jeszcze prezydentem, a osiemnastolatkiem, przed którym stoi nie lada wyzwanie. Jeśli bowiem wypadnie świetnie w roli mentora w Dziesiątych Głodowych Igrzyskach, zostanie nagrodzony przez państwo Panem. Pod opiekę chłopaka trafia Lucy Gray Baird – szesnastoletnia mieszkanka najbiedniejszego dystryktu, mająca wyjątkowy talent muzyczny. Czy wystarczy on jednak, by przeżyła i przyniosła sławę swojemu mentorowi?

Reżyserem filmu – podobnie jak trzech wcześniejszych z serii – jest Francis Lawrence, scenariusz napisali Michael Arndt i Michael Lesslie, a w rolach głównych występują: Tom Blyth (Coriolanus Snow), Rachel Zegler (Lucy Gray Baird), a także Peter Dinklage (pomysłodawca Głodowych Igrzysk). Film ma być najdłuższą ze wszystkich produkcji związanych ze światem stworzonym przez Suzanne Collins i ma trwać 2 godziny 45 minut.

Zobaczcie najnowszy zwiastun „Igrzysk śmierci: Ballady ptaków i węży”!

W dniach 30.09-8.10 odbędzie się 10. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Młode Horyzonty! Zapraszamy na jedyne w swoim rodzaju święto młodych widzów i dorastających kinomanów, nad którym Lubimyczytać objęło patronat medialny.

20 miast, ponad 160 filmów, 13 sekcji tematycznych i masa nowości. Jubileuszowa edycja MFF Młode Horyzonty odbędzie się w dniach 30 września – 8 października w kilkudziesięciu kinach. Od 12 do 29 października ponad połowa programu będzie dostępna również online.

„W tym roku festiwal zainaugurują dwa filmy – oba premierowo w Polsce. Przezabawna animacja „Pati i klątwa Posejdona” (5–10 lat; reż. David Alaux; Francja 2023) to nasza propozycja skierowana do najmłodszych. Dla starszej publiki festiwal otworzy okrzyknięty arcydziełem film „Chłopiec i czapla” (12–∞ lat; Japonia 2023) w reżyserii legendarnego Hayao Miyazakiego. W 13 zróżnicowanych tematycznie i gatunkowo sekcjach zaprezentujemy filmy pełno- i krótkometrażowe, aktorskie, animacje oraz dokumenty” – informują organizatorzy.

Choć MFF ma wyjątkową ofertę dla młodych widzów, w których wyzwalana jest twórcza energia, w programie znalazła się także cała paleta filmów coming of age dla dorastających i dojrzałych widzów.

„Wśród nowych sekcji jedna będzie zdecydowanie wyjątkowa” – zapowiadają organizatorzy. „Z okazji 10. urodzin MFF Młode Horyzonty w programie pojawi się specjalna część jubileuszowa, która zabierze Was w podróż do przeszłości i filmów z minionych edycji festiwalu. Choć wybór nie był łatwy, udało nam się wyselekcjonować po jednym tytule z każdego roku, który uznaliśmy za wart dogrywki podczas tegorocznej edycji”.

Seanse odbędą się w 20 miastach i w aż 7 kinach w Warszawie.

Szczegółowy program został opublikowany na STRONIE FESTIWALU.

Odwiedźcie również nasz profil „Najpierw książka, później film” na Facebooku. Zapraszamy na najświeższe literacko-filmowe plotki!

Który z tych obrazów obejrzycie najchętniej? Czy waszym zdaniem „Chłopi” jako polski kandydat do Oscara to dobry wybór?


komentarze [10]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Tereda A - awatar
Tereda 10.03.2024 14:30
Czytelnik

Nie będę oglądać Chłopów po nauczce ze Znachorem. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
0penheartsurgery  - awatar
0penheartsurgery 02.10.2023 07:50
Czytelniczka

Z chęcią obejrzę każdą z przedstawionych  propozycji  😉

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Agnieszka Żelazna - awatar
Agnieszka Żelazna 28.09.2023 16:30
Czytelniczka

Z pewnością obejrzę film "Chłopi" ze względu na technikę jaką wykonano film ale też i dla porównania ze znanym serialem. Książkę czytałam z przyjemnością i nie odstraszał mnie fakt, iż jest to lektura.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Arteminetta  - awatar
Arteminetta 28.09.2023 16:41
Czytelniczka

U mnie też tak jest. Co prawda jestem dopiero w pierwszej liceum i nawet nie było nic o tym mówione, ale i tak jest to dla mnie przyjemność.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Patrycja Szczepańska - awatar
Patrycja Szczepańska 27.09.2023 10:16
Czytelniczka

Po obejrzeniu zwiastuna byłam oczarowana i natychmiast postanowiłam, że przeczytam przed premierą książkę. W miniony weekend podczas festiwalu w Gdyni obejrzałam "Chłopów". Uważam, że malarska forma jest idealna do zobrazowania plastycznych słów Reymonta, ale... Czemu twórcy filmu postanowili wybielić Jagnę, która jest ofiarą swojej urody i naiwności? Przecież książkowa...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Guzikowianka  - awatar
Guzikowianka 27.09.2023 06:17
Czytelniczka

„Chłopi” w kategorii „Literatura” to - dla mnie -  wartościowa i ważna pozycja. Filmu, jak większość, jeszcze nie widziałam, nie mogę tym samym ocenić. Musi być naprawdę dobry, skoro zasłużył na ubieganie się o Oscara, mając naprawdę mocną konkurencję.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Arteminetta  - awatar
Arteminetta 26.09.2023 16:36
Czytelniczka

Na "Chłopów" miałam (i nadal mam) taką chrapkę, że postanowiłam wysłuchać książki (jestem na 6 rozdziale 2 księgi), która (o dziwo) mi się podoba, choć tych rozciągających się opisów nienawidzę to tutaj mi się nawet podobają  😀

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ann-chan  - awatar
Ann-chan 27.09.2023 19:00
Czytelniczka

Z pewnością łatwiej przebrnąć ten język, gdy się ją odsłuchuje. U mnie "Chłopi" są spaleni, choć nie stronię od takiej tematyki. Mama sprezentowała mi tę książkę w wieku 10 lat, co było bardzo nietrafnym wyborem. Ta niechęć została u mnie do dziś... ale książka się zachowała.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Niuchacz  - awatar
Niuchacz 26.09.2023 16:03
Czytelniczka

Oby jak najwięcej dobrych polskich filmów otrzymało Oskara 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anna Sierant - awatar
Anna Sierant 26.09.2023 15:30
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post