Warszawa czyta

LubimyCzytać
24.04.2013

Jedno miasto, jedna książka, pięć dni, setki czytelniczek i czytelników. W dniach 8-12 maja Warszawa zmieni się w czytelniczy klub dyskusyjny, a warszawiacy i warszawianki zostaną zaproszeni do licznych działań związanych z jedną konkretną książką - "Cwaniarami" Sylwii Chutnik.

Czytanie jest najfajniejsze wtedy, gdy jest wstępem do rozmowy - z takiego założenia wychodzą organizatorzy akcji "Warszawa czyta". I zapraszają wszystkich do wspólnego czytania w mieście.

Inspiracją dla akcji była inicjatywa z Seattle - One Book, One City. W jej ramach odbywają się dyskusje w klubach czytelniczych, publiczne czytanie fragmentów, spotkania z autorem lub autorką, ale też z ekspertami specjalizującymi się w tematyce książki. Akcja w tej chwili obejmuje setki miast w USA, Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii.

Organizatorzy "Warszawa czyta" postanowili przenieść akcję na grunt polski. Na pierwszy omawiany tytuł wybrali Cwaniary Sylwii Chutnik. Wybór ten uzasadniają tym, że to bardzo warszawska książka bardzo warszawskiej pisarki, aktywistki, przewodniczki miejskiej, autorki książki Warszawa kobiet. "Cwaniary" poruszają szereg ważnych spraw, które mogą stać się punktem wyjścia do dyskusji miejskich czytelniczek i czytelników. Mówią o polityce miejskiej, sprawach lokatorskich, miejskim folklorze, sile kobiet, śmiertelnej chorobie, odnawianych więziach międzypokoleniowych czy wreszcie o przemocy.

Liczne tematy poruszane przez książkę Sylwii Chutnik znajdą odzwierciedlenie w różnorodności wydarzeń, które odbędą się w dniach 8-12 maja w Warszawie w różnych punktach miasta. Szczegółowe kalendarium wydarzeń znajdziecie na stronie warszawaczyta.org/program.

Akcja "Warszawa czyta" jest inicjatywą nieformalną, nie opiera się na finansowaniu z pieniędzy publicznych ani nie jest akcją marketingową.

Lubimyczytać.pl objęło patronat medialny nad wydarzeniem. 

Reklama

komentarze [0]

Sortuj:
zgłoś błąd