Cwaniary

Świat Książki
2012-11-07
2012-11-07
literatura polska

Okładka książki Karta nr 117 / 2023 Włodzimierz Brus, Sylwia Chutnik, Dominik Czapigo, Zbigniew Gluza, Ksawery Pruszyński, Redakcja Magazynu Historycznego KARTA, Anna Richter, Aleksiej Rogozin, Małgorzata Szejnert, Roman Umiastowski, Rafał Wnuk
Karta nr 117 /... Włodzimierz Brus, S...
Okładka książki Znak nr 818-819 / 2023 Edwin Bendyk, Dorota Brauntsch, Sylwia Chutnik, Diana Dąbrowska, Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Aleksandra Grzemska, Dominika Kozłowska, Małgorzata Lebda, Paweł Majewski, Krzysztof Marciniak, Andrzej Muszyński, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Zośka Papużanka, Janusz Poniewierski, Michał Potocki, Patryk Pufelski, Bianka Rolando, Ola Synowiec, Ola Szmida, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Znak nr 818-81... Edwin Bendyk, Dorot...
Okładka książki Bajki mają moc. Wspierające opowiadania dla dzieci i rodziców Sylwia Chutnik, Marta Iwanowska-Polkowska, Joanna Jagiełło, Grzegorz Kasdepke, Barbara Kosmowska, Aneta Krasińska, Urszula Młodnicka, Ewa Nowak, Joanna Olech, Ewa Świerżewska, Joanna Szulc, Jarosław Żyliński
Bajki mają moc... Sylwia Chutnik, Mar...

Wracam do niej regularnie, a to chyba najlepsza rekomendacja.

Wracam do niej regularnie, a to chyba najlepsza rekomendacja.

Zemsta, sprawiedliwość, siostrzeństwo i braterstwo krwi mieszają się w tej szalonej i dynamicznej powieści osadzonej w Warszawie.

Kill Bill w polskim wykonaniu. Bez ceregieli, kopniak w zęby, żelastwem po twarzy, aby tylko powalić na ziemię i charknąć. Takie mają hobby tytułowe cwaniary, kobiety z blokowisk, problemy szarego codziennego dnia załatwiają pięściami i siłą. „Paznokcie połamane od bijatyki, sznyty na nadgarstku jak prywatna mapa rozczarowań życiowych. Do tego mięśnie na ramionach sterczące jak wielkie bułki.” Walczą o sprawiedliwość z całym światem. Wściekle, do upadłego. Z zemsty na życiu ale i na śmierci. Siłą powieści jest z pewnością styl Chutnik, bezpardonowy szał ciętego języka z domieszką ironii, jest barwnie, jest inaczej. Jest to moja druga książka autorki, więc wiedziałam, że to będzie jazda bez trzymanki. Jest tu trochę absurdu - kobieta w zaawansowanej ciąży jako groźny karateka z żądzą mordu w oczach powala rosłych dresiarzy, ale znamy kontekst i przymykamy oko na to szaleństwo.

Bardzo ciekawa pozycja. Dużo treści w kontekście fabuły, która jest jedynie pretekstem do poważniejszych tematów. Dzięki zgrabnej fabule dobrze się czyta, a dla poszukujących czegoś więcej jest zarówno drugie, jak i trzecie dno :)

Warsiawa nieustannie żąda mitu. W tym z pomocą przychodzą „Cwaniary”, czyli pewnego rodzaju herstoryzacja w duchu łotrzykowskim. Próba zacna, rogata, która zupełnie mnie nie porwała.

Generalnie przełomowa, ale dla mnie tylko przeciętna.

Historia opowiadająca o grupie czterech kobiet, rozliczających mężczyzn ze sprawiedliwości za wszystkie ich przewinienia. Każda z nich ma zupełnie inny rys postaci, inne problemy, inną wrażliwość. Zgrabnie łączą się w jedność podczas planowania jednej z największych akcji w historii ich gangu. I wszystko by było nieźle, tylko książka jest dosyć nierówna. Momentami bardzo mnie nużyła, a zaraz kolejne strony chłonęłam z ogromną ciekawością. Styl też raczej nie każdemu przypadnie do gustu - myślę, że należy się po prostu do niego przyzwyczaić i wbić w jego rytm.

Generalnie przełomowa, ale dla mnie tylko przeciętna.

To książka o kobietach i dla kobiet, ku przestrodze mężczyzn. Wątek Babci i Bronki na pewno najbardziej zostanie mi w pamięci. Podobnie jak opisy dot. botoksu, wizyty na cmentarzu, plotkowania itp.
Ukazanie Warszawy będzie ciekawe i bardziej zrozumiałe dla osób, które znają Mokotów, niż dla tych, którzy nie mieszkają i nie znają stolicy i jej dzielnic.
Zdecydowanie inny język, narracja i sposób pisania, do którego należy się przyzwyczaić. Podobała mi się, bo lubię czasem przeczytać coś innego, mniej oczywistego, nowego.

Zdecydowanie inny...

Bardzo smutna książka, ale za to jaka prawdziwa... Polecam!!!

Bardzo smutna książka, ale za to jaka prawdziwa... Polecam!!!

Obiecuje dużo, a daje na prawdę niewiele. Warto poczytać tylko z myślą o kondycji współczesnej literatury polskiej. Narracja uboga, bohaterki sztampowe, a autorka wciąż i wciąż przekonuje na siłę, że ich perypetie są przez czytelniczkę pożądane. Nie kupuję trendu romantyzowania patologii.

Nieobliczalne bohaterki, zaplanowana zemsta, rzut oka na świat patologii, który okazuje się waleczny, bohaterski i ratujący Warszawę przed prawdziwym zepsuciem. Zabawna książka z drugim dnem, świetny styl i przemyślenia nt. przemocy, sytuacji kobiet i współczesnego świata wplecione w historię rodem z Kill Billa.

• Audiobooki