Kim właściwie jest Pavel Kràl?

Zicocu Zicocu
20.04.2017
Okładka książki Zaginiony Egon Hostovský

Tym razem, moi mili Państwo, musimy zastanowić się nad tym, jak pokazuje się bohatera literackiego. Kryteria podziału można by mnożyć w nieskończoność, nam chodzi jednak o, z braku lepszego słowa, częstotliwość jego występowania. Szkoła uczy, że mamy kręcącego się przez cały czas w okolicy protagonistę, regularnie machające do czytelnika postaci drugiego planu, pojawiających się – aby za chwilę zniknąć – bohaterów epizodycznych. Co jednak zrobić z takim osobnikiem, który bez wątpienia jest w całej aferze najważniejszy, którego nazwisko pada na każdej niemal stronie, a jednak sam wcale się nie pojawia?

Zacznijmy może od tego, że „Zaginiony” jest bardzo dobrą powieścią szpiegowską. Egon Hostovský świetnie dobrał proporcje między poszczególnymi składnikami opowieści. Zadbał o odpowiednie tło historyczne, które stanowi czeski luty 1948 (zamach stanu zwany przez komunistów „zwycięskim lutym”) - zwięźle, ale i zgrabnie opisał aparat opresyjnej władzy z diabolicznym doktorem Karelem Matějką na czele, a także z niepodrabialną siłą naocznego świadka oddał napięcie społeczne, jakie powodowała jej obecność. Dorzucił do tego sporą dawkę podkładu psychologicznego: Erik Brunner, którego czytelnik poznaje na samym początku, to człowiek głęboko uwikłany w toksyczne relacje nie tyle nawet międzyludzkie, co historyczne i polityczne – choć wyraźnie widzi, iż przedstawiciele rządu stosują metody, jakich nie powstydziliby się nazistowscy oprawcy (zna je doskonale – pochodzi z żydowskiej rodziny), to służy im bez wahania. Pojawia się w końcu w „Zaginionym” charakterystyczny dla gatunku romans, choć i ten przejawia głębię, jakiej w powieści popularnej spodziewać się nie można: żona Brunnera, Olga, to była kochanka Pavla Kràla, którego jej mąż śledzi na polecenie swych zwierzchników. Szybko okaże się, że jej wygasłe uczucie przekształciło się w całkowicie nieerotyczny sentyment, co nie przeszkadza Erikowi w gnębieniu się nim.

Zdziwią się jednak ci, którzy podejdą do „Zaginionego” jako efektownego thrillera szpiegowskiego. Siła powieści tkwi przede wszystkim w elementach spoza gatunku, które Hostovský w niej zawarł: próbie rozliczenia oprawców, którą symbolizuje działalność redaktora Oldřicha i wyjątkowo skomplikowanych psychologicznie motywacjach bohaterów wpływających nie tylko na fabułę (bo czytelnik nie wie właściwie, kto komu pomaga i kto komu służy), ale tworzących także wyjątkowo kameralną i dramatyczną atmosferę. Ale najlepsze na koniec: tytułowy zaginiony. Początkowo wydaje się, że to prowadzący dotyczące go śledztwo Brunner będzie głównym bohaterem powieści, lecz z każdą kolejną stroną to nazwisko Kràla pojawia się coraz częściej; to względem niego kolejne postaci określają swoją postawę i to on jest kluczem do zrozumienia wszystkich wydarzeń. A przecież we własnej osobie nigdy się nie pojawi, choć raz, podobno, będzie za ścianą.

„Zaginiony” to bardzo dobra lektura, której zalety trudno przecenić: nie dość, że stanowi doskonałą rozrywkę (przecież jest blisko spokrewniona z thrillerem szpiegowskim), to jeszcze nie brakuje jej ani głębokiej nadbudowy problemowej, ani literackiego wyrafinowania. Każdy miłośnik czeskiej literatury i historii z pewnością powinien zadać sobie pytanie: kim właściwie jest Pavel Kràl, które tak często w powieści pada.

Bartek Szczyżański