rozwiń zwiń

Momenty rzeczywistości

Monika Adamczyk Monika Adamczyk
10.06.2016
Okładka książki Bliskie kraje Julia Fiedorczuk Logo Patronat

Uchwycenie rzeczywistości to trudne zadanie. Szczególnie, że sama jej definicja jest niejednoznaczna. Każdy ma swoją własną rzeczywistość. Ulotną, niemożliwą do zatrzymania. Rzeczywistość to momenty, które dzieją się cały czas. A my tylko na niektóre zwracamy jakąkolwiek uwagę. Zawsze lubiłam powieści czy opowiadania, które skupiają się właśnie na tych z pozoru nieistotnych momentach, fragmentach życia, z których na pierwszy rzut oka nic wielkiego nie wynika.

Tak właśnie jest w 22 opowiadaniach Julii Fiedorczuk ze zbioru „Biskie kraje”. Są to krótkie historie, fragmenty życia jej bohaterów. Z pozoru każde jest różne. Zbiór podzielony jest na trzy części: „Strefa unikania”, „Bliskie kraje” i „Poranek Marii” (według tytułów opowiadań), które w nieoczywisty sposób łączą się pewną klamrą. To historie o samotności, marzeniach, teoriach i pomysłach na własne życie. Bohaterowie próbują, nie zawsze z pełnym skutkiem, odkryć sens własnego istnienia, swoją drogę i przeznaczenie. Rzeczywistość płynie dookoła, powoli, hipnotyzująco.

W „Bliskich krajach” możemy odczuć echa poprzedniej powieści Julii Fiedorczuk, „Nieważkości”. To nie tylko ten sam styl i ta sama próba uchwycenia przemian dokonujących się w nas. To również bezpośrednie nawiązania. Pojawia się Ewa, jedna z głównych bohaterek „Nieważkości” i jeden z jej bezdomnych epizodów. Uważni wychwycą także wplecioną opowieść o Zu, która przyjechała do Grecji zafascynowana twórczością upośledzonego chłopca.

W „Bliskich krajach” pojawiają się podobne motywy. Polska Centralna – dorastające dziewczęta, często w małomiasteczkowej scenerii. Krajobraz przepleciony z bezgranicznym światem. Grecja – stypendia pisarskie, ciągnące się błogo krajoznawcze pobyty. Oraz próby tworzenia dorosłego życia, w większych już miastach. Mamy historię dwóch koleżanek, wkraczających w studenckie życie. Mamy historię dziewczynki, która odkrywa motywy teologiczne, prosząc Matkę Boską o egoistyczne życzenia. Marię, która spędza wagary z dużo starszymi od siebie chłopakami. Sekretarkę zmarłego pisarza żywiącą się jego dziełem…

Opowiadania z pozoru nie łączą się, choć co kilka opowieści pojawia się ta sama bohaterka. Leda – z początku, gdy pierwotnie akcja dzieje się na greckiej wyspie, a później w centralnej Polsce, to imię wydaje się po prostu przypadkowe. Potem dopiero fragmenty z życia układają się w jakąś całość. Ale to tylko momenty rzeczywistości, poetycka proza, napisana hipnotyzującym literackim językiem. U progu opowiadań tkwi zagadka, piękna tajemnica życia, którą autorka próbuje musnąć swym dotknięciem. Dotyka ją lekko, jak mącącą się taflę wody. Rozchodzi się na boki falami i umyka w tej rzeczywistości. To piękna proza pozostawiająca po sobie poczucie poezji.

Monika Samitowska-Adamczyk