rozwiń zwiń

Żuniopisanie

Róża_Bzowa Róża_Bzowa
04.05.2016
Okładka książki Świat według Żunia Iga Zakrzewska-Morawek Logo Patronat

Weź mamę i dziecko. Mama używa języka jak fajerwerków, a dziecko jest Inne i świat stawia przed nim niezwyczajne wyzwania. Zatem weź tę mamę i to dziecko, połącz mocną, nierozerwalną więzią, aż świat jednego i drugiego złączą się w nieregularną całość. Następnie podziel go nierówno na zmysłopisanie i językoprzeżywanie, a otrzymasz Żunia i jego odkrycia. Żuń ofiaruje Ci nowy świat, ogrom małych odkryć i olśnienia opisu. Umożliwi niepowtarzalną podróż po niecodziennej codzienności i sposobie jej przeżywania oraz poboczach języka. Zabierze Cię do zakamarków emocji, których istnienia w sobie nie podejrzewasz. Obezwładni literackie receptory Twego mózgu i wstrząśnie Twoim pojmowaniem świata.

Czarna skrzynka, dynia i korbka mogą stać się punktem wyjścia do niezwykłych odkryć, myślowej ekwilibrystyki i emocjonalnego wyrażania siebie. W świecie dziecka niezwykłego nic nie jest przeciętne, ale zyskuje nowe barwy, nieregularne kształty i generuje niecodzienne przeżycia. Autorka subtelnie i z dużą wrażliwością pokazuje nam wszechświat rodziny postawionej wobec niespodziewanego wyzwania jakim jest zmierzenie się z innością w świecie, który gloryfikując indywidualizm wciąż marnie radzi sobie z osobami odstającymi od szablonu. Nic nie jest tu takie, jak się oczekuje brak bowiem w książce jakiegokolwiek narzekania, dramatyzowania czy pretensji – kolejne opowiadania czy impresje składają się na tom stanowiący apoteozę życia, piękna jego różnorodności i niezgłębionej nieprzewidywalności.

Na książkę składają się posty z literackiego bloga Achondroplazja, wyróżnionego nagrodą specjalną w konkursie Blog Roku 2014, organizowanego przez Onet. Twórczynią bloga jest Iga Zakrzewska-Morawek, mama Dominika, niespełna czteroletniego chłopca chorującego na achondroplazję, której skutkiem jest zaburzenie rozwoju kości i karłowatość. Odkrywczą treść książki świetnie dopełniają niepowtarzalne ilustarcje Dominiki Cierplikowskiej, a całość może niepostrzeżenie zatrząść światem czytelnika w posadach. Styl opowieści łączy dziecięcą szczerość i wrażliwość z dorosłą przenikliwością i eksperymentalną giętkością języka. Książka ofiarowuje rzadką sposobność zanurzenia się w świecie opisanym w sposób spójny i łamiący wszelkie konwencje jednocześnie, w rzeczywistości hermetycznie otwartej na piękno i spotkanie: z przedmiotem, zjawiskiem, zwierzęciem i innym człowiekiem.

Jeśli w literaturze szukasz nieschematyczności, niespodzianki a nawet rewolucji ta książka zapewni Ci to z nawiązką. A jeżeli chcesz poszerzyć swoje postrzeganie świata, przedefiniować pojęcia piękna i radości, Iga Zakrzewska-Morawek poprowadzi Cię tam, gdzie się nie spodziewasz. Żuń zaprasza do swojego niezwykłego świata.

Jowita Marzec