rozwiń zwiń

Do czterech razy sztuka!

helmans helmans
15.12.2015
Okładka książki Pax. Bjera Ingela Korsell, Åsa Larsson Logo Patronat

Jeden, dwa, trzy, cztery. Eins, zwei, drei, vier. Uno, dos, tres, cuatro. один, два, три, четыре. Odliczanie zatrzymuje się na liczbie „cztery”. Dlaczego? Otóż powód jest prosty – wszyscy czytelnicy na świecie radują się z wydania kolejnej odsłony serii PAX. Pierwsze trzy części cieszyły się dużą popularnością i zyskały przychylność krytyków. Czy następny epizod w miasteczku Mariefred zaciekawi czytelnika w sposób, jaki dokonały tego poprzednie publikacje?

Tom czwarty popularnej serii o braciach Alriku i Vigo prezentuje historię tytułowej Bjery – małego łupieżcy, który wykonuje polecenia swojego stwórcy. Pomimo, że akcja trochę zwalnia w porównaniu z genialną częścią trzecią, nie oznacza to jednak, że w miasteczku nie ma co robić. Jest świeżo, nie ma powtarzalności i zagłębianie się w perypetie nastoletnich rozrabiaków wciąga niczym dobry film. Czytelnik ma wrażenie, że uczestniczy w specyficznym, serialowym „proceduralu”, gdzie każdy tom pełni funkcję nowej, zamkniętej historii, a główny wątek powieści przewija się co jakiś czas, sprawiając, że czytelnik staje się więźniem swojej ciekawości.

Autorki udowadniają, że nie brak im pomysłów na kolejne pierepałki Alrika i Vigo. Opowieść w części czwartej staje się lekko przewidywalna, lecz można przymknąć na to oko, gdyż po zawirowaniach, jakie zaserwowały nam autorki w trzech pierwszych częściach powieści, czytelnik zasługuje na mentalny odpoczynek od tego typu zawiłości. Pomimo spowolnionej akcji, znajdziemy w książce to za co kochamy tę serię – charyzmę, świetnych bohaterów i stopniowe odkrywanie tajemnic. Larsson i Korsell zamieniają odbiorcę w Sherlocka Holmesa, który towarzyszy rodzeństwu w drodze do odkrycia prawdy.

„Pax. Bjera” to tom, który nieznacznie różni się od swoich poprzedników. Akcji co prawda nie brakuje, lecz jest jakby „przytłumiona” i „spowolniona”, przez co oczekiwania co do piątego tomu znacząco wzrastają. To wciąż dobra książka, która oczarowuje klimatem i bohaterami. Autorki uważają, że każdy zasługuje na odpoczynek, więc zaserwowały fantastyczny czasoumilacz, przy którym będą bawić się zarówno dzieci jak i dorośli.

Damian Hejmanowski