rozwiń zwiń

Na szczyt czy do upadku?

corbeau corbeau
25.07.2023
Okładka książki Zima naszej goryczy John Steinbeck

Ethan Allen Hawley wywodzi się z szanowanej, bogatej rodziny, ale po serii niekorzystnych inwestycji kończy jako – jak sam mówi – „cholerny subiekt” w „cholernym makaroniarskim sklepie”. Dla niego samego nie wydaje się to wielką tragedią, ale wszyscy wokół dają mu do zrozumienia, że jest to praca poniżej jego godności. A przecież mógłby poprawić swoją sytuację dzięki odrobinie sprytu, przymykając oko na drobne nieuczciwości. Wszystko popycha go do odstąpienia od swoich przekonań… I tak w wiosenny, kwietniowy poranek dla Ethana zaczyna się tytułowa zima goryczy. Gdzie go ona zaprowadzi? Na szczyt czy do upadku?

„Zima naszej goryczy” to ostatnia powieść Johna Steinbecka, nawiązująca tytułem (i poniekąd tematem) do „Ryszarda III” Szekspira. Opowiada o fałszu, w jakim żyje społeczeństwo początku lat 60., pozornie hołdujące dawnym szlachetnym wartościom, a w rzeczywistości nastawione na dążenie do zysku i władzy.

W powieści najbardziej zwraca uwagę kontrast między pogodnym, sympatycznym usposobieniem Ethana a tym, do czego pchają go oczekiwania innych i własne ambicje. To kochający mąż i ojciec, pomocny, pełen humoru, dokarmiający zabłąkanego kota i troszczący się o wszystkich wokół. Podczas gdy inni gonią za pieniędzmi, on nadal, jak w dzieciństwie, potrafi wpełznąć do niewielkiej jaskini, żeby „postudiować sobie noc”. Na podstawie tego, co mówi, wydaje się prostoduszny, wręcz niepoważny, ale jego wewnętrzne dialogi ukazują głębokie przemyślenia i wnikliwe obserwacje. Stara się pozostać uczciwym w nieuczciwym świecie, jednak pieniądz kusi na każdym kroku. Nie do końca wiadomo, kiedy żartuje i czy za częścią jego żartów nie skrywa się gorzka prawda o stopniowej degeneracji i rosnącym wewnętrznym kryzysie. Na naszych oczach tka swój przemyślny plan, tak złożony, że początkowo trudno go rozszyfrować. Rozdarcie bohatera udziela się też czytelnikom, bo jak potępić tak sympatycznego, pełnego humoru i troski człowieka?

Steinbeck w typowy dla siebie sposób rysuje smutny obraz społeczeństwa, okraszony niewymuszonym humorem. Duża część powieści opiera się na dialogach, w tym z psem, wróblami i puszkami brzoskwiń. Widzimy tu bohatera miotającego się w klatce tego, co na przekór wszystkim uważa za etyczne i właściwe, znajdującego się pod ciągłą presją rodziny i otoczenia. Czy wystarczy mu sprytu, aby zwyciężyć? I czy zwycięstwo okaże się warte tego, co musi dla niego poświęcić?

Agnieszka Kruk