Czy istnieje słaba płeć?

Inegrette Inegrette
29.03.2022
Okładka książki Gorsze. Jak nauka pomyliła się co do kobiet Angela Saini

Nie rób tak! To nie jest zadanie dla dziewczynki. Nie poradzisz sobie z tym, zostaw to chłopcom. Nie płacz, przecież nie jesteś babą! Mężczyźni nie rozmawiają o swoich uczuciach, ich zadaniem jest zarobienie na całą rodzinę i zapewnienie im dostatku! Ile razy udało Wam się usłyszeć, chociaż jedno z tych stwierdzeń? Może niekoniecznie wyrażonych wprost do Was, ale gdzieś tam powiedziane w eterze różnych głosów? Pewnie nie raz, nie dwa. Pewnie nie tysiąc i nie dwa tysiące. To może w milionach?

Angela Saini w swojej książce „Gorsze. Jak nauka pomyliła się co do kobiet” porusza wyjątkowo niewygodny i niewdzięczny temat. Wyruszyła na wojnę ze stereotypami, które na tyle mocno ukorzeniły się w niektórych grupach, że na pierwszy rzut oka wydają się nie do pokonania. A jednak autorka krok po kroku, przedstawia czytelnikom kolejne wyniki badań, teorie, analizy, które burzą ten przed laty ustanowiony porządek świata. Czy kobiety to faktycznie słaba płeć? A może jest wręcz odwrotnie? A może po prostu każda płeć ma swoje mocne i słabe punkty, tylko niekoniecznie te, które przed laty wskazała nauka?

Oczywiście, można powiedzieć, że na ten temat powstało już mnóstwo publikacji, że każda kolejna jest taka sama. To, co jest jednak w tej pozycji wyjątkowe, to ilość badań, na jakie powołuje się Saini i to w jak przystępny sposób jest je w stanie podać czytelnikowi. Tego typu publikacje nie są łatwe w odbiorze – trzeba poświęcić im zdecydowanie więcej czasu i uwagi niż powieści, a nawet reportażowi. Warto jednak sięgnąć po „Gorsze” niezależnie od tego, jaką płeć reprezentujecie.

Uszykujcie sobie ołówki i sporą ilość karteczek indeksujących do zaznaczania najlepszych i najbardziej interesujących fragmentów – przydadzą wam się. To jest pozycja, przez którą może i brnie się czasami jak po grudzie, ale zostaje w głowie na zdecydowanie dłuższy czas niż inne. Warto się przełamać i poświęcić jej swój czas, bo choć mamy marzec jestem już teraz w stanie powiedzieć, że ta książka na pewno znajdzie się w mojej topce najlepszych przeczytanych pozycji w tym roku. I mam wrażenie, że u wielu innych czytelników również.

Kinga Kolenda