Szczęśliwe zdrowie, niech każdy się dowie

KenGoKang KenGoKang
17.02.2022
Okładka książki Na ratunek! czyli medycyna dawniej i dziś Anna Bartosik, Asia Gwis

Czy wiecie, że niegdyś leczono ludzi, upuszczając im krew? Czy kojarzycie takie osobistości jak Awicenna czy Galen? Czy znacie odpowiedź na pytanie, po co ludziom trzustka? Być może powyższe zagadnienia wydają się wam banalnie proste. Jeśli jednak pragniecie przypomnieć sobie podstawowe zagadnienia z zakresu historii medycyny, czy biologii, opowiedzieć o nich w przystępny sposób swoim pociechom, to z pewnością „Na ratunek!” okaże się pozycją idealną.

Nasza Księgarnia przyzwyczaiła swoich fanów do tego, że wydawane przez nich publikacje stoją na najwyższym poziomie. Nie inaczej jest i tym razem. Oto dostajemy do swych rąk przejrzyste i przystępne kompendium, uzmysławiające młodym czytelnikom, jak leczono ludzi dawniej i dziś. Ta licząca nieco ponad sto stron książka zawiera bogactwo informacji na wszelakie tematy związane ze zdrowiem, chorobami i sposobami ich leczenia.

Całość podzielona została na cztery rozdziały: „Medycyna, czyli czym się różni chory od zdrowego”, „Anatomia, czyli skąd lekarz wie, co nas boli”, „Fizjologia, czyli skąd lekarz wie, dlaczego nas boli”, „Serce, czyli lekarze w centrum naszych uczuć”, „Choroby zakaźne, czyli lekarze na wonie z bakteriami i wirusami”, „Medycyna dzisiaj, czyli czas lekarzy do zadań specjalnych”. Sądzę, że krótki rzut oka na powyższe tytuły uzmysławia nam doskonale, jak różnorodne zagadnienia poruszone zostały przez Annę Bartosik w książce.

Przystępny język, jakim napisano powyższą publikację, sprawia, że nadaje się ona doskonale już dla uczniów pierwszych klas podstawowych, chociaż wydaje mi się również, że zarówno treść, jak i sposób przekazu będą idealne dla nieco starszych dzieci. Na pewno „Na ratunek!” to książka, do której można wielokrotnie wracać, aby wzbogać swoją wiedzę kolejnymi ciekawostkami.

Przyznać muszę, że dla mnie również publikacja Anny Bartosik okazała się ciekawa i wzbogacająca. Obfitująca w informacje na temat funkcjonowania ludzkiego organizmu, chorób, czy szczepionek książka stanowi doskonałe repetytorium zarówno dla młodszego, jak i starszego czytelnika. Dzięki ciekawie ilustrowanym, ładnie wydanym pozycjom jak „Na ratunek!” nauka może okazać się przyjemnością.

Ewa Szymczak