Szczęście w nieszczęściu

monia1989 monia1989
31.08.2020
Okładka książki Mam faceta i mam... problem Suzan Giżyńska, Katarzyna Miller

Z szukaniem mężczyzny jest jak z zakupami w supermarkecie, nie powinno się ich robić głodnemu, wtedy najczęściej bierze się wszystko, jak leci. Podobnie kobieta, złakniona miłości, bez zastanowienia bierze, co się „trafia”. Pośpiech nie jest dobrym doradcą a wchodzenie w relacje tylko dlatego, że od dawna w życiu uczuciowym wieje nudą, to nie najlepszy pomysł. Ale gdy wreszcie się zadziało, sukces osiągnięty, nie w głowie potencjalne problemy. Te jednak pojawiają się o szybciej niż myślimy i jest to moment, w którym można wypowiedzieć tytułowe zdanie: „Mam faceta i mam problem”. Zwykle nie jeden.

Pośpieszny wybór partnera bywa ryzykowny, a jego konsekwencje trudne do przewidzenia, zwłaszczazwłaszcza że nikt nie lubi przyznawać się do błędów, wycofywać z własnych wyborów, bo często poczytuje to za osobistą porażkę. Oczywiście czasem rozwiązanie problemów w związku jest bardzo proste, wystarczy szczera rozmowa, niekiedy potrzebna jest terapia, ale są sytuacje, gdy po prostu należy uciekać, nie lekceważyć sygnałów ostrzegawczych. Niezdrowe relacje nie biorą się znikąd. Najczęściej dopiero któreś z kolei rozczarowanie uświadamia, że to jednak nie przypadek. To najwyższy czas, aby sobie pomóc. Od czego zacząć? Na przykład od lektury książki Katarzyny Miller i Suzan Giżyńskiej.

Z niej dowiemy się, jakie są najczęstsze przyczyny niewłaściwego lokowania uczuć? Oczywiście ich kopalnią są zaburzone relacje rodzinne w dzieciństwie, które są odpowiedzialne za niskie poczucie własnej wartości w życiu dorosłym. Kobiety z trudną przeszłością częściej mogą oczekiwać, że mężczyzna zaspokoi wszystkie ich niezrealizowane potrzeby, wypełni ich świat, zmieni go na lepsze. To nie może się udać. Nikt takiej kobiecie nie da szczęścia, jeśli ona sama ze sobą nie jest szczęśliwa. Jeśli swoje szczęście uzależnimy od jednej osoby, prędzej czy później boleśnie się rozczarujemy.

Jak się przed tym ustrzec? Największym błędem, jaki popełniają kobiety rozpoczynając nowy związek jest rezygnacja z własnego, dotychczasowego życia, planów, marzeń, relacji z innymi ludźmi. Poza partnerem nie widzą potrzeby posiadania własnej przestrzeni, pozbawione punktów odniesienia godzą się na bylejakość. Być może to wszystko banały, wielokrotnie powtarzane, ale akurat na ten temat podobnych banałów nigdy dość. Wciąż tak wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, w każdej kolejnej powielając stare błędy.

Poradników mówiących o tym, jak budować zdrowe relacje jest całe mnóstwo, dlaczego warto sięgnąć właśnie po ten? Po pierwsze nie jest to kolejna książka z listą recept na udane życie. Zastosowana formuła rozmowy ekspertek umożliwia skonfrontowanie teorii z praktyką, pozwala wybrzmieć wszystkim pojawiającym się wątpliwościom na gorąco. Autorki nie pokazują świata idealnego, oderwanego od rzeczywistości, analizują konkretne przypadki z doświadczenia własnego i swoich pacjentek. Ich rozmowy dodają otuchy, pokazują, że z podobnymi problemami boryka się wielu. Po drugie same autorki. Myślę, że nikogo znającego Katarzynę Miller do jej kolejnej pozycji nie trzeba zachęcać. Jej niepowtarzalny, bezpośredni styl komunikowania się, rozbrajająca szczerość, z jaką wypowiada swoje, nie zawsze popularne, opinie, zwiększa siłę oddziaływania jej słów.

Wieloletnie doświadczenie terapeutek owocuje wyważonymi ocenami, zwykle nie proponują rozwiązań radykalnych, mając świadomość, że rzadko mamy do czynienia z sytuacjami zero-jedynkowymi. Zachęcają do świadomego podejmowania decyzji, po wcześniejszym dokonaniu bilansu zysków i strat, wyciągania wniosków ze wszystkich życiowych doświadczeń. W końcu z każdej relacji można wynieść coś pozytywnego, chociażby mądrość na przyszłość.

Monika Kurek