Chwile szczęścia do wynajęcia

Monika Adamczyk Monika Adamczyk
14.10.2012
Okładka książki Facet na telefon A.J. Gabryel

Prostytucja to ponoć najstarszy zawód świata. Skoro tak, to czemu dziwią nas, a niekiedy nawet szokują mężczyźni sprzedający swoje wdzięki? Cóż, prawdopodobnie dlatego, że zaspokajanie seksualnych potrzeb kobiet stało się czymś wartym uwagi dopiero po emancypacji płci pięknej. Zarówno jednak wtedy, jak i obecnie uważa się, że nie istnieje wielkie zapotrzebowanie na zaspokajanie kobiecych potrzeb seksualnych. Głównie pogląd taki funkcjonuje z prostej przyczyny – kobiety zazwyczaj nie mają przecież problemów ze znalezieniem partnera do łóżka. Wystarczy rozkrzyczeć wszem i wobec swoją chęć, a tabuny mężczyzn ustawią się w kolejce. Ponadto kobietę zaspokaja zawsze jej mężczyzna, bo przecież światopoglądowo nie można nadwyrężać męskiego ego, wprowadzając przekonanie, że nie każdy partner seksualnie wystarcza.

W książce „Facet na telefon”, powstałej na podstawie sławnego bloga grzesznikadam.blog.onet.pl, pisanego przez Adama, możemy wyraźnie zaobserwować, że potrzeby erotyczne kobiet, to coś więcej, niż męski wypad do „domów rozkoszy”, a także że przyczyna takich potrzeb leży zupełnie gdzie indziej.

Zwyczajowo rzecz ujmując prostytutka, to osoba, która pełni standardowe usługi. Męskie fantazje erotyczne oczywiście mogą nie mieć końca, jednak wszystko sprowadza się do obrania jakieś pozycji i dokonania aktu penetracji. W przypadku męskiej prostytutki sprawa już nie wygląda tak łatwo. Mężczyzna pełniący usługi erotyczne i będący w tym dobry, musi rozumieć kobietę, wsłuchiwać się w nią, znać i spełniać jej wszystkie potrzeby. Adam właśnie taki jest i to czyni go ekskluzywnym. Adam wsłuchuje się w fantazje swoich klientek i pozostawia je w pełni usatysfakcjonowane, nawet jeśli wieczór wcale nie kończy się seksem.

Adam gości w łóżkach wielu kobiet. Na kartach książki poznajemy różne klientki, z różnymi problemami i różnymi fantazjami. Każdą do szukania pociechy w ramionach męskiej prostytutki skłoniło coś innego. Marta jest niespełniona w swoim na pozór idealnym małżeństwie z bogatym biznesmenem, pewnym, że w sypialni ofiaruje jej pełnię satysfakcji. Katarzyna leczy w ramionach Adama złamane serce po nieudanym małżeństwie. Alicja zaspokaja jedynie potrzeby seksualne, których śmiertelnie chory mąż nie jest w stanie jej dać. Edyta, typowa singielka, od czasu do czasu po prostu potrzebuje partner, który nie zawiedzie jej potrzeb i z którym będzie mogła pokazać się na imprezach.

Dla czytelników bloga Adama wiele postaci i wątków jest już znanych. Narracja jest jednak poprowadzona na tyle ciekawie, że mamy możliwość zaobserwowania bohaterów nie tylko z pozycji Adama. Częste zderzenia punktów widzenia poszczególnych postaci, szczególnie w scenach łóżkowych, pozwalają nam dowiedzieć się więcej o zaspokajanych potrzebach lub braku satysfakcji – dotyczy to zarówno kontaktów małżeńskich, jak i aktów między Adamem a jego klientkami.

W miarę upływu akcji o samym Adamie dowiadujemy się coraz więcej. Jak wyglądał jego pierwszy raz, jak wyglądały jego początki w owej profesji. Dowiadujemy się czegoś o jego życiu, przeszłych związkach i miłościach. Ta wiedza jednak nie jest zbyt rozwijana i sprawia wrażenie, że do żadnego wielkiego finału nas nie doprowadza. Poszczególne klientki próbują „nawracać” Adama, ale czytelnik szybko rozumie, że o powrocie z tej obranej drogi nie może być mowy. Może kiedyś, za ileś lat, gdy nie będzie już w stanie wyglądem i witalnością uchodzić za „ekskluzywny towar”. Ale na razie i w to nam trudno uwierzyć.

Rozmowy i przemyślenia bohaterów oscylują głównie wokół pojęcia szczęścia – tak naprawdę wcale nie seksualności. Seks jest jedynie sposobem dla uzyskania choć trochę radości w życiu. Dla Adama jest źródłem utrzymania, dobrobytu finansowego. Dla jego klientek jest sposobem na odskocznię od banału życia, jest kilkoma chwilami rozkosznej ułudy. Ale po chwilach rozkoszy nadchodzą również momenty moralnego kaca i każda z tych osób uświadamia sobie, że wcale nie jest szczęśliwa. Czasem tylko bywa.

Książka, choć napisana zadziwiająco dobrze, jak na utwór powstały z blogowych wpisów, choć czyta się ją szybko, przyjemnie i z ekscytacją, pod koniec zaczyna niestety nużyć. Klientki, choć różne, a fantazje seksualne, choć wyszukane, wydają się być coraz bardziej podobne do siebie. Czytelnika dopada ta monotonia profesji Adama, która uświadamia ostatecznie, że codzienna zawodowa ekscytacja nawet i w tej pracy nie może mieć miejsca. Seks, mimo iż wzniecający fajerwerki, powszednieje i pozostawia duże plamy pustki, pomiędzy chwilami, gdy tylko bywa się szczęśliwym.

Monika Samitowska-Adamczyk