Odkryj kolorowy świat ptaków

sweeciak sweeciak
24.07.2019
Okładka książki Czaple, kury i głuptaki, czyli o bogactwie ptasiego świata Asia Gwis

Odkrywanie świata zwierząt jest jedną z najbardziej fascynujących czynności, jaka może spotkać małych odkrywców. Poznawanie ich, zapoznawanie się z ich zwyczajami, sprawia, że są to przygody pełne zaskakujących ciekawostek. Ogromną część tego świata stanowią ptaki. Możemy je spotkać wszędzie – i w mieście, i w parku, na wsi i na wycieczkach. Raz urzekają nas swoim śpiewem, innym razem ubarwieniem, a czasem po prostu tym, że mogą bez problemu podbijać podniebne przestworza. Jeśli chcielibyście poznać je lepiej, to powinniście sięgnąć po książkę Asi Gwis „Czaple, kury i głuptaki, czyli o bogactwie ptasiego świata”, która zabierze was w pełną barw i ciekawostek przygodę po ptasiej krainie.

„Czaple, kury i głuptaki, czyli o bogactwie ptasiego świata” to książka, która zabiera nas do barwnego królestwa ptaków. Każda z piętnastu rozkładówek poświęcona jest wybranemu tematowi. Znajdziemy na nich zarówno leśne, jak i miejskie ptaki, przeniesiemy się do egzotycznej Amazonii i odkryjemy śnieżny świat pingwinów. Wybierzemy się na wycieczkę na wieś, zamoczymy nogi w ich wodnym środowisku, a także podejrzymy ptasie marki, gdy zapada noc. Będziemy mogli porównać ptasie jaja, zobaczyć, w jakich domkach mieszkają nasi bohaterowie, a także zdobędziemy wiedzę o ich anatomii, o tym, co ich wyróżnia i jakie mają zwyczaje. Nie mogło też oczywiście zabraknąć informacji o ptasich rekordzistach, bo przecież takie smaczki ubarwiają naszą wiedzę.

Książka Asi Gwis to pozycja, która otoczy nas barwnymi ilustracjami ptactwa i jego otoczenia. Każda rozkładówka przenosi nas do innego kolorowego świata, odkrywającego przed nami swoją różnorodność. Znajdziemy tu także krótkie opisy, które poszerzają naszą wiedzę. Jak dla mnie dobrym rozwiązaniem jest to, że duże ilustracje nie są obarczone słownikowymi podpisami, a tylko cyferkami odsyłającymi do nazw ptaków. Dzięki temu możemy cieszyć wzrok barwnymi obrazami i podziwiać je w całej okazałości. Swoją książkę autorka urozmaiciła także zadaniami dedykowanymi czytelnikom. Mamy więc poszukiwania małych ptaszków ukrytych wśród gęstwiny czy też gniazd bądź sowich domków, co pozwala na ćwiczenie spostrzegawczości.

„Czaple, kury i głuptaki, czyli o bogactwie ptasiego świata” to książeczka, która stanowi idealny wstęp do ptasiego uniwersum. Na tych trzydziestu dwóch stronach znajdziemy prawie wszystko to, co pozwoli nam przybliżyć różnorodność ptactwa. Barwne ilustracje, ciekawostki i zadania sprawiają, że odkrywanie tego świata jest wspaniałą zabawą. Ta dobrze skomponowana całość potrafi zaspokoić nawet wybrednych odkrywców, a także tych, którzy potrafią się szybko znudzić. Książka Asi Gwis to pozycja, która urozmaici biblioteczkę dziecka, pozwoli zdobyć wiedzę, a przede wszystkim zaserwuje świetną zabawę.

Agnieszka Zwolska-Szydłowska