Nikt już tak o miłości pisać nie będzie umiał jak pan, panie Młynarski

nextdooralice nextdooralice
13.06.2019
Okładka książki Polska miłość Wojciech Młynarski

Jak wyznać miłość ukochanej? Jak opisać tęsknotę za tą jedyną miłością życia? Jak dobrać słowa opisujące cierpienie niespełnienia i braku wzajemności? Od dziś już wiecie! Proszę, nie ma za co. „Polska miłość” zmarłego dwa lata temu Wojciecha Młynarskiego to przepiękny tomik tekstów piosenek, w wielu przypadkach niepublikowanych nigdy wcześniej, które wyrażają o miłości więcej niż tysiąc słów.

Trudno recenzować Mistrza Słowa, a właściwie chyba nawet nie wypada. Jego piosenki śpiewamy dzisiaj, a kolejne pokolenia będą śpiewać długo po nas. „Z kim ci tak będzie źle jak ze mną” w wykonaniu Kaliny Jędrusik wciąż na YouTube obrasta w lajki, a ma już ich ponad milion. Choć moim zdaniem o jakiś miliard za mało, w porównaniu do „Despacito” i innych takich. Uniwersalizm i humanizm jest głęboko zakorzeniony na każdej stronicy „Polskiej miłości”. Niektóre teksty nie są łatwe, o nie. W zbiorze ponad 140 tekstów piosenek i wierszy znajdziemy także te, które nie pamiętają festiwalowych wydarzeń dla przeciętnej publiczności, za to wymagają nastroju i wrażliwości, aby dojrzeć sedno gry słów, zrozumieć puentę. Są to liryki w najczystszym wydaniu, a każdy tekst jest perełką poezji śpiewanej.

Część czytelników może uznać miłość z piosenek Młynarskiego za banał, ale ta pozycja nie jest dla nich. O gustach się nie dyskutuje, można wybrać innego tekściarza na przeżycia duchowe o miłości. Chyba jednak jest ich niewielu tego kalibru, co Wojciech Młynarski. Niemniej jakże inaczej smakuje poezja Młynarskiego rankiem, o wschodzie słońca, a jak odmiennie ciemną nocą w samotnym pokoju! Cytując inną wieszczkę narodową – Szymborską: „Niech ludzie nie znający miłości szczęśliwej twierdzą, że nigdzie nie ma miłości szczęśliwej. Z tą wiarą lżej im będzie i żyć, i umierać”.

Największą przyjemność sprawiło mi natrafienie na kilka rękopisów Młynarskiego. Szkoda, że jest ich tak mało. To zawsze fascynujące móc prześledzić, jakie słowa miały być pierwotnie użyte w komponowanej piosence, a jakie słyszymy w ostatecznej, studyjnej wersji utworu. Wydaje mi się, że inaczej pojmuję słowa Młynarskiego teraz, a więcej będę w stanie zrozumieć i docenić, mając większe doświadczenie życiowe.

Proza życia, która dopadała i Młynarskiego, jest opisywana w rytmie upływu czasu i zmieniających się pór roku. Dzięki datom pod niektórymi tekstami możemy lepiej poznawać uczucia autora, a to bardzo osobiste przeżycie obcować tak blisko z Młynarskim. Ostatni wiersz zamieszczony w książce, będący zarazem tytułem książki, pochodzi z 2015 roku. Potem mamy kilkanaście wierszy niedatowanych, które zostawiają czytającego z tajemnicą nieodgadnioną.

Wachlarz emocji autora jest taki sam, jak każdego Kowalskiego czy Nowaka. Rutyna, znudzenie niektórych bohaterów, kartoflanka i praca biurowa, wszelkie stadia miłości, od zauroczenia po nienawiść. To wszystko jest tak opisane, po prostu tak autentycznie, jakby było samym życiem, codziennymi gestami i sprawami. „Mam złe lata i dobre dni, na pełny los mam pustych dziesięć, jak dobry wstęp – to finał zły, jak ciepły maj – to zimna, długa jesień”.

Jestem ogromnie wdzięczna wydawnictwu Prószyński i S-ka, że wydało ten tomik poezji. „Polska miłość” nie tylko elegancko wygląda na półce, nie tylko inspiruje do wyrażania uczuć i może być wspaniałym prezentem dla kogoś bliskiego. Przede wszystkim jest pamiątką po najwyższej z wysokich kultur i przykładem jakości tworzenia tekstów, o której wielu współczesnych wykonawców może pomarzyć. I to nie wszystko!

W czasach hejtu „Polska miłość” przypomina wszystkim, że miłość nie jest łatwa ani prosta, ale zawsze jest piękna. „Nie zbaczaj na dzień okryty chmurą ciemną. Złą myśl w dobrą zmień. Nad cień ponury popłyń ze mną. Usłysz jak cicha jest tak. Tak, to tęczy głos. I ja zaśpiewam tak: Zbuduję ci tęczowy most. Jasny tęczowy świat, tęczowy las. Jutro – zbuduję ci tęczowy most prosto do mej miłości”.

Alicja Klebba