Polska polityka okiem antyterrorysty

Wojtek Wojtek
28.04.2019
Okładka książki Jerzy Dziewulski o kulisach III RP Jerzy Dziewulski, Krzysztof Pyzia

Opisuję to, co wywarło na mnie największe wrażenie. Ot, gliniarz, pierwszy w historii Polski, dostaje się do parlamentu i widzi świat polityki od środka, a nie jak dotychczas z krawężnika, kiedy obserwował na ulicy przejeżdżające czarne limuzyny. Nagle znalazł się w ich środku, nieco zagubiony, zdumiony i rozczarowany tym, co zobaczył. Ale pozostaną wspomnienia, które pozwalają mi dziś patrzeć na polityków inaczej, z rezerwą, z dystansem.

Jerzy Dziewulski to postać znana już czytelnikom. Osobiście nie czytałem jednak jego poprzednich książek, w których opowiada o polskiej policji oraz o terrorystach w Polsce. Jest antyterrorystą, był posłem na Sejm pierwszych czterech kadencji.

Tym razem w kolejnym wywiadzie Jerzy Dziewulski opowiada o kulisach III RP. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Rozmowę – podobnie jak i poprzednie – przeprowadził Krzysztof Pyzia. Jest on dziennikarzem radiowym pracującym w Radiu ZET.

Na wstępie powiem, że książką „Jerzy Dziewulski o kulisach III RP” jestem raczej rozczarowany. Dość odważny tytuł – według mnie – nie do końca koresponduje z zawartością.

O czym tak naprawdę opowiada Jerzy Dziewulski? Przede wszystkim mówi o sobie i swojej przygodzie z polityką.

Wywiad otwiera jednak rozmowa poświęcona operacji „Most” – największej operacji służb specjalnych na świecie. Dziewulski opowiada o swoim w niej udziale i roli, jaką odegrał.

Kolejny rozdział poświęcony jest agenturze w Kościele. Niestety, moim zdaniem autor nie zdobył się w nim na obiektywizm. Deklarując się jako osoba niewierząca, bardzo łatwo oskarża Kościół i księży. Zaskakująco łatwo natomiast usprawiedliwia esbeków, którzy „byli dobrymi ludźmi”. Mała uwaga do wydawcy: słowo „Kościół”, jako określenie organizacji, piszemy dużą literą.

Dziewulski opowiada także o słynnej „nocy teczek” i aferach związanych z osobą Anastazji P. Najwięcej miejsca poświęca jednak swojej pracy dla Aleksandra Kwaśniewskiego. Porusza także problem ochrony ważnych osobistości.

Ktoś, kto naprawdę interesuje się historią RP po 1989 roku, kto czyta poważne opracowania naukowe na ten temat (choćby autorstwa prof. Antoniego Dudka), z książki Jerzego Dziewulskiego „O kulisach III RP” nie dowie się niczego nowego. Nie można jej w żadnym wypadku traktować jako źródło wiedzy. Są to po prostu wspomnienia jednego człowieka, który mówi głównie o sobie, a w niektórych sprawach nawet nie sili się na obiektywizm.

Reasumując, jeśli chcecie naprawdę poczytać o kulisach III RP, to sięgnijcie najpierw po opracowania naukowe, a wywiad Dziewulskiego zostawcie sobie na podwieczorek.

Wojciech Sobański