Jerzy Dziewulski o kulisach III RP

Okładka książki Jerzy Dziewulski o kulisach III RP Jerzy Dziewulski, Krzysztof Pyzia
Okładka książki Jerzy Dziewulski o kulisach III RP
Jerzy DziewulskiKrzysztof Pyzia Wydawnictwo: Prószyński i S-ka reportaż
reportaż
Prószyński i S-ka
2019-04-23
2019-04-23
III RP historia

Okładka książki Academia. Magazyn Polskiej Akademii Nauk nr 4 (68)/2021 Aneta Afelt, Jerzy Duszyński, Małgorzata Kossowska, Anna Ochab-Marcinek, Radosław Owczuk, Krzysztof Pyzia, Andrzej Rychard, Tomasz Smiatacz, redakcja pisma Academia
Academia. Maga... Aneta Afelt, Jerzy ...
Okładka książki Jerzy Dziewulski o polskiej policji Jerzy Dziewulski, Krzysztof Pyzia
Jerzy Dziewuls... Jerzy Dziewulski, K...
Okładka książki Neo-Nówka. Schody do nieba Radosław Bielecki, Michał Gawliński, Krzysztof Pyzia, Roman Żurek
Neo-Nówka. Sch... Radosław Bielecki,&...
Okładka książki Z Pokorą przez życie Wojciech Pokora, Krzysztof Pyzia
Z Pokorą przez... Wojciech Pokora, Kr...

Polska polityka okiem antyterrorysty

Ksiazka w formie wywiadu.
Wydaje mi sie, ze mocno chaotyczna.
Oczekiwalem informacji i faktow, ciekawych i moze wczesniej nieujawnionych. A tutaj taka pogadanka przy kawie.
Praca w milicji - pracowal, ochrona zagranicznych artystow - no ochranial, personalna ochrona kandydata Kwasniewskiego - no dbal o wizerunek i zabezpieczal, krytyka sprzetu lub lokali i tyle. Moze inne spojrzenie na obalenie rzadu Olszewskiego.
W zasadzie duzo jest powiedziane o niczym. Trudno mi polecic te pozycje, bo czuje, ze zmarnowalem czas...

Ksiazka w formie wywiadu.
Wydaje mi sie, ze mocno chaotyczna.

Minusem takiej tematyki jest to, że tak naprawdę to wielu ciekawych szczegółów nie wolno Dziewulskiemu powiedzieć. I w sumie to nic nie powiedział.

Książkę dobrze się czyta, ale odnoszę wrażenie, że pan Dziewulski za bardzo stawia siebie jako centralną postać opisywanych przez siebie wydarzeń.

ciekawa pokazujaca ze Pan Jerzy to nie tylko "pies" z krwi i kosci ale bardzo inteligentny mezczyzna. Ksiazka odslania wiele ciekawostek z polityki jak i czasow przeksztalcen w Polsce. Druga moja ksiazka Pana Jerzego ktora przeczytalem i nie zawiodlem sie ani przez jedna strone.

Rzadko kiedy powiedzenie: "milczenie jest złotem" znajduje aż takie odbicie w rzeczywistości. Typowa wata słowna. Chwytliwe hasła: "niewygodna prawda", "Okrągły Stół", "werbunek księży" za którymi, poza oklepanymi frazesami, nie ma nic. Dosłownie. Nic. Zero. Nul. Szkoda czasu.

Kolejne spotkanie Jerzego Dziewulskiego z Krzysztofem Pyzią miało za zadanie przedstawić kulisy politycznych kręgów z okresu lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. To moment, kiedy mamy już za sobą etap rozmowy o polskiej policji oraz najgroźniejszych terrorystach "goszczących" w Polsce. To moment, kiedy należałoby odetchnąć od strzelanin, pościgów, agentury czy ciągłych negocjacji. Nic bardziej mylnego, jak się okazuje, polityka to środowisko, które potrafi być mocno zaborcze, bezwzględne i posługujące się nie do końca czystymi praktykami.

Panowie podczas swojej luźniej rozmowy, bo tekst nadal jest w formie wywiadu, poruszają tematy charakterystyczne, takie punkty zwrotne przypadające na okres prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego - czas jego kampanii wyborczej, zaprzysiężenia oraz pełnienia funkcji głowy państwa. W tym czasie Jerzy Dziewulski pełni funkcję szefa ochrony osobistej prezydenta elekta, a w późniejszym czasie jego doradcy ds. bezpieczeństwa. Jest zatem blisko, widzi i słyszy dużo.

Rozmowa Jerzego Dziewulskiego z Krzysztofem Pyzią nie ogranicza się jednak do tematu okresu prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego. Wspomniany został również moment powstawania Polskiej Partii Przyjaciół Piwa, agentury w kręgach polskiego kościoła, nocy teczek, seks-pamiętników Anastazji P, które po części ukazują nieskazitelny obraz naszych mężów stanu. Na koniec jeszcze parę anegdot z organizacji ochrony podczas występów w kraju takich gwiazd jak The Rolling Stones czy Eltona Johna i mamy już ogólny zarys tego, czego można dowiedzieć się z tej bogatej rozmowy. Jest tego sporo, jednak płynie się przez tekst bardzo lekko i często szerzej otwiera oczy.

Treść wywiadu może i nie odkrywa jakichś sensacji, nie wypuszcza na światło dzienne tajemnic z kręgów politycznych minionego okresu, mimo to bardzo ciekawie przedstawia okoliczności w jakich rozgrywały się głośne ekscesy, niedopatrzenia, a i nawet sukcesy. Część z tych sytuacji można kojarzyć z nagłówków gazet, telewizyjnych obrazów, archiwalnych zapisów, to jednak punkt widzenia Dziewulskiego nadaje tym momentom drugie dno. Ukazuje często ten nieoświetlony kadr, który w tamtym czasie był mniej atrakcyjny, bądź po prostu pominięty w pogoni za przebojowością medialnego przekazu.

Oceniam tę odsłonę jako kolejne, bardzo miłe spotkanie, bez alkoholu, co może nieco zakrzywiać charakter tamtej epoki, mimo to Panowie rozmówcy powrócili z niego z tarczą. Czekam na kolejne efekty rozmów, choć mam świadomość, że tematów ubywa, bądź nadal nie można lub nie wypada o nich rozmawiać.

Tak jak wszystkie wywiady-rzeki z panem Dziewulskim czytało się bardzo dobrze i szybko, polecam każdemu :)

Niewygodna prawda o negocjacjach z udziałem Kościoła przy Okrągłym Stole. Kulisy werbowania księży przez esbecję. "Most", największa operacja w historii światowych służb specjalnych, w relacji dowódcy - Jerzego Dziewulskiego. Sekrety ochrony najważniejszych osób w naszym państwie i najważniejszych osób na świecie. Noc teczek z 4 na 5 czerwca 1992 roku w polskim Sejmie. Prawda o Anastazji P. i seksaferach w polityce. Największa afera szpiegowska III RP.
Szokująca opowieść, po której przyznasz, że naprawdę mało wiedziałeś o Polsce po 1989 roku.
°
Książka napisana w formie wywiadu, czyta się ją naprawdę szybko i przyjemnie. Nie patrząc na sympatię czy antypatie warto sięgnąć po nią i dowiedzieć się widział nasz kraj policjant, który został posłem w latach 90-tych. Był świadkiem wydarzeń, które kształtowały nasz kraj i naszą politykę.
Niektóre momenty troszkę nużące zwłaszcza te związane z agentami i teczkami jednak reszta rekompensuje te małe przestoje.
Dla osób lubiących historię i politykę pozycja bardzo ciekawa ale i obowiązkowa.

Poprzednia książka o terroryzmie była lepsza. A tu misz masz-kulisy inwigilacji księży, historia Anastazji P, ochrona Kwaśniewskiego i "jakim to ja pistoletem nie jestem.". Szkoda czasu i pieniędzy

Prosty język, szybko się czyta ale żeby to cos więcej wniosło...? hmm... sam nie wiem . Jak dla mnie w stylu przeczytasz-zapomnisz.

• E-Booki
  • Brak ebook