rozwiń zwiń

Obrazy z życia na Wschodzie 1879-1893

Okładka książki Obrazy z życia na Wschodzie 1879-1893
Anna Neumanowa Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN biografia, autobiografia, pamiętnik
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788301164935
Tagi:
Wschód podróże historia
Średnia ocen

                5,7 5,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Antologia współczesnych poetów polskich Bogusław Adamowicz, Ignacy Baliński, Stanisław Barącz, Władysław Bełza, Wacław Berent, Edmund Bieder, Edmund Bogdanowicz, Bohdan Breszel, Stanisław Brzozowski, Władysław Bukowiński, Bogusław Butrymowicz, Adam Teofil Cehak, Artur Ćwikowski, Adam Cybulski-Łada, Maria Czerkawska, Gustaw Daniłowski, Zdzisław Dębicki, Deotyma, Adam Dobrowolski, Wiktor Dzierżanowski, Ludwik Eminowicz, Felicjan Faleński, Marian Gawalewicz, Juliusz German, Kazimierz Gliński, Mieczysław Gliński, Ziemowit Gliński, Wiktor Teofil Gomulicki, Konstanty Górski, Feliks Gwiżdż, Benedykt Hertz, Jan Huskowski, Karol Irzykowski, Czesław Jankowski, Józef Jankowski, Józef Jedlicz, Cezary Jellenta, Zdzisław Kamiński, Jan Kasprowicz, Maria Kazecka, Maria Komornicka, Maria Konopnicka, Aleksander Kraushar, Kazimierz Króliński, Antoni Lange, Kazimierz Laskowski, Jan Lemański, Bolesław Leśmian, Edward Leszczyński, Liliana, Kazimierz Lubecki, Kornel Makuszyński, Adam Mańkowski, Jadwiga Marcinowska, Maria Markowska, Tadeusz Miciński, Edward Milewski, Franciszek Mirandola, Tadeusz Nalepiński, Józef Nawrocki, Władysław Nawrocki, Anna Neumanowa, Andrzej Niemojewski, Franciszek Nowicki, Artur Oppman, Władysław Orkan, Bronisława Ostrowska, Włodzimierz Perzyński, Stanisław Pieńkowski, Jan Pietrzycki, Ida Pilecka, Michał Marian Poznański, Sława Pruszyńska, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Zenon Przesmycki, Stanisław Przybyszewski, Józef Rączkowski, Stanisław Rossowski, Zygmunt Różycki, Józef Ruffer, Lucjan Rydel, Leon Rygier, Zofia Rygier-Nałkowska, Henryk Salz, Krystyna Saryusz-Zaleska, Artur Schroeder, Edward Słoński, Leopold Staff, Wanda Stanisławska, Jan Sten, Władysław Sterling, Ludwik Szczepański, Maciej Szukiewicz, Marian Tatarkiewicz, Zofia Trzeszczkowska, Józef Wierzbicki, Mamert Wikszemski, Józef Wiśniowski, Kazimierz Wojczyński, Maryla Wolska, Wacław Wolski, Kazimierz Wroczyński, Stanisław Wyrzykowski, Stanisław Wyspiański, Kazimiera Zawistowska, Henryk Zbierzchowski, Marian Zbrowski, Jerzy Żuławski
Ocena 7,0
Antologia wspó... Bogusław Adamowicz,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,7 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1055
1007

Na półkach: , , , , ,

Podróżnicze relacje Anny Neumanowej z lat 1879-1893. Córka polskiego ziemianina z Pokucia (z domu Szawłowska) i żona austriackiego konsula wykorzystała szansę, jaką dała jej służba męża. Towarzyszyła mu w dyplomatycznych obowiązkach w Bułgarii (Widyń), Rumunii (Turnu Severin), Egipcie (Kair) i Grecji (Patras), z czego zdała relacje ówczesnym czytelnikom.
Najwięcej czasu spędziła w Egipcie i temu krajowi poświęcona jest lwia część książki, niewątpliwie najciekawsza, chociaż interesujące spostrzeżenia dotyczą wszystkich opisywanych miejsc. Autorka opisuje nie tylko zabytki, cuda przyrody i wydarzenia przyciągające uwagę mas, ale zajmuje się także opisem (i oceną) życia codziennego i obyczajów obserwowanych społeczności. Dowiadujemy się zatem jak wyglądają i jak chodzą ubrani mieszkańcy opisywanych krain, co jedzą, jak mieszkają i zarabiają na życie. Jako kobieta Anna Neumanowa była wyczulona na sytuację przedstawicielek piękniejszej części ludzkości w poszczególnych kulturach. A nie ma się co oszukiwać, że współczesne jej Bułgarki, Rumunki czy Greczynki nie miały łatwo, za to Egipcjanki – poza członkiniami rodzin kedywów – wręcz beznadziejnie. Spośród opisywanych zaimponowały jej – niekoniecznie urodą czy wdziękiem – tylko jedne z pań – warto przeczytać które.
Autorka dużą uwagę poświęca kwestiom higieny, a w zasadzie jej braku oraz bezpieczeństwa. Opisuje także techniczne aspekty podróżowania po Bałkanach i Egipcie. Jak mawiano kiedyś – kto nie ma miedzi, ten w domu siedzi – tylko pieniądz gwarantował minimalny standard, dotarcie na miejsce oraz bezpieczeństwo. A i wysoka pozycja społeczna żony dyplomaty temu pomagała.
Oczywiście relacja pani konsulowej ma obecnie jedynie wartość historyczną. Po z górą 130 latach wiele się zmieniło, czasem nawet na gorsze (likwidacja kolei w wielu miejscach). Ale na tym polega urok takich opisów. Obrazy opisane w autentycznych relacjach dają rzeczywiste pojęcie o dawnych czasach i miejscach.
Ale książka ma dwa duże minusy. Pierwszy to poglądy autorki. Nie należy wymagać bezstronności i afirmacji opisywanych miejsc czy ludzi, ale przynajmniej neutralnego języka. Nie spełniają tego wymogu określenia typu „żydek z Buczacza” czy „semicka woń”. Także obserwacje pojedynczych miejsc w Rumunii czy nawet większej ich ilości w Egipcie nie uprawniają do generalizowania na temat Rumunów, Arabów czy Turków. Właściwie tylko Grekom się „upiekło”. Żona austriackiego dyplomaty nie kryje niechęci do wrogich dla pracodawców męża Anglików, zaś wychwala oczywiście ojczyznę Franza Josefa i jej przedstawicieli (w tym Włochów, którzy nie podzielali jej zachwytów).
Drugi zarzut dotyczy wydawcy – „brak ingerencji w pisownię i stylistykę” to nie podróż w czasie, tylko zniechęcenie współczesnego czytelnika – te wszystkie „paznogcie”, „nizkie”, „z po nad” i wiele innych tego typu konstrukcji na pewno sprawiły, że zaplanowana na wiele tomów seria „Odkrywanie świata”, zakończyła się po wydaniu trzech pierwszych.

Podróżnicze relacje Anny Neumanowej z lat 1879-1893. Córka polskiego ziemianina z Pokucia (z domu Szawłowska) i żona austriackiego konsula wykorzystała szansę, jaką dała jej służba męża. Towarzyszyła mu w dyplomatycznych obowiązkach w Bułgarii (Widyń), Rumunii (Turnu Severin), Egipcie (Kair) i Grecji (Patras), z czego zdała relacje ówczesnym czytelnikom.
Najwięcej czasu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    30
  • Przeczytane
    8
  • Posiadam
    5
  • Podróżnicze
    2
  • XIX wiek
    2
  • Orient
    1
  • Kobiety
    1
  • Lit. polska
    1
  • Bałkany
    1
  • Własne
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Obrazy z życia na Wschodzie 1879-1893


Podobne książki

Przeczytaj także