rozwiń zwiń

Milczenie

Okładka książki Milczenie
Shūsaku Endō Wydawnictwo: Znak Ekranizacje: Milczenie (2017) powieść historyczna
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Tytuł oryginału:
沈黙 (Chinmoku)
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2017-01-23
Data 1. wyd. pol.:
1971-01-01
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324043330
Tłumacz:
Barbara Słomka, Izabela Denysenko
Ekranizacje:
Milczenie (2017)
Tagi:
Izabela Denysenko Japonia chrześcijaństwo zderzenie kultur literatura japońska

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
893 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
528
365

Na półkach: , , ,

„Eli, Eli, lema sabachthani?” /Boże, Boże, czemuś mnie opuścił?/
Mt.27,46.

Shūsaku Endō, nieżyjący już znakomity japoński pisarz, zwany też czasami japońskim Grahamem Greenem, w swoich powieściach poruszał problemy etyczno – religijne widziane z perspektywy katolika żyjącego w społeczeństwie buddyjskim. Będąc obcym we własnym kraju był obcy również w chrześcijańskiej Europie /przebywał we Francji na początku lat 50-tych gdzie studiował/ nie mogąc pogodzić wschodniego i zachodniego stylu życia i ich wykluczających się nawzajem filozofii.

Jedną ze swoich najgłośniejszych powieści – „Milczenie”, wydał w 1966 roku. Oparta na autentycznych wydarzeniach, zmieniona przez autora dla potrzeb narracji i dramatyzmu, opowiada o jezuicie Sebastiáo Rodríguesie, który wraz ze swoimi współbraćmi Francisco Garrpem oraz Juanem de Santa Marią wyrusza do XVII-wiecznej Japonii, aby odszukać swojego dawnego mistrza, ojca Ferreirę. Według niesprawdzonych informacji misjonarz miał wyprzeć się swojej chrześcijańskiej wiary. Do wybrzeży Japonii dociera ostatecznie dwójka z nich – Garrpe i Rodrigues. Jezuici, pełni gorliwego zapału oraz wierząc w „ufność Bożą”, nie spodziewają się, że stoją przed najtrudniejszym zadaniem w swoim młodym kapłańskim życiu. Ich wiara zostaje poddana dramatycznej próbie.

Zaskakującym wydaje się, iż autor, Japończyk, prowadzi swoją opowieść z perspektywy portugalskiego jezuity Sebastiáo Rodríguesa a więc cudzoziemca, co biorąc pod uwagę różnice kulturowe i wyobcowanie Shūsaku Endō, o którym sam często wspominał, wydawało się przedsięwzięciem dość karkołomnym, ale z którym poradził sobie genialnie.

Bo powieść dotyka rzeczy niemal fundamentalnych dla chrześcijaństwa: wiary i jej dogmatów. Autor zastanawia się czy bezwzględne trzymanie się dogmatów w obliczu bezmiaru okrucieństwa i cierpień wiernych jest właściwe, gdzie znajdują się granice ustępstw i co jest właściwą miarą poświęcenia w imię wiary. Rozważania o istocie Boga i pobrzmiewające wątpliwości autora co do uniwersalności chrześcijaństwa – czy zachodnie chrześcijaństwo jest tożsame ze wschodnim?

I to co w powieści wybrzmiewa najgłośniej – milczenie. Milczenie Boga i jego obojętność na cierpienia i modlitwy, co w końcu prowadzi do pytania o sens wiary i istnienie Boga.

Cyt.:
„A gdyby jednak /to oczywiście nieprawdopodobne, ale gdyby jednak/ nie było Boga? - wyszeptał obcy głos w głębi mojego serca.”
Shūsaku Endō, „Milczenie”

Powieść powstała niemal 60 lat temu i przy jej lekturze należy o tym pamiętać. Zmieniły się perspektywy postrzegania wiary i chrześcijaństwa, Europa przestała być już dawno ostoją katolicyzmu, ale prawdy i wątpliwości o których pisał Endō pozostały.

Pełna dramatyzmu, znakomita. Zmuszająca do refleksji.

„Eli, Eli, lema sabachthani?” /Boże, Boże, czemuś mnie opuścił?/
Mt.27,46.

Shūsaku Endō, nieżyjący już znakomity japoński pisarz, zwany też czasami japońskim Grahamem Greenem, w swoich powieściach poruszał problemy etyczno – religijne widziane z perspektywy katolika żyjącego w społeczeństwie buddyjskim. Będąc obcym we własnym kraju był obcy również w chrześcijańskiej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 431
  • Przeczytane
    1 067
  • Posiadam
    223
  • Ulubione
    42
  • 2018
    23
  • Teraz czytam
    22
  • Chcę w prezencie
    18
  • Japonia
    18
  • Literatura japońska
    17
  • 2017
    15

Cytaty

Więcej
Shūsaku Endō Milczenie Zobacz więcej
Shūsaku Endō Milczenie Zobacz więcej
Shūsaku Endō Milczenie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także