Frenetyczna Francja

Okładka książki Frenetyczna Francja
Terry Deary Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Strrraszna Historia literatura dziecięca
literatura dziecięca
Strrraszna Historia
France
Egmont Polska
2005-01-01
2005-01-01
Małgorzata Fabianowska
Burbonowie Rewolucja Francuska Ludwik XVI Maria Antonina

Okładka książki Straszna I wojna światowa i totalnie straszna II wojna światowa Martin Brown, Terry Deary
Ocena 7,3
Straszna I woj... Martin Brown, Terry...
Okładka książki Srodzy Sasi Martin Brown, Terry Deary
Ocena 7,3
Srodzy Sasi Martin Brown, Terry...
Okładka książki Ci niewiarygodni Inkowie Martin Brown, Terry Deary, Philip Reeve
Ocena 7,0
Ci niewiarygod... Martin Brown, Terry...

1973

Żeby nie było, że nie ostrzegałam!! Tylko dla ludzi o stalowych nerwach!!

Specjalistą w opisie czadowej historii niezmiennie pozostaje Terry Deary, polecam całą serię, którą pochłoniecie w jedną noc, nadwerężając zmachane śmiechem mięśnie skośne brzucha 😁😁😁😜

Wszystkie książki z tej serii są świetne, zatem ta też się udała Deary'emu!!

Śmiałam się do rozpuku, serdecznie polecam młodym i nieco starszym!
Można powiększyć wiedzę o historyczne fakty i kontekst, jednocześnie mając rewelacyjną rozrywkę. Czego pragnąć więcej?

Żeby nie było, że nie ostrzegałam!! Tylko dla ludzi o stalowych nerwach!!

Wszystkie książki z tej serii są świetne, zatem ta też się udała Deary'emu!!

Śmiałam się do rozpuku, serdecznie...

Na półkach: , , , ,

Przekazanie historii w humorystyczny i straszny sposób, opierający się na wyborze pikantnych szczegółów z podanych zagadnień, które na pewno zauroczą młodego czytelnika. Mamy, więc opisy, zagadki, rysunki, poematy, listy.
Frenetyczna Francja: okrutni władcy, katarzy, lekarze, wojna stuletnia, rola kobiet, rewolucje francuskie, niezwykli władcy i władczynie, rządy Richelieu, rewolucja 1789 i jej lata następne, gilotyna, rządy Napoleona,

Historia kryje w sobie wiele tajemnic. Zwłaszcza ta odległa i dotycząca ludów, które wygięły. Tak jest w przypadku Inków, których kultura nas z jednej strony zachwyca, a z drugiej przeraża, a kolejne odkrycia wprowadzają w zdumienie. Ciągłe badania, wykopaliska, analizy tekstów, które dotrwały do naszych czasów pozwalają nam zbudować obraz tej wymarłej kultury i stają się bazą wyjściową dla książek przybliżających nam tajniki dawnych cywilizacji mającą związek z Polską (o tym niestety w książce nie ma, ponieważ autor nie jest Polakiem, ale warto sobie poszukać).
Z takiej wiedzy korzysta Terry Deary znany z interesujących, mrożących krew w żyłach i zaskakujących historycznych książek dla młodzieży. Autor bardzo chętnie sięga po mroczne, tajemnicze i często przemilczane na lekcjach historii wydarzenia, przerabia na lekką, nieco tabloidową formę i za jej pomocą podsuwa czytelnikom sporą dawkę informacji zachęcając, aby zgłębiali wiedzę, poszerzali ją ponad to, co znajdą w zwykłym podręczniku szkolnym, a w razie niepewności złośliwie zadawali pytania nauczycielom (taka zemsta za wszystkie podchwytliwe pytania zadawane przez nauczycieli).
Słynący z ponad trzydziestu ciekawych publikacji przemycających sporo informacji o naszej przeszłości Terry Deary dzieli się z młodymi czytelnikami swoją pasją, którą rozwijał równolegle do pracy zawodowej (aktor, dyrektor teatru i nauczyciel teatralny). W jego publikacjach przebija chęć podzielenia się zdobytą z danej tematyki wiedzą. I jest to naprawdę solidna dawka historii okraszonej wieloma ciekawostkami, quizami, rebusami, ożywiona śmiesznymi komiksami.
Nim wejdziemy w świat dawnych plemion dowiemy się bardzo ważnej i przydatnej w szkole rzeczy: „czego boją się nauczyciele?” (czyli coś, o czym wcześniej wspominałam i co starsi czytelnicy znają ze „Sposobu na Alcybiadesa” Edmunda Niziurskiego). Ta metoda na uniknięcie pytania i nakłonienia nauczyciela do opowiadania oczywiście dotyczy wszystkich nauczycieli, a nie tylko tych przekazujących nudne daty i zadających podchwytliwe pytania. Inspiracją mogą być interesujące książki Terry’ego Deary’ego, w których nie ma miejsca na nudę. Nie znaczy to, że nie ma dat. One są, aby pokazać usytuowanie wydarzeń w czasie. Za to nie ma pod nimi żadnych nudnych, nic niemówiących nam hasełek tylko historia trzymająca w napięciu, pełne dramatów ludzkie historie, niezwykłe obrządki, tajemnice życia społecznego, sekrety kuchni, polityka rozdysponowania dóbr.
Całość bardzo przystępna, podzielona na niedługie rozdziały, z przemycającymi wiedzę ilustracjami oraz komiksami autorstwa Martina Browna, ciekawostkami w ramkach, fragmentami tekstów pozwalających zrozumieć codzienność omawianej kultury.

Jedna z lepszych książeczek Terry'ego Deary'ego traktująca o historii Francji. W dzieciństwie jedna z moich ulubionych, ale dzisiaj, po przeczytaniu jej po raz pięćdziesiąty (proawdopodobnie) wychwytuję wiele niedopowiedzeń... Ale cóż, w końcu ma być to książka dla dzieci! Świetna, swoją drogą.
Jednakże po dziś dzień zastanawiam się co znaczy przymiotnik "frenetyczny". Muszę to w końcu sprawdzić.

Jednakże po dziś dzień zastanawiam się co znaczy przymiotnik "frenetyczny"....

Przeczytana połowa!! xD

Przeczytana połowa!! xD

Na razie jestem w połowie, ale zapowiada się ciekawie. Oczywiście znajdą tu się obrzydliwe ciekawostki, "suchary" Deary'ego i rysunki Browna.

Gdyby tak uczyli historii w szkołach...jestem pewna że nasz kraj składał by się z samych humanistów ;)

Dodaj cytat z książki Frenetyczna Francja