Kodeks Hammurabiego

2000-01-01
8371791925
Marek Stępień
Kodeks Hammurabi prawo

"Jeżeli obywatel złamał kość, kość złamią jemu". Kodeks Hammurabiego to zbór praw spisany i ogłoszony za panowania króla Hammurabiego. Prawa te określają najważniejsze i pomniejsze sprawy, np. cudzołóstwo, czy ogrodnictwo. Są dość proste, jednoznaczne i nie ma tu miejsca na różne interpretacje. Duży plusy dla dr Marka Stępinia za możliwie, jak najwierniejsze przetłumaczenie i czasami dostosowanie tak trudnego tekstu w przekładzie na język polski. Bez uciekania się w wielokropki i inne takowe, które można spotkać, chociażby w różnych przykładach "Sztuki wojny".

2031
2023

Nie miałem co prawda tej pozycji omawianej na studiach, ale sięgnąłem po nią z czystej ciekawości. Chciałem wyrobić sobie własne zdanie. Kodeks może szokować, zwłaszcza polit-poprawnych liberałów. A jednak jest w nim coś, co nie pozwala przejść obok propozycji Hammurabiego obojętnie. Tym czymś jest wyostrzone ale jednocześnie elementarne poczucie sprawiedliwości.

Do dzisiaj takie prawo powinno funkcjonować, przynajmniej w wybranych aspektach :)

Hammurabi Kodeks Hammurabiego Zobacz więcej

Ciekawostki historyczne