Zakaz myślenia. Fundamentalizm w chrześcijaństwie i islamie

Okładka książki Zakaz myślenia. Fundamentalizm w chrześcijaństwie i islamie Hubertus Mynarek
Okładka książki Zakaz myślenia. Fundamentalizm w chrześcijaństwie i islamie
Hubertus Mynarek Wydawnictwo: Uraeus Seria: Biblioteka Club Voltaire religia
85 str. 1 godz. 25 min.
Kategoria:
religia
Seria:
Biblioteka Club Voltaire
Tytuł oryginału:
Denkverbot. Fundamentalismus in Christentum und Islam
Wydawnictwo:
Uraeus
Data wydania:
1996-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1996-01-01
Liczba stron:
85
Czas czytania
1 godz. 25 min.
Język:
polski
ISBN:
8385732209
Tłumacz:
Sława Lisiecka
Tagi:
fundamentalizm chrześcijaństwo islam
Średnia ocen

6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
32 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
4077
4019

Na półkach:

Pod tezę książki można podstawić każdy dogmat wykluczający inny ogląd świata. Ku przestrodze nad zawężaniem światopoglądu.

Pod tezę książki można podstawić każdy dogmat wykluczający inny ogląd świata. Ku przestrodze nad zawężaniem światopoglądu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
228
191

Na półkach:

Zgadzam się z większością, a może i z wszystkimi tezami przedstawionymi w tej broszurce. Tak! Religie przynależą w moim rozumieniu historii świata do średniowiecza, i "Tak!" - są bez wątpienia źródłem fundamentalizmów i wielkiego zła na świecie (jak wszystko - mają także swoje dobre strony). Jednak nie będę trąbił z autorem w jedną trąbkę, nie mogę pochwalać ani jego, ani też ogólnie rzecz ujmując klimatu, jakim ten tekst jest przesycony.
Idąc przez życie zauważyłem, że ludzie słabi i mierni lubią popadać w skrajności, a wszystkie skrajności uważam za złe z gruntu. Oto alkoholik i narkoman porzuca nałogi, zaczyna biegać ultra-maratony i staje się piewcą zdrowego trybu życia. Taką właśnie osobą jest autor. W nocie biograficznej wyczytuję, że Mynarek przez 40 lat życia studiował wiarę i swoją religię i był jej gorliwym wyznawcą oraz wspinał się po szczeblach zakonnej kariery. Potem nagle porzuca swoją sukienkę i odchodzi z kościoła, ale nie wystarcza mu powrót do normalnego życia. Wahadło wychyla się w przeciwną stronę. Mynarek zostaje zajadłym wrogiem chrześcijaństwa. 40 lat żył w plugawym zakłamaniu i co się stało, że nieoczekiwanie wszystkiemu zaprzecza? Przez tyle lat nie połapał się na czym polega wiara? Dopiero po wieloletnich studiach nagle go oświeciło? Bzdura. Zatem albo jest głupcem, albo ktoś mu dał w kościele porządnie "popalić", jakoś go skrzywdził, na tyle mocno, że spowodował w nim przemożną chęć zemsty. Każdy "klecha" z definicji jest jak dla mnie osobą wybrakowaną. Człowiek "zdrowy na umyśle", o poprawnie ukształtowanej osobowości nie będzie chować się przed światem w klasztorze. Dlatego nie wierzę w przemianę autora. Z jego tekstu bije po oczach fanatyzm o odwróconym biegunie - antyreligijny. Mynarek chciałby odegrać się na kościele. Pisze prawdę, ale podaje ją w sposób, który zdradza zaślepienie i brak zrozumienia. Mynarek niczego się nie nauczył. Zapomniał, że zakaz myślenia obowiązuje nie tylko w fanatyzmie religijnym, ale w każdym.

Zgadzam się z większością, a może i z wszystkimi tezami przedstawionymi w tej broszurce. Tak! Religie przynależą w moim rozumieniu historii świata do średniowiecza, i "Tak!" - są bez wątpienia źródłem fundamentalizmów i wielkiego zła na świecie (jak wszystko - mają także swoje dobre strony). Jednak nie będę trąbił z autorem w jedną trąbkę, nie mogę pochwalać ani jego, ani...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
635
305

Na półkach:

Książka głownie dla głęboko wierzących w Boga.Pozostali mogą zachwiać swoją wiarę.

Książka głownie dla głęboko wierzących w Boga.Pozostali mogą zachwiać swoją wiarę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
481
111

Na półkach:

Autor często miesza dwa porządki: raz dostaje się kościołowi jako instytucji, innym razem religii chrześcijańskiej. W podobny sposób przeprowadza krytykę islamu, która, w tej książeczce,zajmuje o wiele mniej miejsca . Ale temu nie można się dziwić. Mynarek nie jest byłym imamem, lecz byłym księdzem. Argumentacja użyta przez autora, by udowodnić fundamentalizm dwóch monoteistycznych religii (ciekawe dlaczego nie trzech),jest wg mnie , wyjątkowo tendencyjna - w myśl zasady: dajcie mi człowieka (w tym przypadku religię),a paragraf się znajdzie.

Autor często miesza dwa porządki: raz dostaje się kościołowi jako instytucji, innym razem religii chrześcijańskiej. W podobny sposób przeprowadza krytykę islamu, która, w tej książeczce,zajmuje o wiele mniej miejsca . Ale temu nie można się dziwić. Mynarek nie jest byłym imamem, lecz byłym księdzem. Argumentacja użyta przez autora, by udowodnić fundamentalizm dwóch...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
570
255

Na półkach:

Nudna chociaż temat przecież ciekawy.

Nudna chociaż temat przecież ciekawy.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
976
75

Na półkach: , , ,

Autor to urodzony w Polsce były ksiądz,teolog,filozof,dziekan Uniwersytetu Wiedeńskiego,pisarz i najbardziej znany (obok Karlheinza Deschnera) krytyk Kościoła Rzymskokatolickiego. "Zakaz myślenia" ukazuje negatywny mechanizm działania, m.in. Kościoła Katolickiego na umysły ludzi, tym samym obnażając fanatyzm religijny kryjący się u źródeł wielkich religii monoteistycznych.

Autor to urodzony w Polsce były ksiądz,teolog,filozof,dziekan Uniwersytetu Wiedeńskiego,pisarz i najbardziej znany (obok Karlheinza Deschnera) krytyk Kościoła Rzymskokatolickiego. "Zakaz myślenia" ukazuje negatywny mechanizm działania, m.in. Kościoła Katolickiego na umysły ludzi, tym samym obnażając fanatyzm religijny kryjący się u źródeł wielkich religii...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    71
  • Przeczytane
    45
  • Posiadam
    9
  • Teraz czytam
    2
  • Religia
    2
  • Literatura niemiecka
    2
  • 2013
    2
  • Religie
    2
  • 4) Ateizm
    1
  • E-booki (reader)
    1

Cytaty

Więcej
Hubertus Mynarek Zakaz myślenia. Fundamentalizm w chrześcijaństwie i islamie Zobacz więcej
Hubertus Mynarek Zakaz myślenia. Fundamentalizm w chrześcijaństwie i islamie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także