Imperium prawa

Okładka książki Imperium prawa Ronald Dworkin
Okładka książki Imperium prawa
Ronald Dworkin Wydawnictwo: Wolters Kluwer Polska nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Empire's Law
Wolters Kluwer Polska
2022-01-01
2022-01-01
Jan Winczorek
imperium prawa prawo

Podczas lektury ma się wrażenie, że autor chce pisać w sposób atrakcyjny dla laika (studenta?). Ostatecznie wywód jest chaotyczny, nierówny, powtarzalny. Książki nie oceniam, bo nie mam do niej cierpliwości, porzuciłem ją po 140 s., pewnie do niej kiedyś wrócę. Ale póki co frustracja z jej lektury uniemożliwia "wzięcia jej na poważnie". Dość wspomnieć, ze autor aż do tego momentu nie przeszedł do meritum, analizując przede wszystkim kilka spraw sądowych oczami wymyślonych przez siebie sędziów reprezentujących wybrane przez niego podejścia do prawa. XD

Imperium prawa to najbardziej systematyczne przedstawienie poglądów na prawo Ronalda Dworkina.
Autor najmniej rozwleka swój wywód (choć nadal to mu się zdarza)w tej pozycji i stanowi ona lekturę łatwiejszą od Biorąc prawa poważnie. Można ją czytać bez znajomości innych tekstów Dworkina, choć warto mieć minimalną znajomość abstrakcyjnych sędziów jakich Dworkin kreuje na potrzebę argumentacji (np. sędziego Herkulesa). Mimo ogromnych ambicji autora do przedstawienia jak najbardziej spójnej teorii prawa, czuć momentami że autor robi "przeskoki" w swojej argumentacji. Niektóre twierdzenia nie wynikają bezpośrednio (albo przynajmniej nie wynika to z nich oczywiście) z sądów które przedstawia. Nie jest to też dobre wprowadzenie do filozofii prawa, jako że charakterystyka różnych szkół myśli prawnej jest przedstawiona z mieszanym skutkiem. Z jednej strony pozytywizm prawniczy, główna teoria którą krytykuje Dworkin, jest przedstawiona stosunkowo dokładnie. Ale już pragmatyzm jest przedstawiony bardzo karykaturalnie, choć pewna część krytyki nadal pozostaje słuszna. Pasywizm i konwencjonalizm są potraktowane po macoszemu, choć zgadzam się tu w pełni z wywodem autora. Jednak gdy Dworkin trafia we wszystkie noty, to jest to wywód wybitny. I dlatego warto przeczytać Imperium prawa, książkę uwikłaną w tradycję prawa common law, ale nadal istotną dla tradycji kontynentalnej. Książka i tak jest zbyt ważna dla teorii prawa aby teoretyk mógł ją pominąć. Ale osoby zainteresowane teorią prawa też powinny ją przeczytać, ze względu na bardzo praktyczny wymiar myśli Dworkina i przystępny wywód. Inteligentny czytelnik-nieprawnik nie będzie miał problemu ze zrozumieniem co autor ma na myśli, gdyż Dworkin ogranicza prawniczy żargon tam gdzie nie jest on potrzebny.

Podobnie jak w przypadku "Biorąc prawa poważnie" - przy docenianiu dorobku Dworkina w nauce prawa - problemem jest dość swobodny wywód, który nie zmierza w mojej ocenie do niczego skonkretyzowanego. Przeczytałem tę książkę już jako absolwent prawa; może powinno się ją czytać raczej na pierwszych latach studiów, gdy faktycznie może ona pokazywać po co to wszystko jest.

Jest to ważne uzupełnienie "Biorąc prawa poważnie". Obie pozycje są obowiązkowe dla każdego studenta prawa, który nie tylko chce się uczyć paragrafów.

• Literatura amerykańska
  • Nie mam i chcę przeczytać [Filozofia, Etyka]
  • 2017
  • 0) Studia: Prawo - filozofia i teoria prawa
  • Filozofia i Polityka

Dodaj cytat z książki Imperium prawa