Steve-O. Profesjonalny idiota

2021-12-30
9788382030914
Beata Gluma, Wojtek Cajgner
Jackass

Stephen Glover znany bardziej jako Steve-O szerszej publiczności dał się poznać jako członek ekipy Jackass'a programu nadawanego przez trzy sezony przez MTV, gdzie razem ze swoimi ziomkami prezentowali najbardziej odjechane, niebezpieczne i wywołujące śmech do rozpuchu numery kaskaderskie. Profesjonalny idiota to zapiski z jego pamiętnika, który zaczął pisać podczas jednej ze swoich odsiadek w więzieniu. Bo jego życie, zanim stał się sławny, pełne było wybojów i problemów i obfitowało właśnie w konflikty z prawem, niebezpieczne zachowania, narkotyki, alkohol i seks. Po lekturze jego wspomnień trzeba przyznać, że jego życie było jak ostara jazda bez trzymanki i nieraz podczas czytania wprawiało mnie w zdumienie. Bo można zadać sobie pytanie, kto o zdrowych zmysłach, nawet naładowany toną dragów i na ciągłym rauszu robi takie rzeczy jak skanie z mostów i dachów do płytkiej wody, podpala się, samookalecza czy tarza się w odchodach słonia tylko po to, żeby zyskać poklask i po prostu świetnie się bawić? Ale taką właśnie niekonwencjonalną osobą jest, a raczej był Steve-O, bo od roku 2008, ten uznawany przez większość ludzi za zwykłego świra, pozostaje trzeźwy, a nawet został weganinem. Ta książka opisuje jego życie bez cenzury, szczerze, nie pomijając wstydliwych momentów jak alkoholizm matki, czasem biedę czy zamknięcie w szpitalu psychiatrycznym. Wszystko jest jednak okraszone humorem i niemałą inteligencją. Okazuję się bowiem, że nawet z tak krętej drogi jaką przeszedł nasz bohater można wyjśC na prostą. To o czym tu przeczytacie jest szokujące i skandaliczne i właśnie dlatego książkę wręcz się pochłania. Ta autobiografia jest tak doskonała, jak mało która jaką do tej pory czytałem. Aż dziw bierze, że jedna osoba mogła tyle przeżyć i wyjśC z tego wszystkiego cało. Jest to doskonała lektura z małą przestrogą, by niczego, o czym tu przeczytamy nie naśladować i nie próbować w domu, bo mało kto z nas jest takim twardzielem jak Steve-O!!! Polecam!!!

Oglądaliście MTV Jackass albo Wildboyz? Podziwialiście gości, którzy robili bez wahania najdziksze numery jakie tylko mogliśmy sobie wymyślić?

Jackass to dla mnie serial i filmy młodości więc nie mogłem sobie odpuścić biografii jednego z członków ekipy.

Miałem nadzieję na historię człowieka, którego całe życie opierało się na robieniu głupich sztuczek i rozweseleniu innych. Miałem nadzieję na zabawną historię robienia tego, co się lubi i docieraniu na szczyt idąc tanecznym krokiem.

Dostałem natomiast niesamowitą pełną upadków i stłuczeń historię o drodze do odnalezienia siebie i o drodze do szczęścia. Gdyby nie upartość w dążeniu do celu, Stephen Glover miał szansę zostać zwykłym ćpunem, który najpewniej skończyłby życie w rynsztoku.

Człowiek z ADHD, niedopasowany freak, który chce zaimponować innym karkołomnymi popisami. Miał szczęście pochodzić z bogatej rodziny co ułatwiało mu oddawanie się swoim zainteresowaniom. Nie była to jednak rodzina pozbawiona problemów. Głównym była matka alkoholiczka i ojciec, który przez wiele lat udawał, że nie widzi w tym problemu.

Dzięki uporowi, poznanym ludziom i chęci robienia tego co sprawiało mu przyjemność oraz dystans do siebie udało mu się wejść po schodach kariery w show biznesie. Nie była to prosta droga ale raczej taki wiejski trakt pełen wybojów i dziur, który przy odrobinie pecha może doprowadzić do tragedii. Steve-O był uzależniony od narkotyków. Jak sam przyznaje aż do Jackass 3D zawsze był pod wpływem jakiejś substancji psychoaktywnej.

Jest to historia skonstruowana niczym rollercoaster. bawi i smuci naprzemiennie. Pokazuje też, że mimo przeciwności można robić to co się kocha i być w tym tak dobrym, że osiąga się sukces. Jest to też opowieść, że nie da się tego zrobić bez zaufanych i dobrych ludzi dookoła siebie. Książka jest słodko gorzką historią idola wielu nastolatków.

Warto dodać, że Steve-O jeszcze przed odwykiem przeszedł na weganizm/wegetarianizm aby nie sprawiać takich cierpień innym jakie sprawiał samemu sobie.

“Steve-O. Profesjonalny idiota” autorstwa Stephena “Steve-O” Glovera jest biografią wydana przez @wydawnictwonowabasn....

Trochę w kółko to samo. Życie SteveO zdaje się być jednym wielkim Dniem Świstaka.

• Samodzielne
  • Mam