Zniszczenia Lublina na skutek bombardowania przez Niemców – 9 IX 1939

Na początku września, lubelski Instytut Pamięci Narodowej zrobił mieszkańcom miłą niespodziankę, rozdając bezpłatnie album „Zniszczenia Lublina na skutek bombardowania przez Niemców – 9 IX 1939”. Ku mojej wielkiej radości, udało mi się uzyskać jeden egzemplarz.
Ludwik Hartwig urodził się 3 sierpnia 1883 w Kijowie. Pracę czeladnika fotograficznego rozpoczął w wieku 13 lat w zakładzie fotograficznym Jakuba Tyraspolskiego. Od 1903 pracował w Moskwie u A.A. Apelta, od 1906 r. do wybuchu rewolucji w Rosji prowadził tam samodzielny zakład fotograficzny. Po przyjeździe do Lublina, w 1919 r. otworzył zakład na ulicy Narutowicza 19, który kilka lat przed wybuchem II wojny światowej przeniósł na Krakowskie Przedmieście 29. W Lublinie Ludwik Hartwig pracował dla lubelskich gazet, współpracował też z Teatrem Miejskim. W 1928 roku brał udział w organizowaniu cechu fotografów. Za wybitne osiągnięcia i działania w obszarze pracy zawodowej, w 1937 roku otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi. Zmarł 10 października 1975 roku w Lublinie.
Album rozpoczyna się od niezwykle ciekawego wstępu, w którym opisano wydarzenia w Lublinie, jakie miały miejsce tuż przed wybuchem wojny i w pierwszych dziewięciu dniach września 1939 roku. Możemy w nim przeczytać o nastrojach lublinian, którzy do samego końca nie wierzyli w wybuch wojny, o kolejnych bombardowaniach Koziego grodu, a także o rosnącym znaczeniu Lublina w kampanii wrześniowej. Co ważne, nie pominięto takich szczegółów jak ilość ofiar danego dnia, nazwisk dowódców czy modeli samolotów, które dokonywały nalotów.

Więcej na moim blogu:http://oczytany.eu/zniszczenia-lublina-na-skutek-bombardowania-przez-niemcow-9-ix-1939/

Dodaj cytat z książki Zniszczenia Lublina na skutek bombardowania przez Niemców – 9 IX 1939