Czerń normalności

Wydawnictwo Emocje
2010-10-10
2010-10-10
psychologia życie wrażliwość

"Czerń normalności" to bardzo wartościowa pozycja. Autor porusza w niej wiele problemów, które w naszym życiu prawdopodobnie były, są lub dopiero się pojawią. Dlatego też myślę, że książka ta nigdy nie straci na aktualności. Ciekawym zabiegiem jest ubranie ich w szereg różnych historii w formie któtkich lub dłuższych opowiadań. Dzięki lekturze czytelnik ma możliwość przeanalizowania wielu ludzkich dramatów, przeciwności losu oraz deficytow, jakie człowiekowi zdarza się niejednokrotnie odczuwać. Skonfontowanie ich że swoimi przeżyciami może mieć charakter nawet terapeutyczny. A oswojenie swoich demonów to przecież punkt wyjścia z traumy. Warto też uzmysłowić sobie, że trudne przeżycia zdarzają się każdemu, ale to każdemu człowiekowi stąpającej po ziemi. Autor przypomina czytelnikowi, że tak właśnie jest. Bohaterami opowiadań są ludzie w różnym wieku, momencie życia, z odmienna wrażliwością i spojrzeniem na świat. Ta różnorodność wzbogaca ujęcie normalności, codziennego funkcjonowania. Czym jednak byłoby życie bez problemów, które zdecydowanie korzystniej nazywać wyzwaniami, a które to w niniejszej książce przybrały barwę czerni?

Jeśli szukasz czegoś łatwego, lekkiego i przyjemnego, lepiej skieruj wzrok na inne półki. To jest książka o życiu. A ono ma to do siebie, że czasem trzeba się nad nim zastanowić. Tak jak i nad zbiorem tych opowiadań. Autor zabiera nas bowiem w podróż po ludzkich przywarach, umyśle i uczuciach. Czy może być coś bardziej skomplikowanego od naszej duszy? Jeśli chcesz pomyśleć o tym, co w tobie gra, teksty zawarte w "Czerni normalności" powinny pomóc ci zrealizować ten plan. Krótkie, aczkolwiek treściwe drabble, takie "w sam raz na ząb", przeplatają się tutaj z dłuższymi opowiadaniami, które pozwalają poznać bliżej problemy bohaterów. Dla mnie osobiście każdy utwór stanowił przerywnik pomiędzy zaganianymi minutami dnia codziennego. Wystarczył jeden z rana, a było o czym myśleć do samego wieczoru. Czego wymagać więcej od książki? Przecież każdy chce, by utkwiła w pamięci:)

Zbiór krótkich i bardzo krótkich opowiadań psychologicznych. Krótka, ale bardzo treściwa forma, dzięki której można zajrzeć do tej książki nawet na kilka minut przy porannej kawie, aby przez resztę dnia móc powracać do rodzących się w głowie refleksji. Zachęca do innego spojrzenia na swoje życie, ale bez natarczywego wymuszania skrajnych emocji. Polecam.

Zachęcam do przeczytania. Teksty zmuszają do zastanowienia się nad ludzką psychiką, nad tym, co przynosi nam los i czy zawsze to, czego pragniemy, jest dla nas dobre.
"Czerń normalności" jest lekturą nietuzinkową.

"Czerń normalności" jest lekturą nietuzinkową.

Antoni Grycuk Czerń normalności Zobacz więcej