Bubu uczy się mówić. A kuku!"

Okładka książki Bubu uczy się mówić. A kuku!" praca zbiorowa
Okładka książki Bubu uczy się mówić. A kuku!"
praca zbiorowa Wydawnictwo: Greg literatura dziecięca
44 str. 44 min.
literatura dziecięca
Greg
2020-01-01
2020-01-01
44 min.

Okładka książki Mały chłopiec. Łódka Jurka Émilie Beaumont, Nathalie Bélineau, Alexis Nesme
Mały chłopiec.... Émilie Beaumont, Na...
Okładka książki Fale Ashling Lindsay, Clare Helen Welsh
Fale Ashling Lindsay, Cl...
Okładka książki Więcej! Tracey Corderoy, Tim Warnes
Więcej! Tracey Corderoy, Ti...

Mój synek lubi Bubu, mnie on trochę mniej przypadł do gustu - no ale to nie mnie się ma podobać, cóż.
Młody chętnie przegląda, przewraca, powtarza a nawet tańczy. Dla mnie największy minus właśnie za wydanie tej książeczki, ma miękkie strony (niby grube),przy przewracaniu zamyka się i trudno z nią pracować. Mój Łobuz chętnie sam przegląda różne książeczki, a ta go po prostu złości bo się zamyka (no cóż nawet mi jest trudno ją przeglądać).
Jednak jeśli chodzi o zabawy i treść to jedna z ulubionych pozycji Młodego :)

Polecam. Czytam córeczce od kilku miesięcy i jeszcze się jej nie znudziła. Na widok drzwi na stronie w książce puka :) i cieszy się na widok Bubu.

Autorką serii jest lekarz oraz neurologopeda Anna Małgorzata Buszkiewicz. Bubu to kilkuletni chłopiec, który zaprasza nas do swojego świata. Poznajemy rodzinę Bubu, uczymy się liczyć, poznajemy części ciała oraz pomieszczenia w domu. Dodatkowo w książeczce mamy ćwiczenia narządów artykulacyjnych, zabawy z wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi, a największym jej plusem są wskazówki samej autorki , dla nas- rodziców, jak mamy pracować na danym materiale.
W książeczce znajdziemy piękne i oryginalne ilustracje, które przykuwają uwagę dziecka. Kartki są usztywniane, jednak myślę że zgrabne rączki(przynajmniej mojego) dziecka, byłyby w stanie je przedrzeć. Książeczka jest dość obszerna, ponieważ ma 44 strony aktywnej zabawy. Pozwala nam to podzielić materiał na kilka dni. Na pewno nie jest to książka na przysłowiowe jedno przeglądniecie. Myślę że jest to inwestycja na długie miesiące, lub nawet lata nauki naszego dziecka. Patrząc na cenę, w stosunku do zawartości jaką dostajemy, uważam że jest adekwatna lub nawet zbyt mała, dlatego z całego serca polecam pozycję Bubu uczy się mówić.

Lektura adresowana jest do dzieci już od 6. miesiąca do 3. roku życia, czyli tych najmłodszych, które właśnie uczą się mówić lub doskonalą wymowę. Jej autorką jest Anna Małgorzata Buszkiewicz, która ukończyła studia medyczne z zakresu Zdrowia Publicznego, Logopedii oraz Neurologopedii i prowadzi obecnie prywatną praktykę Stymulacji Rozwoju Dziecka "Klinika Języka". Sięgając po tę publikację możemy więc liczyć na w pełni fachowe wsparcie rozwoju aparatu mowy naszego maluszka :)

Tytułowym bohaterem książki jest mały chłopiec o imieniu Bubu, który zaprasza dzieci do swojego świata opowiadając im o sobie, swojej rodzinie i codziennym życiu. Zaznajamianie z małym czytelnikiem rozpoczyna od popularnej zabawy A kuku, którą dzieci tak lubią. To zdecydowanie zachęca maluchy do odkrywania tego co znajduje się w dalszej części książki. A tam z kolei jest wesoło, kolorowo i czeka na nas mnóstwo wspaniałej zabawy. Na jednej rozkładówce znajduje się najczęściej jedna zilustrowana scenka pokazująca głównie Bubu wykonującego jakieś czynności. Zazwyczaj jest na niej też króciutka rymowanka, kilka wyrazów dźwiękonaśladowczych i cenne wskazówki dla rodziców. Każda strona jest usztywniona co gwarantuje trwałość i wytrzymałość całej publikacji przez długi czas.

Autorka wyjaśnia rodzicom jak korzystać z lektury i na każdej rozkładówce podpowiada jak wykorzystać przygotowany przez nią materiał do tego aby nauka mowy była przyjemna i owocna. Całość czytamy maluchowi ogólnie bardzo powoli, akcentując poszczególne wyrazy i starając się wcielić w rolę bohatera. Dla ułatwienia tekst nadrukowano czcionką w różnych rozmiarach i kolorach. To co jest w kolorze warto też kilkakrotnie powtórzyć i dodatkowo pokazać dziecku na ilustracji.

Historia układa się w spójną całość. Z młodszymi dziećmi nie będziemy jednak raczej w stanie przeczytać jej za jednym podejściem, nie o to też chodzi. Tak naprawdę każda zaprezentowana scenka ma za zadanie wprowadzić kolejne nowe wyrazy dźwiękonaśladowcze do słownika naszych dzieci. Te właśnie warto maluszkowi powtarzać kilkakrotnie, a gdy sam zacznie już mówić zachęcać go również do takiej aktywności.

Bardzo spodobał mi się pomysł na książkę. Maluchy mają dzięki niej okazję w ciekawy sposób odkrywać świat, uczyć pierwszych słówek, ćwiczyć wymowę oraz łączyć dźwięk z czynnością, która go wyzwala lub dla której jest charakterystyczny. Czynności te zaprezentowane są bowiem na ilustracjach. Rodzic czytający książkę może je również z powodzeniem demonstrować co z pewnością ogromnie spodoba się maluchowi, ułatwi naukę i zachęci do naśladowania.

Opowiadając o tej książce nie sposób nie wspomnieć o fantastycznych współczesnych ilustracjach. Ich autorką jest Magdalena Łozińska. Artystka wykonała naprawdę dobrą robotę tworząc swoje małe arcydzieła. Jej ilustracje są proste, ciepłe i oryginalne. Naprawdę bardzo przyjemnie się na nie patrzy.

Lektura zdobyła w stu procentach moje uznanie. Nie jest to zwyczajna książka, którą przeczytamy i odłożymy na półkę. Do tej publikacji powraca się wielokrotnie. Można ją oglądać i czytać, można bawić się nią wykorzystując wyrazy dźwiękonaśladowcze i wpływać na rozwój swojego maluszka. Bardzo podoba mi się to połączenie i jak najbardziej polecam ją każdemu rodzicowi, który poszukuje fachowego wsparcia, mądrej i atrakcyjnej wizualnie książki logopedycznej umożliwiającej pracę z dzieckiem w domu.

• Wrócić
  • Książki Igusi i Adusi
  • 2021 dzieci
  • ❤ Bartuś ❤
  • Logopedyczne
  • Pierwsze książeczki mojego synka
  • Kupione 2022

Dodaj cytat z książki Bubu uczy się mówić. A kuku!"