Niemy Niemen. Dalsze losy prawdziwych bohaterów Nad Niemnem.

Okładka książki Niemy Niemen. Dalsze losy prawdziwych bohaterów Nad Niemnem. Robert Pawłowski
Okładka książki Niemy Niemen. Dalsze losy prawdziwych bohaterów Nad Niemnem.
Robert Pawłowski Wydawnictwo: PCPapier reportaż
reportaż
Niemy Niemen - Dalsze losy prawdziwych bohaterów Nad Nemnem
PCPapier
2019-11-11
2019-11-11
Nad Niemnem Bohatyrowicze

Kolejna książka Roberta Pawłowskiego , będąca kontynuacją ,, Nad Niemnem’’ Orzeszkowej.

Równie piękna pozycja jak tego samego autora ,,Płynąc po dnie Niemna’’.
Pisarz przedstawia w swojej książce pozagrobowy wywiad z Elizą Orzeszkową, a także rozmowę
z głównymi aktorami filmu, odtwarzającymi rolę powieściowych bohaterów:
Adamem Marjańskim - Janem Bohatyrowiczem, Iwoną Katarzyną Pawlak - Justyną Orzelską i innymi.
Ustalił też ,że Orzeszkowa pisała powieść mieszkając w tym samym szlacheckim dworku, w którym toczyła się akcja ,,Nad Niemnem’’.
Justyna Orzelska i Jan Bohatyrowicz, Andrzej i Benedykt Korczyńscy, Emilia istnieli naprawdę .
Tym samym udowadnia, że powieść nie jest fikcją literacką ale dokładnym odwzorowaniem losów nadniemeńskich polskich rodzin .
Mezalians między Justyną a Janem, w rzeczywistości miał miejsce, a protoplastami byli Stanisława Kamieńska oraz Klemens Strzałkowski.
Przedstawia ich dalsze tragiczne losy po wkroczeniu bolszewików na Litwę i Białoruś.

Opisuje też dzisiejszy stan dworu Korczyńskich, z którego pozostały ruiny, podobnie jak z polskich wsi i zaścianków.
Niemen, który za polskich czasów tętnił życiem, dzisiaj jest martwą rzeką, stąd tytuł ,, Niemy Niemen’’.

Dodatkowym rarytasem są kadry z filmu , zdjęcia miejsc przedstawionych w powieści oraz samego Niemna. Przepiękna fotograficzna pamiątka z wyprawy autora wraz z ekipą na tereny, gdzie mieszkała Orzeszkowa. Pełna melancholii podróż i odwiedzenie czułych sercu miejsc jak np. prawdziwa mogiła Jana i Cecylii. Robert Pawłowski sam się nawet nad nią pochylił. To był bardzo wzruszający moment.

Polecam, zakochanym w ,,Nad Niemnem’’. Cudowna książka.
Podziwiam , ile pracy w nią włożył autor.

Równie piękna pozycja jak tego samego autora ,,Płynąc po dnie Niemna’’.
z głównymi aktorami filmu, odtwarzającymi rolę powieściowych bohaterów:
Adamem Marjańskim - Janem Bohatyrowiczem,...

Kiedyś bardzo lubiłam powieść "Nad Niemnem", wracałam do niej czasem. Potem obejrzałam film, który trochę rozminął się z moimi wyobrażeniami, zwłaszcza dotyczącymi bohaterów. Odtwórcy ról Justyny i Jana wydali mi się dość sztuczni, a Bohatyrowicze przypominały skansen.
Może Marta Lipińska i Janusz Zakrzeński najbardziej pasowali do mojej wizji Emilii i Benedykta.
Sięgnęłam więc do książki Pawłowskiego, by odnaleźć klimat prozy Orzeszkowej. I tu niestety rozczarowanie. Autor apoteozuje Kresy, gloryfikując zamieszkującą ją szlachtę i polskich mieszkańców. Pisze o "kwiecie polskiego patriotyzmu" z patosem i emfazą, przeciwstawiając im wrednych, pijanych i zdradliwych białorusińskich chłopów i w ogóle Rosjan. Widać, że autor nie może pogodzić się z utratą tych ziem przez Polskę, bo wciąż do tego wraca. Podobnie też Orzeszkową i jej powieść stawia na piedestale polskiej literatury, nieustannie podkreślając jej ogromne zasługi dla kształtowania wrażliwości patriotycznej kolejnych pokoleń czytelników.
Może i tak było, a czy jest, sam autor w to wątpi i ubolewa nad brakiem "Nad Niemnem" w lekturach szkolnych.
Przeszkadzał mi ten wzniosły ton, mimo w sumie ciekawych informacji o dalszych losach prawdziwych bohaterów powieści, jednak wracanie wciąż do do tych samych kwestii, powtarzanie tego, co było wcześniej, staje się nużące.
Znalazły się w książce wywiady z aktorami grającymi w filmie i wywiad "zza grobu" z Elizą Orzeszkową! Wszystko w tej samej "bogoojczyźnianej" tonacji.
Szkoda, liczyłam na bardziej rzetelne opracowanie, bez nieustannego odwoływania się do naszej dumy narodowej.
Daję dodatkową gwiazdkę za szatę graficzną i zdjęcia.
Jeszcze sprostowanie: żona Bolesława Kirło to Kirłowa, nie Kiryłowa, ten błąd pojawia się w książce trzykrotnie.

Sięgnęłam...

CUDO! Jestem nieobiektywna na MAXA, ale kocham książkę i film " Nad Niemnem "! , więc kontynuacja tematu też mnie fascynuje! Korczyńscy, Bohatyrowicze żyli na prawdę! Pani Eliza Orzeszkowa wzorowała się na znanych sobie z okolicy ludziach. Dużo faktów historycznych z życia pierwowzorów postaci, zdjęcia i wspomnienia z planu filmowego, spotkania z młodzieżą z Kresów. Cudowny klimat! Dla fanów "Nad Niemnem" ta pozycja jest obowiązkowa. Dla zadeklarowanych wrogów też! Zobaczcie jacy byli ludzie, którzy posłużyli za wzór Pani Elizie! Ciekawostki z produkcji filmu też nie są nudne. Może dacie szansę Pani Elizie? A sławne opisy przyrody w "Nad Niemnem", jako argument na nudną i przydługą książkę? Mam radę: czytając przymknijcie oczy i wyobraźcie sobie, że sami idziecie na spacer nad Niemen, jak Justyna lub Janek :) Polecam GORĄCO🔥 ❤ Sama posiadam własny egzemplarz! Rewelacja

Jestem zachwycona. Dziękuję autorowi z całego serca, że zabrał mnie do Bohatyrowicz, do Korczyna, do wspaniałych bohaterów Orzeszkowej i ich pierwowzorów. Bardzo cenna i ważna książka dla wielbicieli kultury kresowej. Przepięknie wydana, z przepięknymi ilustracjami i zdjęciami. Polecam!

• Filmowe
  • Reportaż

Dodaj cytat z książki Niemy Niemen. Dalsze losy prawdziwych bohaterów Nad Niemnem.