Ewolucja w świetle wiary. Perspektywa tomistyczna

Okładka książki Ewolucja w świetle wiary. Perspektywa tomistyczna Nicanor Pier Giorgio Austriaco OP, John Baptist Ku OP, James Brent OP, Thomas Davenport OP
Okładka książki Ewolucja w świetle wiary. Perspektywa tomistyczna
Nicanor Pier Giorgio Austriaco OPJohn Baptist Ku OP Wydawnictwo: W drodze religia
religia
W drodze
2019-01-01
2019-01-01

Serdecznie polecam wszystkim tym których nurtuje tematyka relacji nauka-religia. Chociaż książkę rekomenduję, to jednak muszę powiedzieć, że jest to taki "basic" dający podstawę do dalszego zgłębiania tego tematu. Ciekawa perspektywa autorów oparta zarówno o wiedzę stricte naukową jak i o myśl Św. Tomasza z Akwinu (i nie tylko bo pojawiają się również nawiązania do innych ojców i doktorów Kościoła gł. do Św. Augustyna od którego myśli Akwinata wychodzi w kwestii stworzenia świata). To nawiązywanie autorów do tradycji intelektualnych Kościoła jest niewątpliwym atutem tej pracy. Całość jest napisana dość przystępnie, jednak niewyczerpująco (co by nie mówić temat jest mimo wszystko trudny i obszerny) stąd też obowiązkowe jest mające trochę polemiczny a trochę uzupełniający charakter posłowie o. Tabaczka, który doprecyzował w paru miejscach autorów.

Popularnonaukowa publikacja, skupiająca się na wyjaśnieniu kompatybilności teorii ewolucji i chrześcijaństwa. Dzieli się na krótkie podrozdziały - pierwsze z nich wyjaśniają komplementarność rozumu i wiary, kolejne mówią o opatrzności i wolności i dopiero na końcu mamy do czynienia z kwestią stworzenia przez ewolucję. Podział ten jest bardzo dobry, gdyż początkowe rozdziały służą jako wprowadzenie do tematyki, są też bardzo klarowne i nie przytłaczają czytelnika.

Ogólnie książka jest całkiem lekka, co jednocześnie jest jej minusem. Wydaje się być stosunkowo "przykrótka", w jakiś sposób jedynie "podstawowa", co zresztą stara się uzupełnić w ciekawym i dość długim posłowiu Michał Tabaczek OP. Jednak mimo wszystko największą jej zaletą jest jednak klarowność. Może też stanowić dobre wprowadzenie do tematu lub pewnego rodzaju podsumowanie zdobytej wiedzy. Mi chyba najbardziej do gustu przypadły pierwsze, raczej filozoficzne i katechetyczne rozdziały o wierze i rozumie, które przypominają, że rozum to także mądrość.

Kupiłem, przeczytałem. Na wstępie zaznaczę, że jestem praktykującym katolikiem. Generalnie nie mam problemów ze swoją wiarą, a książkę nabyłem nie po to, by utwierdzać się w swoich przekonaniach (te pozostają niezachwiane),a po to by umieć rozmawiać ze sceptykami z grona agnostyków, czy ateistów nawet.

Przez 1/3 książki przyszło mi brnąć przez dość siermiężną lekturę, najeżoną wieloma terminami ze świata nauki. Przyznam, że nierzadko odkładałem książkę i szybko wrzucałem jakiś nieznany mi zwrot do "wujka Google", aby poznać definicję i lepiej zrozumieć co autor miał na myśli.

Książka nie jest dla każdego - należy przyznać to szczerze. To nie jest prosta lektura i to bynajmniej nie ze względu na poruszaną w niej tematykę, a przez wzgląd na wspomniany powyżej model jej tworzenia. Czworo autorów, to dominikanie, z których każdy jest związany ściśle ze światem nauki. I tak mamy tu biologa, filozofa, a nawet fizyka i wreszcie kogoś bliższego tematom biblijnym - teologa.

Cała czwórka na łamach kolejnych kart książki, stara się utwierdzić czytelnika w przekonaniu, że Bóg istnieje, a ewolucja to Jego sprawka. Dla mnie - jako osoby wierzącej -nie jest to nic nadzwyczajnego. Zawsze byłem tego samego zdania. Od najmłodszych lat, jako katolik uczony byłem, że nie należy traktować biblijnego sposobu przedstawienia stworzenia świata, nazbyt dosłownie. Autorzy w swych przemyśleniach, próbują uwiarygodnić tezę, że Bóg może stać dosłownie za wszystkim, co z racji Jego boskości i wspaniałości jest nie jakoby wręcz naturalne, problem w tym, że czynią to dość nieporadnie i nawet ja - osoba wierząca - po lekturze książki zaczynam stawiać sobie pytania, których nie miałem wcześniej.

Mamy tu częste odwołania do twórczości Arystotelesa i św. Tomasza z Akwinu. Mamy przedstawiony sposób zmiany podejścia Kościoła Katolickiego na przestrzeni wieków, wraz z rozwojem nauki.

Generalny wydźwięk książki jest taki, że nauka nie wyklucza wiary, a wiara nie stoi w sprzeczności z nauką. Wcale nie musimy stawać przed wyborem, że albo jedno, albo drugie. Tę zasadę wyznawałem już zanim książka trafiła w moje ręce. Znane jest mi wiele postaci ze świata nauki, bardzo znanych, które jednocześnie są wierzące i potrafią odpowiednio to argumentować. Niestety, w moim odczuciu nie czynią tego, a przynajmniej nie do końca - autorzy omawianej książki.

W żadnym momencie nie natrafiłem na próbę wyjaśnienia, co stoi za przyczyną przedstawienia w Biblii, dwóch nieco odmiennych wizji sposobów stworzenia świata. Ten najbardziej znany - sześciodniowy (siódmego Bóg odpoczywał),gryzie się z milionami/miliardami lat ewolucji. Zaraz po nim w Biblii natrafiamy na drugi opis tego samego zjawiska, do którego odwołują się już autorzy tej publikacji i z którym ich tezy stają się bardziej prawdopodobne.

W żadnym momencie jednak nikt i nic nie tłumaczy takiego podejścia KK, a ja na takie właśnie tłumaczenie czekałem, by umieć rozmawiać z ludźmi, którzy u chrześcijan wyśmiewają wręcz podejście do momentu stworzenia. W książce nie otrzymałem więc tego, na co tak naprawdę najbardziej czekałem. Autorzy perorują wielokrotnie wokół różnych tematów, ale czynią to nie jakoby na okrętkę. Nie tego oczekiwałem i towarzyszy mi lekkie uczucie niedosytu i zawodu.

Owszem, książka stanowi dobry przyczynek do rozważań i w tym elemencie jest dobra. Przypomniałem sobie też sporo z Arystotelesa czy św. Tomasza, jednak sam tytuł wydawał mi się gwarantem publikacji, w której otrzymamy pewne odpowiedzi. Niestety ja na nie nie natrafiłem, a więcej odpowiedzi na poruszane w niej tematy, znalazłem w papieskich encyklikach. Warto zapoznać się ze stawianymi w książce tezami, w formie pewnego rodzaju ciekawostki, jednak zawiodą się Ci, którzy poszukują pewnych odpowiedzi.

Przez 1/3 książki przyszło mi brnąć przez dość siermiężną lekturę,...

• Chcę kupić
  • Filozofia/Metafizyka/Teologia
  • Ty małpo!
  • Filozofia, Psychologia, Nauka, Religia, Humanistyka
  • Nieprzeczytane (Posiadane)

Nicanor Pier Giorgio Austriaco OP Ewolucja w świetle wiary. Perspektywa tomistyczna Zobacz więcej