Dinopedia. Najlepsza encyklopedia dinozaurów

Okładka książki Dinopedia. Najlepsza encyklopedia dinozaurów Don Lessem
Okładka książki Dinopedia. Najlepsza encyklopedia dinozaurów
Don Lessem Wydawnictwo: National Geographic Society popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
The Ultimate Dinopedia. The most Complete Dinozaus Reference Ever
National Geographic Society
2011-01-01
2011-01-01
Paweł Kozłowski
dinozaur dinozaury dinopedia nela

Książka naprawdę świetna, zaktualizowane wizerunki wielu rodzajów, w tym Utahraptora, jednak z tym wiąże się pewien problem. Co prawda wizerunek tego rodzaju został zaktualizowany w jego opisie jednak Utahraptor pojawia się też na obrazku przy opisie Gastonii i tam widnieje jego wizerunek z roku 2016 poza tym w opisie Anzu pojawia się wizerunek T-rexa z piórami czyli tak jak powinno być jednak w opisie T-rexa pojawia się jego starfy wizerunek co jest prawdopodobnie błędem drukujących książkę w języku polskim, ponieważ w wersji anglojęzycznej T-rex w wizerunku przy swoim opise jest również opierziony. Ogólnie jednak polecam książkę dla każdego pasjonata dinosaurów.

Podtytuł Najlepsza encyklopedia dinozaurów to raczej troszkę na wyrost :) Książka najbardziej przypadnie do gustu młodszym czytelnikom. Składa się z kilku części. Na początku mamy ogólne wprowadzenie w świat dinozaurów czyli krótkie odpowiedzi na pytania gdzie i kiedy żyły, czym się żywiły, jak się rozmnażały itp. Następnie przechodzimy do opisów poszczególnych dinozaurów. Mamy tu podział na dinozaury ptasiomiedniczne i gadziomiedniczne. Przy każdym zwierzęciu jest ilustracja oraz podstawowe fakty i różne ciekawostki dotyczące danego rodzaju. Na końcu mamy encyklopedyczny spis dinozaurów z informacjami kiedy żyły, gdzie znaleziono szczątki, jakie to były części zwierzęcia, do jakiej grupy należały i jakie miały rozmiary. Tak jak na początku napisałem dla kogoś kto już "siedzi w temacie" ta książka to tylko ciekawostka, ale dla początkujących fanów dinozaurów jak najbardziej polecam.

Największym marzeniem mojego dzieciństwa było zostanie archeologiem, co oczywiście należało wiązać z dinozaurami, zamiłowaniem do świata tak obcego a przecież zlokalizowanego na ziemi na długo przed pojawieniem się człowieka. Jakimś sposobem archeolog ze świata moich wyobrażeń był jak Indiana Jones, przeżywał nieustannie przygody na różnych krańcach świata, dokonując przełomowych odkryć wręcz taśmowo. Po dniu pełnym przeżyć zaś popijał schłodzonego drinka w hotelowym lobby rozkoszując się chwałą i blaskiem naukowych rewelacji. Kolejnym szturmem na bramy wyobraźni był wyreżyserowany przez Spielberga Jurassic Park. Marzyłem wówczas o odwiedzeniu takiej wyspy o ile oczywiście zmalałoby ryzyko bycia zjedzonym. Nie zauważyłem przy tym nawet, że Park Jurajski był zamieszkiwany przez Tyranozaura, który to pojawił się w okresie późnej kredy (dla wtajemniczonych małostkowych). I choć dorastanie weryfikuje romantyczne wizje okresu dziecięcego, nie pozbawia jednak sentymentu do wspomnień z tym czasem związanych. Owocem tego sentymentu jest właśnie lektura Dinopedii.

Książka została wydana w atrakcyjnej szacie graficznej, zwięzła w formie, zawiera tylko najbardziej ogólne informacje. Przystępując do lektury nie wiedziałem, że skierowana jest do najmłodszych odbiorców i stąd wziął się mój lekki zawód. Jestem jednak przekonany, że ma potencjał by rozbudzić wyobraźnię tak dzieci jak i młodzieży oraz zarazić pasją kolejne pokolenie domorosłych odkrywców. Warto podkreślić, że w książce obala się wiele naukowych mitów prezentując również zwięźle najnowsze odkrycia oraz zaznaczając jak duża jest skala tego czego odkryć się dotychczas nie udało.

Nasza najlepsza encyklopedia o dinozaurach!

Zapraszam na pełną recenzję:

Nasza najlepsza encyklopedia o dinozaurach!

Zapraszam na pełną recenzję:

Obowiązkowa dla każdego miłośnika dinozaurów. Napisana językiem przystępnym dla dzieci. Są tu wszystkie dinki. Piękne ilustracje. Polecam

Tyranozaur, diplodok, pterodaktyl i stegozaur. Mniej więcej na tych przykładach kończy się moja znajomość dinozaurów. Moje dziecko nie jest ogromnym fanem, jednak mimo tego zna z 5 razy tyle nazw.
Jeśli również macie w domu małego Rossa Gellera (postać z serialu "Przyjaciele". Kto nie zna, ten trąba) to ta książka jest mu niezbędna. Zacznę od tego, że opisuje ponad 600 dinozaurów, w tym nowo odkryte.
Przy tak wielkiej ilości opisanych stworów, ważna jest systematyka i pomysł. Autorzy wybrnęli bardzo dobrze. Najpierw szczegółowo, z dużymi i realistycznymi ilustracjami opisali najbardziej popularne i najciekawsze. Na końcu zaś umieścili potężne tabele z pozostałymi gatunkami.
Zarówno opisy jak i tabele są skrupulatne, ale nie nudne. Są osobne ramki na ciekawostki. I wszystko jest usystematyzowane. Dla mnie najciekawsze jest pole "gdzie mieszkały dinozaury". Dla mojego dziecka - porównanie wielkości (o ile większe/mniejsze od człowieka były).
Poza samymi opisami, są też informacje ogólne - o tym jak polowały, jak wyglądały lęgi, obrona czy jak migrowały. To prawdziwe kompendium wiedzy.
Możecie już kojarzyć ten tytuł z przed lat. Teraz mamy do czynienia z drugim wydaniem. Zaktualizowanym i poszerzonym.

Dinopedia. Najlepsza encyklopedia dinozaurów jest zdecydowanie najlepsza nie tylko ze względu na ilość informacji, ale przede wszystkim formę ich podania. To piękna i kształcąca podróż w czasie, która zrobiła na moich dzieciach duże wrażenie. Moi synowie zdecydowanie polecają Dinopedię, więc ja też. Z fachowcami dyskutować nie będę ;)

Więcej na https://wrolimamy.pl/recenzja/dinopedia-najlepsza-encyklopedia-dinozaurow/

Więcej na...

Od dziecka wszelkie encyklopedie oraz książki popularnonaukowe fascynowały mnie równie mocno, jak filmy przyrodnicze. Nie wiem, czy dlatego, że jestem kobietą do dinozaurów mnie wtedy zdecydowanie nie ciągnęło. Dziś chcąc zachęcić swojego bratanka do sięgnięcia po dające wiedzę pozycje wybrałam pozycję właśnie z nimi. Pomyślałam, że dla chłopca będzie to idealny początek przygody z literaturą popularnonaukową. Stąd też ta recenzja będzie nie tylko moja, ale również Antosia!

Zastanawialiście się kiedykolwiek ile gatunków dinozaurów faktycznie żyło miliony lat temu? Jakich były rozmiarów? Czy faktycznie wyobrażenie sobie tych gadów jako ogromne kilku, a czasami kilkunastopiętrowych bloków to dobra taktyka? Od dziecka wiedziałam, że dzielimy je na roślinożerne oraz mięsożerne, a także że są ptasio- i gadziomiedniczne. Jednak nigdy nie wpadłabym na pomysł, że niektóre z nich mogą być naprawdę małe, a inne delikatnie mówiąc ogromne. "Dinopedia" dała mi oraz mojemu bratankowi poznać wiele gatunków prehistorycznych gadów, o których nawet ja nie słyszałam, a co dopiero kilkuletni Antek!

Zawarte w tej encyklopedii obrazki i informacje były interesujące dla nas obojga. Ja powiększyłam dotychczasową wiedzę, natomiast bratanek zaczął zbierać swoje pierwsze informacje na temat jednych ze swoich ulubionych istotek znanych do tej pory w formie zabawek. Zafascynowany był między innymi nazwami gatunków, których nie umiał wypowiedzieć, ale stwierdził, że się nauczy. No cóż, niektóre nazwy i dla mnie nie były łatwe, więc nie wymagajmy od kilkuletniego dziecka czegoś czego sami nie potrafimy. Kto z nas nie kojarzy pterodaktyla, tyranozaura rexa czy triceratopsa? A komu cokolwiek mówi nazwa eotrachodon, kosmoceratops czy anzu? Ja nie znałam i nie kojarzyłam żadnego z tej trójki i wielu, wielu innych. Dobrze jednak poznać istoty, których nie było dane nam zobaczyć (w sumie to chyba dobrze - przynajmniej jeśli chodzi o drapieżniki).

Razem z Antkiem doszliśmy do jednego wniosku - encyklopedia jest przepięknie wydana i zawiera naprawdę dużą dawkę wiedzy, której przyswojenie zajmie dziecku trochę czasu. Ilustracje powodują, że dziecko bardzo chętnie zagląda w karty tej pozycji, a mało tego jest to dla niego niezwykle ekscytujące. Myślę, że jest to idealna pozycja dla chłopców (a może i dziewczynek?),których interesuje świat prehistorii oraz gadów żyjących kilkanaście, kilkadziesiąt, a nawet kilkaset milionów lat temu. Dla nas obojga była to niezwykła podróż w przeszłość.

Moim zdaniem jedna z najfajniejszych książek o dinozaurach dla dzieci! Dużo ciekawych, nieprzytłaczających informacji, bardzo ładnie i szczegółowo wykonane ilustracje oraz ogólna szata graficzna książki jest wykonana super - jest kolorowa, ale wizualnie bardzo ładna dla oka! Oprócz opisanych gatunków książka też zawiera spis wszystkich pozostałych gatunków, więc może być idealnym źródłem do samodzielnego szukania informacji o innych dinozaurach. :)

• Chcę przeczytać - Książki i ebooki
  • Posiadam - Książki popularnonaukowe
  • 🦖DINOZAURY🦖
  • Dinozaury

Dodaj cytat z książki Dinopedia. Najlepsza encyklopedia dinozaurów