Made In Sweden. 60 słów, które stworzyły naród

Okładka książki Made In Sweden. 60 słów, które stworzyły naród Elisabeth Åsbrink
Okładka książki Made In Sweden. 60 słów, które stworzyły naród
2019-05-15
Natalia Kołaczek
reportaż Szwecja

I cóż, że ze Szwecji

Przegląd mniej lub bardziej ciekawych wydarzeń historycznych w kluczu najważniejsyzch nie tyle może słów co zdań jak np Szwecja dla Szwedów.

Sięgając po tę pozycję należy mieć na uwadze to, że jest ona przepełniona historią, datami, wypunktowanym słowami obcego pochodzenia, które zostały zasymilowane do języka szwedzkiego. Jest to z pewnością ciekawa pozycja dla zagorzałych miłośników Szwecji, ale niestety nużąca dla zwykłego laika.

Nie porywa. Fragmentami miałem wrażenie, że czytam podręcznik historii. Daty, fakty, mało ciekawa narracja. Na szczęście są znacznie lepiej napisane opowieści o Szwecji i Szwedach.

Super książka dla wszystkich, którzy interesują się Skandynawią. Bardzo dobrze napisana, bez zamulania. Nawet kwestie historii i polityki mnie nie znużyły, a to jest coś!

Mocno zmieniła obraz Szwecji w mojej głowie, miałem go za bardzo wyidealizowany, okazuje się że każde społeczeństwo ma coś za swoimi uszami i nie ma czegoś takiego jak cechy 'narodowe' które prowadzą do bogactwa danego kraju - zawsze jest jakieś dziadostwo do którego ludzie się dopuszczają żeby do niego się dostać. Fajnie opisana historia, jakie wydarzenia doprowadziły do tego jak dzisiaj wygląda szwedzka kultura. Do tego kilka fajnych historyjek m.in o Kampradzie i Lingren - też bardziej skupiających się podejściu człowieka bardziej niż na jego osiągnięciach czy tzw. sukcesach. Po tej książce uważam że osoby które mają inne pochodzenie, a mieszkają od małego w danym kraju, najlepiej opisują jego rzeczywistość, ponieważ ciągle muszą się zderzać z kulturą jako osoby trochę 'obce', a jednocześnie są w niej zanurzone.

Wciągająca, przystępna i niesamowicie informatywna. Operuje na często znanych szwedzkich stereotypach czy skojarzeniach, wyjaśnia i pokazuje, jak wpłynęły na naród - i pozytywnie, i negatywnie. Przeczytamy tu nie tylko i słynnej fice czy klopsikach, ale też o nacjonalizmie Ingvara Kamprada, udziale Astrid Lindgren w walce o prawa dzieci i zwierzą czy roli, jaką Szwecja odegrała podczas II wojny światowej. Z dziecięcą ciekawością czytałam aż do (ostatniego? przedostatniego?) rozdziału o #MeToo, gdzie podejście autorki nieco mnie zasmuciło i zbyło tropu - jednak wychodzi ona pod koniec na prostą i kwituje cały ruch świeżą skandynawską perspektywą. Åsbrink zdecydowanie nie zmarnowała mojego czasu, po lekturze czuję, jakby ktoś otworzył mi jakieś nowe okno w umyśle. Na pewno jeszcze wrócę, żeby lepiej przyswoić sobie niektóre opisywane zjawiska.

Ciekawa książka, która pozwala poznać historię i naród Szwecji.

Ciekawa książka, która pozwala poznać historię i naród Szwecji.

Pierwsza książka o Szwecji, którą miałam okazje przeczytać. Interesująca, dobra, wciągająca + 57 innych słów.

Ciekawe podejście do próby określenia co na przestrzeni historii kształtuje naród. W tym przypadku Elisabeth Asbrink podjęła się tego wyzwania w odniesieniu do Szwedów. Niektóre hasła były dla mnie bardzo interesujące i dobrze się kojarzące z faktami, bądź bohaterami, których znam lub wyjątkowo cenię - tak było z Astrid Lindgren, Olofem Palme, duetem Sjowall-Wahloo, czy też Januszem Korczakiem i Maciejem Zarembą-Bielawskim. Odkrywcze, świeże i dające do myślenia.

"Made in Sweden" Jest to druga książka dotycząca Szwecji, po jaką miałem okazję sięgnąć (pierwsza była książka Natalii Kołaczek pt. "I cóż, że o Szwecji"). Elisabeth Åsbrink przedstawia tutaj najważniejsze słowa, zwrotu i zdania, które ukształtowały współczesne społeczeństwo tego skandynawskiego kraju i są jego odbiciem. Przedstawia również najważniejsze osoby ze świata kultury, polityki i nauki, którzy wywarli wpływ na Szwedów i zapisali się na kartach historii.

Z całej tej książki wyłania się złożony obraz współczesnego społeczeństwa szwedzkiego, w którym z jednej strony troszczy się o innych i odpowiada za to, by nikt nie czuł się pomijany i odczuwał dobrostan, zaś z drugiej równość ta jest pozorna i zdarzają się osoby których problemy są niedostrzegane. Szwecja jest tu też przedstawiana jako kraj pełen wewnętrznych sprzeczności i kontrastów, który jednocześnie jest spokojny i żywiołowy. Kraj w której najważniejszym wartościami są równość i egalitaryzm, a jednocześnie ludzie czują się samotni i pragną być usłyszani. Ten skandynawski kraj, podąża za Zachodem i jednocześnie sam dyktuje światu kierunki działania oraz wyznacza trendy w wielu dziedzinach życia.

Książka ta napisana jest przystępnym językiem, a także zawiera bardzo wiele ciekawych informacji dotyczących Szwecji i wzbogaca wiedzę o tym kraju. Jednakże w niektórych momentach nie podobała mi się narracja Åsbrink. Szkoda też, że autorka nie pokusiła o rozbudowanie niektórych rozdziałów, bo miałem wrażenie, jakby część z nich zbyt szybko się kończyła. Miałem też wrażenie jakby pewne kwestie wydały się nieporuszone, a inne zbędne. Mimo tych wad uważam, ze jest to w miarę przyzwoita książka i warto po nią sięgnąć.

• Skandynawia

Dodaj cytat z książki Made In Sweden. 60 słów, które stworzyły naród