Drogi krzyżowe

Petrus
2017-01-01
2017-01-01
9788377202876

Mamy tu pięć serii rozważań nad kolejnymi stacjami drogi krzyżowej. Rozważania powstały zapewne jako materiał autora do odprawiania faktycznych nabożeństw drogi krzyżowej, na co wskazuje ich forma. Pierwsza seria o tytule „Jerozolimska droga krzyżowa” ma rozbudowaną warstwę historyczną i znaleźć można w niej dużo informacji na temat topografii starożytnej Jerozolimy i zwyczajów zamieszkujących ją żydów. Druga i trzecia seria koncentruje się głównie na problematyce pobożności indywidualnej. Czwarta seria to wyraźnie dłuższe niż w poprzednich seriach rozważania poruszające często problematykę społeczno-polityczną i życia publicznego. Piąta seria ma formę pytań, niejako kombinując wątki z poprzednich serii.

Moim zdaniem, szczególnie pierwsze trzy serie rozważań są bardzo wartościowe i warto się z nimi zapoznać. Seria „społeczno-polityczna” nie wykracza natomiast poza typowy „księży zestaw” wyrzekania na rozmaite współczesne negatywne zjawiska w dziedzinie moralności, kultury, polityki i gospodarki. Jak jednak niemal zawsze w takich przypadkach, brakuje tu wskazania systemowych uwarunkowań tych zjawisk, nazwania ich po imieniu, czy choćby postulowania wprost chrześcijańskiego porządku społecznego. Mamy zatem w tej serii typową dla współczesnego kleru paplaninę, bez jednak kompleksowej analizy cywilizacyjnej i wyciągania narzucających się same przez się wniosków.

Jest też w serii czwartej jeden mocny zgrzyt, który zdecydowanie psuje zasadniczo pozytywne wrażenie towarzyszące lekturze książeczki. Otóż ksiądz profesor raczy w pewnym fragmencie ujmować się za czeczeńskimi terrorystami i zrównywać putinizm do stalinizmu. Snując swoje rozważania przy wcześniejszych stacjach w tej samej serii, przestrzega przed konformizmem i akceptacją niewolących naszą Ojczyznę układów międzynarodowych, sam tymczasem – podobnie zresztą jak znakomita większość kapłanów Kościoła katolickiego w Polsce – powtarza bezrefleksyjnie atlantycką propagandę i demoliberalne kłamstwa. Pozostaje zatem jedynie mieć nadzieję, że kler katolicki w Polsce sam zastosuje się kiedyś do swoich własnych zaleceń i będzie budował Kościół jako depozytariusza uniwersalnego Objawienia, a nie jeden ze wsporników zachodniego demoliberalizmu, który to demoliberalizm w widoczny sposób koroduje zresztą chrześcijaństwo.

„Drogi krzyżowe” księdza Jelonka to zatem publikacja godna polecenia – szczególnie dla chrześcijanina, jak większość jednak pism wychodzących spod pióra współczesnych księży, żadnych szczególnych rewelacji ze sobą nie niesie.

Dodaj cytat z książki Drogi krzyżowe