rozwińzwiń

Drogi krzyżowe

Okładka książki Drogi krzyżowe Tomasz Jelonek
Okładka książki Drogi krzyżowe
Tomasz Jelonek Wydawnictwo: Petrus religia
127 str. 2 godz. 7 min.
Kategoria:
religia
Wydawnictwo:
Petrus
Data wydania:
2017-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2017-01-01
Liczba stron:
127
Czas czytania
2 godz. 7 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377202876
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
173
157

Na półkach:

Mamy tu pięć serii rozważań nad kolejnymi stacjami drogi krzyżowej. Rozważania powstały zapewne jako materiał autora do odprawiania faktycznych nabożeństw drogi krzyżowej, na co wskazuje ich forma. Pierwsza seria o tytule „Jerozolimska droga krzyżowa” ma rozbudowaną warstwę historyczną i znaleźć można w niej dużo informacji na temat topografii starożytnej Jerozolimy i zwyczajów zamieszkujących ją żydów. Druga i trzecia seria koncentruje się głównie na problematyce pobożności indywidualnej. Czwarta seria to wyraźnie dłuższe niż w poprzednich seriach rozważania poruszające często problematykę społeczno-polityczną i życia publicznego. Piąta seria ma formę pytań, niejako kombinując wątki z poprzednich serii.

Moim zdaniem, szczególnie pierwsze trzy serie rozważań są bardzo wartościowe i warto się z nimi zapoznać. Seria „społeczno-polityczna” nie wykracza natomiast poza typowy „księży zestaw” wyrzekania na rozmaite współczesne negatywne zjawiska w dziedzinie moralności, kultury, polityki i gospodarki. Jak jednak niemal zawsze w takich przypadkach, brakuje tu wskazania systemowych uwarunkowań tych zjawisk, nazwania ich po imieniu, czy choćby postulowania wprost chrześcijańskiego porządku społecznego. Mamy zatem w tej serii typową dla współczesnego kleru paplaninę, bez jednak kompleksowej analizy cywilizacyjnej i wyciągania narzucających się same przez się wniosków.

Jest też w serii czwartej jeden mocny zgrzyt, który zdecydowanie psuje zasadniczo pozytywne wrażenie towarzyszące lekturze książeczki. Otóż ksiądz profesor raczy w pewnym fragmencie ujmować się za czeczeńskimi terrorystami i zrównywać putinizm do stalinizmu. Snując swoje rozważania przy wcześniejszych stacjach w tej samej serii, przestrzega przed konformizmem i akceptacją niewolących naszą Ojczyznę układów międzynarodowych, sam tymczasem – podobnie zresztą jak znakomita większość kapłanów Kościoła katolickiego w Polsce – powtarza bezrefleksyjnie atlantycką propagandę i demoliberalne kłamstwa. Pozostaje zatem jedynie mieć nadzieję, że kler katolicki w Polsce sam zastosuje się kiedyś do swoich własnych zaleceń i będzie budował Kościół jako depozytariusza uniwersalnego Objawienia, a nie jeden ze wsporników zachodniego demoliberalizmu, który to demoliberalizm w widoczny sposób koroduje zresztą chrześcijaństwo.

„Drogi krzyżowe” księdza Jelonka to zatem publikacja godna polecenia – szczególnie dla chrześcijanina, jak większość jednak pism wychodzących spod pióra współczesnych księży, żadnych szczególnych rewelacji ze sobą nie niesie.

Mamy tu pięć serii rozważań nad kolejnymi stacjami drogi krzyżowej. Rozważania powstały zapewne jako materiał autora do odprawiania faktycznych nabożeństw drogi krzyżowej, na co wskazuje ich forma. Pierwsza seria o tytule „Jerozolimska droga krzyżowa” ma rozbudowaną warstwę historyczną i znaleźć można w niej dużo informacji na temat topografii starożytnej Jerozolimy i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Drogi krzyżowe


Podobne książki

Przeczytaj także